آینده تریاک

کانال تلگرام اینستاگرام آرمان ملی آرمان ملی شماره ۶۳ آرمان ملی شماره ۶۲ آرمان ملی شماره ۶۱ آرمان ملی شماره ۶۰ برلیان نت
روزنامه آرمان امروز
جستجو در این سایت . . .
RSSآیین‌نامه اخلاق حرفه‌ایدرباره ماتماس با ماتعرفه آگهیشناسنامهبایگانی ویژه‌نامهبایگانی
صفحه نخست سیاسی اجتماعی گزارش اجتماعی اقتصاد فرهنگ و هنر اخلاق سلامت بین‌الملل حوادث ایران و جهان ورزش عکس
آخرین خبر:
فقط رای ۲۴ میلیونی اصلاح‌طلبان، پایگاه روحانی است
گزارش اجتماعی
آخرین خبرهاپربیننده‌ترین خبرها
نتایج خصوصی سازی خانه‌های امن
۸ /۴ میلیون معتاد تفننی داریم
اشتباه بسیار در نتایج آزمایش‌های سندروم‌داون
حکایت اختلاف یک کروموزونی
خط ۷ مترو فقط ریل‌گذاری شده است
تلاش روحانی برای معرفی وزیر زن
جایگزین‌هایی برای اعدام قاچاقچیان
آینده تریاک
زندگی خیابانی خانواده‌های معتاد
تشکیل کمیسیون فراقوه‌ای برای بررسی و ارائه راهکار درباره خشونت علیه کودکان
هشدار درباره قاچاق داروها و تجهیزات پزشکی
داروفروشی به سبک سوپرمارکتی ها
سبقت در مسافرکشی
کودکان را محتاط بار بیاوریم، نه ترسو
از کودک آزاری تا کودک ربایی
کودکان اجاره‌ای در تکدی‌گری !
کار ویژه‌های وزیرآموزش و پرورش دولت دوازدهم
تبعیضی جدید با نام رتبه بندی مدارس
تهران از دسترس خارج است
رشد قارچ گونه مهدکودک‌های غیرمجاز
آشغال‌ها را زیر فرش قایم نکنیم
آموزش خودمراقبتی به قربانیان خاموش
دچار سندرم عقب نماندن از قافله‌ایم
مجازات جایگزین اعدام برای قاچاقچیان
برخورد با معضل کارچاق‌کنی قضائی
اولویت دادن به پیشگیری از کودک‌آزاری
تهران با مدیریت سیاسی لطمه می خورد
ریزگرد پاسپورت ندارد
نجات از گردوغبار با وام بهسازی
تبلیغاتچی‌ها، سارقان وقت و توجه
۴۰درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند
اشتغال زایی برای زنان خودسرپرست
درمان ایدز رایگان است
تجارت متادون با راه‌اندازی کمپ!
بسیج سازمان‌ها برای ایجاد فضای شاد در شهر
شورا‌ها محیط‌زیستی شوند
ازدواج به سبک دو قلو‌ها
زباله گردشگران بلای جان محیط‌زیست
پلیس گردشگری به مدد گردشگران می‌آید
نشاط کاذب با مصرف روانگردان‌ها
دست به گریبان با افسردگی در زمان شادی
پیشگیری از «کودک همسری» با اصلاح قانون
دلایل افسردگی پس از زایمان
سقط جنین با ۲۵۰‌هزار تومان!
