آیا باید تلویزیون 4k یا همان Ultra HD بگیرید؟
تولید کنندگان چند…

۴K چه چیزی است و چرا شما آن را می خواهید.
بحث راجب به تلویزیون های ۴K بسیار راحت و قابل درک است. رزولوشن بالاتر از تلویزیون های Full HD ( 1080p ) . این امر با پیکسل های بیشتر در فضای کوچکتر محقق شده است . گوشی های هوشمند , تبلت ها , لپ تاپ ها به صفحه نمایش هایی با رزولوشن بالاتر مجهز می شوند . تلویزیون های ۴K نیز تلویزیون هایی با رزولوشن بالاتر صفحه نمایش هستند.

یک تلویزیون Full HD استاندارد که شما می توانید آن را بخرید دارای رزولوشن ۱۰۸۰p یا به عبارتی رزولوشن ۱۹۲۰ * ۱۰۸۰  است . تلویزیون ۴K دارای رزولوشن ۳۸۴۰ * ۲۱۶۰ است . دلیل نامگذاری ۴K این است که ۴ برابر پیکسل بیشتری نسبت به تلویزیون های ۱۰۸۰p دارد.
نتیجه پیکسل های بیشتر تصاویر غنی با جزئیات فراوان است. اگر صفحه نمایش  Retina گوشی های اخیر اپل یا صفحه نمایش Super Amoled گوشی های اخیر و رده بالای سامسونگ و یا صفحه نمایش گوشی های روز که از رزولوشن بالا بهره می برند را دیده باشید متوجه این موضوع می شوید . اما گوشی های هوشمند , تبلت ها , لپ تاپ ها از این فناوری ( رزولوشن بالا ) بیشتر بهره می برند به خاطر این که فاصله چشم تا صفحه نمایش کم است . در سایز معمولی تلویزیون به علت فاصله دید این بهبود زیاد خود را نشان نمی دهد . بسته به اندازه صفحه نمایش تلویزیون و همچنین فاصله دید شما با آن شاید اصلا تغییری احساس نکنید.

آیا باید تلویزیون 4k یا همان Ultra HD بگیرید 1

 
بله , آینده در دستان ۴K ( یا چیزی شبیه به آن ) است.
ایده ۴K خوب است. صفحه نمایش تلویزیون باید به سمت رزولوشن بالاتر برود و جزئیات تصویر بیشتر شود. ما نمی خواهیم ۲۰ سال دیگر هنوز هم از تلویزیون های ۱۰۸۰p استفاده کنیم . مخصوصا در گوشی های هوشمند  , تبلت , لپ تاپ , مانیتور های کامپیوتر و دیگر صفحه نمایش ها . صفحه نمایش تلویزیون با صفحه نمایش دستگاه ها تقریبا از تکنولوژی یکسان بهره می برند . پس چرا تلویزیون ها نیز دارای رزولوشن بالاتر نشوند!!!

محتوایی وجود ندارد شاید در آینده وجود داشته باشد .
مشکل اصلی ۴K نبود محتوا برای آن است . محتوای ۴K چهار برابر مقدار پیکسل بیشتری دارد که به معنی چهار برابر بیشتر شدن حجم اطلاعات است . در حال حاضر محتوای کمی برای ۴K در دسترس است. اما به نظر می رسد محتواها در حال افزایش هستند . کمپانی ها دریافته اند که می توانند از مردم برای محتوای ۴K پول دریافت کنند و سود بیشتری را نصیب خود بکنند. درزیر به بررسی محتواهای ۴K می پردازیم:

دیسک های بلوری و دیگر دیسک های فیزیکی :
در حال حاضر دیسک های بلوری برای محتوا های ۴K موجود نیستند پس به همین علت راهی وجود ندارد که فیلم ها و سریال های ۴K را بر روی دیسک های فیزیکی داشته باشیم.چندین استدیو از جمله استدیو سونی و برادران وارنر (  Warner Brothers  ) اعلام کردند که امسال دیسک های بلو ری ۴K را روانه بازار می کنند. اگر چه شما نیاز به خرید یک دستگاه پخش کننده بلو ری جدید خواهید داشت و همچنین به احتمال زیاد هزینه بیشتری را باید برای دیسک های بلو ری ۴K پرداخت کنید تا بتوانید محتوای ۴K را بر روی تلویزیون خود تماشا کنید.

شبکه های کابلی و سنتی :
در خارج از کشور برای مدت زمان زیادی کانال های تلویزیونی با رزولوشن ۴K وجود نداشت به تازگی تعدادی کانال های کابلی یا پولی محتوا های ۴K را پخش می کنند که دسترسی آن ها در داخل کشورمان برای ما غیر ممکن است. این در حالی است که بعضی از شبکه های داخلی کشورمان به تازگی شروع به پخش محتوا با رزولوشن HD کردند. از آن جاییکه شما رزولوشنی که از طرف شبکه تامین گردیده و آن را بر روی آنتن می فرستد را مشاهده می کنید پس در این قسمت نیز شما محتوایی برای تلویزیون ۴K خود ندارید.