انگ زدایی از آسیب دیدگان
یاد بگیریم، یاد بدهیم و موعظه نکنیم
درمانگری دردکشیدگان
برخورد نمایشی شهرداری با اعتیاد
فروش زیرزمینی متادون
افزایش جمعیت با اتخاذ تصمیمات مناسب
بیشتر
email
facebook
twitter
google_plus
print
کد خبر: ۳۲۵۷۵ | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۷ – ۱۳:۰۶
آینده تریاک
آینده تریاک
آرمان- نگین باقری: پیشنهاد توزیع دولتی مواد مخدر سر و صدای زیادی به پا کرده است. برخی صاحب‌نظران آن را پر ابهام می‌دانند و بر این باورند که با این کار قبح اجتماعی اعتیاد شکسته می‌شود و برخی دیگر نیز معتقدند که گره بازنشدنی کنترل اعتیاد منوط به اجرا شدن این طرح است. با وجود این، همچنان طرح توزیع دولتی مواد مخدر با چالش‌های بسیاری رو به رو خواهد بود، چرا که هنوز به مرحله رد و تصویب نرسیده است. از سوی دیگر، اکنون معضل اعتیاد به حدی جدی است که با کوچک‌ترین اشتباهی لطمه به پیکره جامعه وارد می‌شود. بنابراین این طرح نیاز به کارشناسی بیشتری دارد.
باز هم معتادان خبرساز شدند؛ این بار با «طرح توزیع مواد مخدر دولتی». اکنون مدتی است که مجلسی‌ها درگیر این مساله هستند، چنان‌که چندی پیش کلیات طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر تصویب شد و به فاصله‌ای کوتاه پای دولتی کردن مواد مخدر رقیق شده به میان آمد؛ طرحی که به ضرس قاطع مخالفان و موافقان زیادی دارد، چرا که دوباره بازار گمانه زنی‌های تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان برای معتادان داغ شده است، معتادانی که بر اساس آخرین آمار اعلام شده در ایران دو برابر شده‌اند. اگر پیش از این، معتادان باید به سراغ قاچاقچیان می‌رفتند، با دولتی شدن توزیع مواد مخدر دسترسی آنها راحت‌تر و البته کنترل شده‌تر می‌شود. البته تاریخچه این مساله مربوط به سال ۴۷ است، سالی که قانون اجازه کشت محدود خشخاش و صدور تریاک تصویب شد. حالا پس از سال‌ها قرار است که طرح توزیع مواد مخدر دولتی مشابه آنچه پیش از انقلاب انجام می‌‌شد، عملی شود. گرچه در این میان صاحبنظران مخالف این طرح نیز به میدان آمده و تمام قد با برهان‌های خود سعی در منفی قلمداد کردن آن دارند، اما از سوی دیگر، موافقان نیز رو به روی آنها ایستاده و قاطعانه‌درصددند که طرح توزیع دولتی مواد مخدر عملی شود.
موافقان و مخالفان توزیع مواد مخدر دولتی
دو روز مانده به تمام شدن اولین ماه تابستان موج اظهارنظرات درباره توزیع مواد مخدر به راه افتاد، چرا که حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با اشاره به تصویب نهایی پیشنهاد توزیع مواد مخدر دولتی با هدف انقطاع رابطه معتادان و قاچاقچیان از موافقت تمامی مراجع تصمیم‌گیرنده با این پیشنهاد خبر داد. پس از آن بود که شاهد واکنش‌هایی مختلف به این مساله بودیم. در این میان برخی‌ها به کوپن تریاک اشاره داشتند که ماجرای آن به قبل از انقلاب و دوران پهلوی باز می‌‌گردد؛ مصوبه‌ای مبنی بر واگذاری تریاک به صورت کارتی یا کوپنی که به معتادان بالای ۶۰ سال تعلق می‌گرفت و جوانان نیز با جعل گواهی پزشک از این سهمیه دولتی استفاده می‌کردند. در واقع در بدو امر در افکار عمومی این تفکر ایجاد شد که تریاک آزاد می‌شود. هفته گذشته متولیان امر درباره این طرح اظهارنظر کردند. علی هاشمی، رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که نمی‌‌خواهیم به کسی تریاک بدهیم. تریاک آزاد نمی‌شود، بلکه می‌‌‌خواهیم به معتادان داروهایی دهیم که هم آنان را درمان و هم نشئگی برای آنها ایجاد کند. همچنین رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌عنوان موافق اجرای این طرح، گفت: «تریاک دولتی» حرف جدیدی نیست و سال هاست که در کشور تحت عنوان مدیریت مصرف انجام می‌شود؛ ضمن اینکه هدف آن نیز قطع ارتباط مصرف‌کنندگان موادمخدر با قاچاقچیان است، سابقه این مدیریت مصرف از قول این کارشناس اعتیاد به سال ۸۲ باز می‌گردد. از سوی دیگر، یک روانپزشک و درمانگر اعتیاد اظهار کرد: سوال من از کسانی که از این طرح دفاع می‌کنند آن است که دقیقا از چه دفاع می‌کنید و موافق چه چیزی هستید. وقتی هنوز آیین نامه‌ای وجود ندارد و جزئیاتی مشخص نیست، مطمئن باشید برای تدوین جزئیات این طرح با موانع جدی برخورد خواهید کرد. هومان نارنجی‌ها خاطرنشان کرد: وقتی مرتبا اعلام کنیم که شیشه و هروئین بد است، اما تریاک را دولتی توزیع کنیم، این برداشت صورت می‌گیرد که حتما تریاک چیز خوبی است و ضرری ندارد.‌ به این ترتیب شیوع آن در کشور بالا می‌‌رود. همچنین پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان یکی از مجریان طرح‌های کاهش آسیب اعتیاد و از مخالفان این طرح عنوان کرد که توزیع بی حد و حصر و کاملا آزادانه مواد مخدر در سطح جامعه در هیچ‌جای دنیا سابقه ندارد و باعث افزایش میزان اعتیاد و گرایش افراد به سمت و سوی مصرف مواد مخدر می‌شود. با وجود این، اکنون دولتمردان با چالش‌هایی رو به رو شده و معتادان نیز بی‌خبر از این ماجرا تنها حلقه‌‌های دود را روانه آسمان می‌کنند. گرچه طرح توزیع دولتی مواد مخدر در حد پیشنهاد است و به تصویب نهایی نرسیده است، اما بررسی همه جانبه آن ضروری است، چرا که این طرح با وجود مفید بودن نیز می‌تواند تبعاتی داشته باشد. البته در مورد اثربخشی آزادسازی مواد مخدر در دنیا اظهارنظرات مختلفی وجود دارد. عده‌ای آن را ثابت‌شده می‌دانند و عده‌ای منکر آن می‌شوند. بنابراین این طرح همچنان پیچ و خم‌های خود را طی می‌کند و معلوم نیست که چه آینده‌ای در انتظار آن است، چرا که اجرای چنین طرح‌هایی با هدف کاهش اعتیاد نیازمند فراهم شدن زیرساخت هاست که باید توسط دولتمردان مورد توجه قرار گیرد.
محاسن و معایب توزیع دولتی مخدر‌ها
دبیر دوم کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس درباره توزیع دولتی مواد مخدر در گفت‌و‌گو با «آرمان» می‌گوید: طبیعی است که هر طرح جدیدی با بازخوردهای متفاوتی رو به رو شود، اما اگر بخواهیم با موضوعات علمی برخورد کرده و از تجربه کشورهای دیگر استفاده کنیم به نظر می‌آید که محاسن این طرح بیشتر از معایب آن است. ابوالفضل ابوترابی می‌افزاید: امروزه مواد مخدر صنعتی بلای خانمانسوزی در ایران شده است و خطر آنها به مراتب از مواد مخدر سنتی مانند تریاک بیشتر است. او اظهار می‌کند: از سوی دیگر، ۶۷‌درصد طلاق‌ها و ۶۲‌درصد قتل‌ها در ایران مربوط به مواد مخدر است. این در حالی است که بیشتر سرقت‌ها نیز با مواد مخدر ارتباط دارد. ابوترابی بیان می‌کند: بنابراین اگر بتوانیم معتادان را از مواد مخدر صنعتی به سمت مواد مخدر سنتی بکشانیم اقدام بزرگی انجام داده‌ایم. در واقع یکی از محاسن این طرح همین است. دبیر دوم کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس اضافه می‌کند: با توزیع دولتی مواد مخدر معتادان می‌‌توانند از دولت تریاک بگیرند. همچنین خود و خانواده‌هایشان تحت پوشش و حمایت هستند و در صورت تمایل معتادان اسکان می‌یابند. دبیر دوم کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس ادامه می‌دهد: با این طرح می‌توان بیماری‌های مختلف معتادان را رصد و کنترل کرد. از سوی دیگر، معتادان دغدغه‌ای جز تامین مواد مخدر ندارند، بنابراین به سمت خرده‌فروشی و جرایم نمی‌روند. ابوترابی خاطرنشان می‌کند: پیش‌بینی بنده این است که با این طرح بسیاری جرایم، آسیب‌ها و بیماری‌ها کاهش می‌یابند، چون معتادان علاوه بر گرفتن مواد از حمام و غذا بهره مند می‌شوند. به عبارت دیگر در مواد مخدر سنتی بحث عرضه و تقاضا مطرح است. از این رو معتاد وقتی می‌بیند که دولت مواد مخدر رایگان و با کیفیت ارائه می‌کند، دیگر سراغ فروشندگان مواد نمی‌‌رود. بنابراین عاملان فروش مواد به راحتی حذف و این مساله توسط دولت مدیریت می‌شود. دبیر دوم کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس می‌‌افزاید: البته این طرح معایبی هم دارد که عمدتا درست شدنی است. او خاطرنشان می‌کند: در شروع اجرا شدن این طرح ممکن است از طرف مخالفان هجمه‌ای وارد شود و با مسائلی رو به رو شویم، اما در بلندمدت به نفع کشور است. باید صبور باشیم. ابوترابی با بیان اینکه این طرح در کشوری مانند هلند جواب داده است، می‌گوید: ایران هم در این زمینه تجربه‌هایی داشته است. برای مثال در ابتدا ممنوعیت ارائه سرنگ به معتادان تزریقی وجود داشت، اما با طرح درمان مثلثی به داروخانه‌ها تکلیف شد که به معتادان سرنگ بدهند، حتی برخی از آنها نیز سرنگ رایگان ارائه دادند. او یادآور می‌شود: البته بهزیستی هم برای مکان‌های پر خطر سرنگ دولتی خریداری کرد و در اختیار معتادان قرار داد و از این طریق بیماری ایدز تا حدودی کاهش یافت. ابوترابی توضیح داد: در گذشته معتادان متجاهر جمع آوری و راهی زندان می‌شدند. از این رو زندان‌ها پر از معتاد شد و نتیجه‌ای نداشت. پس از آن به این نتیجه رسیدیم که معتاد مجرم نیست و بیمار است. بنابراین برخی خیران و معتادان اصلاح‌شده کمپ‌های متعددی را به راه انداختند و معتادان به عنوان بیمار مورد پذیرش قرار گرفتند. اکنون هم با طرح توزیع دولتی مواد مخدر قصد داریم کارت تریاک را احیا کنیم تا روند اعتیاد کنترل شود.
ارسال دیدگاه شما

دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.
نام شما:
نام خود را وارد کنید
پست الکترونیک:
پست الکترونیک خود را وارد کنید
دیدگاه شما:
دیدگاه شما
ثبت دیدگاه شما

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به روزنامه آرمان امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.
مجری: پیام رسان هزاره آریا

تهیه شده توسط تیم تیتز اس اس (titrss)

منبع/resource

Related Posts
 • پرداخت بیمه در دوران سربازی چگونه است؟
 • تجزیه عراق سیاست کشورهای غربی برای ایجاد ناامنی در خاورمیانه است
 • تعداد گالری‌های صنایع دستی افزایش می‌یابد/ ارائه تسهیلات حمایتی
 • کارنامه علمی داوطلبان آزمون سراسری ۹۶ منتشر شد
 • اگر سردار سلیمانی نبود بغداد به وسیله داعش سقوط می کرد
 • مراسم جشن شکوفه ها آغاز شد
 • حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی شد
 • انتقاد لاوروف از اظهارات ضد ایرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
 • اهمیت استراتژیک استان «الأنبار» عراق/ پیروزی جدید در راه است
 • کوچ سپرده های بانکی به بازارمسکن تا چندماه آینده/شوک قیمتی نداریم
 • لحن و رفتار ترامپ همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد
 • مزاحمت‌های پیامکی متوقف نشد/اهمال در اجرای مصوبه شورای فضای مجازی
 • کدام سریال ها در محرم ۹۶ پخش می شوند؟ + تصاویر
 • وزارت اطلاعات سرویس‌های خارجی غیرعلمی را شناسایی می‌کند
 • آمانو در مقام خود ابقا شد
 • کشف تریاک از معده مسافر پرواز زاهدان – مشهد
 • تهدید مضحک ترامپ: از برجام خارج می‌شویم!