Netflix ,  Amazon و دیگر سرویس های استریم محتوا :
تنها تعدادی از شوهای تلویزیونی منتخب در Netflix و Amazon در رزولوشن ۴K قابل دسترسی هستند و به عنوان نمونه در سرویس Netflix برای مشاهده محتوا های ۴K نیازمند مدل های تلویزیون مشخصی هستید و این که شما باید اینترنتی با سرعت دانلود ۲۵ Mbps ( بله درست خوانده اید ۲۵ مگابیت بر ثانیه ) و یا بیشتری داشته باشید . ضمن اینکه باید طرح های این سرویس ها خریداری کنید که طرح های محتوا های ۴K گران تر از بقیه طرح های این سرویس هستند و اگر شما تمام پیش نیاز های این سرویس ها را داشته باشید فقط می توانید محتوا های تعیین و انتخاب شده از طرف ارائه کننده سرویس را به صورت ۴K مشاهده کنید . تعداد بیشماری از ویدئو های سرویس Netflix هنوز با رزولوشن ۱۰۸۰p و یا پایین تر در دسترس هستند.

آیا باید تلویزیون 4k یا همان Ultra HD بگیرید 1 

سرویس های دانلود فیلم :
سرویس های دانلود فیلم مکانی هستند که بعضا محتوای ۴K در آن ها یافت می شود و بدین صورت شما یک فیلم را انتخاب می کنید و آن فیلم را بر روی سیستم خود از اینترنت دانلود می کنید که در سایت های رسمی باید هزینه فیلم مورد نظر را پرداخت نمایید و اغلب فیلم های روز به این صورت عرضه نمی شوند . بنا به سرعت خود و حجم بالای این محتوا ها از یک یا چند روز زمان برای اتمام دانلود فیلم مورد نظر باید سپری شود و نیاز به فضای ذخیره سازی بالایی دارد سپس بعد از سپری کردن زمان مورد نظر می توانید فیلم و محتوای ۴K را مشاهده نمایید . باز با این حال تعداد محدودی محتوای ۴K در فضای مجازی به این صورت وجود دارد.

فیلم های خانگی :
شما می توانید یک دوربین فیلم برداری با قابلیت فیلم برداری در رزولوشن ۴K خریداری کنید . سپس با ضبط فیلم آن را در تلویزیون ۴K خود مشاهده کنید . در این جا نه تنها نیازمند یک تلویزیون ۴K هستید بلکه یک دوربین فیلم برداری ۴K گران قیمت نیز نیاز دارید . همه مردم نیاز ندارند که فیلم های خانگی خود را با رزولوشن ۴K فیلم برداری کنند . همان رزولوشن ۱۰۸۰p باید برای این امر کافی باشد.

بازی های ویدیویی کنسول :
پلی استیشن ۴ سونی و ایکس باکس وان مایکروسافت به این زودی ها از رزولوشن ۴K ساپورت نخواهند کرد . این کنسول ها همین الان هم در حال کلنجار رفتن برای تامین محتوا در رزولوشن ۱۰۸۰p هستند و خیلی از بازی های روز را با رزولوشن پایین تر از ۱۰۸۰p اجرا می کنند. شما کنسول ۴K برای بازی را به این زودی مشاهده نخواهید کرد و حداقل باید تا نسل بعد کنسول ها صبر کنید.

بازی های کامپیوتر ( PC ) بر روی تلویزیون :
شما میتوانید کامپیوتر خود را به تلویزیون متصل کرده و می توانید بازی های ویدئویی را با رزولوشن ۴K بر روی تلویزیون خود اجرا کنید. این تنها گزینه شما برای بازی با رزولوشن ۴K است. اما بیشتر بازی ها برای اجرا شدن با رزولوشن ۴K بهینه نشده اند و همچنین شما نیازمند سیستم کامپیوتری و کارت گرافیک قدرتمند و گران قیمتی نیز هستید تا بتوانید به صورت ۴K بازی کنید . و اگر تمام این ها را داشتید به عنوان گیمر بیشتر راضی می شوید که با رزولوشن پایین تر اما نرخ تصویر بالاتر بازی کنید تا با رزولوشن بالاتر اما نرخ تصویر پایین تر.
در نمایشگاه CES 2016 شرکت های بازی سازی بازی های خود را از طریق PC با رزولوشن ۴K نمایش دادند و نه کنسول بازی .
تولید کنندگان تلویزیون و سرویس  Netflix و همچنین استدیو های فیلم سازی سال گذشته میلادی در نمایشگاه CES 2015 برای تامین محتوای ۴K با هم متحد شدند. این باید این صنعت گسترده را به سمت تولید محتوای ۴K بیشتری برای دسترسی همه ببرد . از آن جاییکه محتوای قابل قبولی برای ۴K وجود ندارد ولی باز هم نسبت به سال ۲۰۱۴ روند رو به رشدی داشته است .

آیا باید تلویزیون 4k یا همان Ultra HD بگیرید 2

 
چرا باید صبر کنید؟
 در حال حاضر تمام کاری که می توانید با یک تلویزیون ۴K انجام دهید تماشای چند فیلم گزینش شده در سرویس های استریم Netflix و Amazon است و یا از سایت های مجاز و قانونی با پرداخت مبلغ تعیین شده به دانلود تعداد محدودی فیلم ۴k بپردازید و شاید هم به بازی کردن در رزولوشن بالاتر از ۱۰۸۰p بپردازید. محتوای بیشتری امسال در راه است . اما هنوز می توان فقط گفت در راه است .
این را هم در نظر داشته باشید که سرویس هایی که به شما محتوای ۴k را پیشنهاد می کنند فقط نیازمند پهنای باند بالا و یا اینترنت پر سرعت نیستند ودر ازای این محتواها از شما مبلغی را در خواست می کنند.
قیمت تلویزیون های ۴k روز به روز در حال کاهش است . قیمت جهانی آن ها در سال های اخیر چندین هزار دلار بود اما در حال حاضر به چند صد دلار کاهش پیدا کرده است.اما با پیشرفت فناوری ما دوست داریم تلویزیون های ۴k بهتری را در چند سال آینده شاهد باشیم و مطمئنا تا آن زمان محتواهای لازم نیز فراهم شده است.
در آخر این را هم به یاد داشته باشید که یک تلویزیون ۴k ارزان قیمت شاید مقدار خیلی کمی از یک تلویزیون مرغوب Full HD گران تر باشد . اما تلویزیون ها ۴k ارزان قیمت معمولا از کیفت ساخت پایین تری برخوردار هستند و مشخصات دیگر آن ها همانند نرخ تصویر پایین تر  و ورودی و خروجی های کمتر و نمایش رنگ های نامطلوب را به همراه دارد و به صورت کلی تصاویری با کیفیت پایین را به ارمغان می آورند در نتیجه صرفا رزولوشن بالاتر دلیل بر بهتر بودن تلویزیون نیست .

آیا باید تلویزیون 4k یا همان Ultra HD بگیرید 3

 
۴k دارد به مرز آمادگی می رسد . اما ما هنوز هم پیشنهاد می کنیم تا تولید محتوا های ۴k بیشتر و مناسب تر صبر کنید. اگر در حال حاضر یک تلویزیون ۱۰۸۰p خوب و مناسب دارید آن را نگه دارید و فعلا از همان استفاده کنید. و برای خرید تلویزیون ۴k چند سالی را صبر کنید. ولی اگر نیاز مبرم به خرید یک تلویزیون دارید می توانید گزینه ۴k را هم مد نظر قرار بدهید. اما هنوز برای خرید یک تلویزیون ۴k زود است و مطمئنا در چند سال آینده تلویزیون هایی با فناوری جدیدتر و بهتر روانه بازار می شود. شاید با گرفتن یک تلویزیون ۱۰۸۰p خوب که طبیعتا قیمت ارزانتری نیز دارد لذت بیشتری ببرید . در حال حاضر خرید یک تلویزیون ۴k چندان معقول نیست آن هم زمانی که شما پول بیشتری برای یک تکنولوژی پرداخت می کنید و در حال حاضر استفاده ای از آن ندارید. این در حالی است که چند سال بعد اکثر مردم با هزینه کمتر یک تلویزیون ۴k جدیدتر و بهتر با فناوری روز را خواهند خرید.
خبر خوب این است که این صنعت متوجه شده است که نیازمند تولید محتوا است تا صفحه نمایش ۴k بتواند خود نمایی کند . امسال باید هیجان انگیز باشد و باید یک روند سریع و جدی را برای تولید محتوای ۴k شاهد باشیم.

منبع :howtogeek

Related Posts
 • راهنمای خرید کابل HDMI
 • هرآنچه درباره باتری قلمی باید بدانید (قسمت دوم)
 • هرآنچه درباره باتری قلمی باید بدانید (قسمت اول)
 • چگونه یک پایه مانیتور استاندارد انتخاب کنیم (راهنمای خرید پایه مانیتور)
 • نحوه انتخاب کارت حافظه microSD صحیح برای دستگاه اندرویدی
 • ۶ نکته ای که قبل از خرید گوشی دست دوم باید بدانید
 • آموزش اتصال گوشی های هوشمند و تبلت به تلویزیون (مبدل تصویری MHL به AV)
 • راهنمای خرید لپ تاپ : ۸ نکته کلیدی
 • راهنمای خرید نوت بوک تا سقف ۲ میلیون تومان
 • بهترین لوازم جانبی گیمینگ برای لپ تاپ
 • بررسی مادربرد ASUS Z170-K
 • موارد کلیدی قبل از خرید یک کارت گرافیک خوب