 • سیاست برجامی ترامپ؛ از خروجی تخیلی تا شرط و شروط برای ماندن + تصاویر
 • فهرست سخنرانان روز نخست مجمع عمومی سازمان ملل
 • از اولتیماتوم ترامپ به آمانو تا افزایش تنش در شبه جزیره کره
 • قانون شکنی در استقلال از نوع وتوی مصوبات/نخستین مدال جهانی والیبال ایران/جانشین اصلی منصوریان پس از برکناری
 • سه شهر ایران ثبت جهانی شدند
 • مرگ وحشتناک اپراتور بر اثر سقوط جرثقیل + فیلم
 • جنگ آمریکا و ایران تا چه حد محتمل است؟
 • تعداد بیکاران کشور به ۳میلیون و سه هزار نفر رسید
 • بازتاب هشدار رهبر معظم انقلاب به آمریکا درباره هرگونه حرکت اشتباه در قبال برجام
 • خون در خیابان‌های راخین جاری است/ مسلمانان میانمار روزهای سختی در پیش دارند
 • تیلرسون: در صورت کارساز نبودن تلاش‌های دیپلماتیک، اقدام نظامی تنها راه حل مقابله با کره شمالی است!
 • استراتژی جمهوری اسلامی تعامل گسترده با جهان است
 • فرمول ویژه نتانیاهو به ترامپ درباره لغو یا تغییر برجام
 • کاهش اختیارات شهردار تازه کار تهران
 • زنگنه نمی‌تواند پتروشیمی را به مجموعه‌ای ارزآور برای ایران تبدیل کند
 • تخلفات آمریکا در خصوص برجام
 • هیچ‌ مرجعی اجتهاد حسن خمینی را تأیید نکرده بود
 • دیدارهای دوستانه تیم ملی در ورزشگاه امام رضا(ع)
 • «دیرالزور»؛ نقطه ثقل رقابتی پیچیده در سوریه
 • برخی حرف‌های روحانی، صرفا برای رأی بود
 • واکنش سینماگر ایرانی به فاجعه کشتار مسلمانان در میانمار
 • تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران نشان‌دهنده زوال و نابودی قدرت این کشور است
 • «جلال طالبانی» درباره «مسعود بارزانی» چه گفته بود؟
 • دم با این اختلاس و حقوق‌های نجومی بالا می‌آورد
 • قاسمی حملات تروریستی در جنوب عراق را محکوم کرد
 • تکراری سلفی جنجالی «لیست امیدی»ها با کیک جشن تولد!
 • علی عسکری: ایران در قله جنگ فرهنگی قرار دارد
 • مناطق آزاد زیرمجموعه وزارت اقتصاد شد
 • ترامپ: ایران روح توافق هسته‌ای را نقض کرده
 • اولین محموله از کمک‌های بشردوستانه ایران برای مسلمانان میانمار
 • شهادت ۳ زائر ایرانی و زخمی شدن ۴ زائر دیگر در حمله تروریستی در عراق
 • ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نقض برجام است
 • گفتگوی تلفنی سرلشکر باقری با رئیس ستاد ارتش ترکیه درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق + جزئیات
 • پاسخ روابط عمومی وزارت امور خارجه به اظهارات پورمختار
 • ماموریت محرمانه سردار هور به دستور محسن رضایی
 • پسر بن لادن آماده رهبری القاعده می شود
 • متن پیام مهم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به رهبر معظم انقلاب
 • کره شمالی: آمریکا و ژاپن را به تلی از خاکستر و تاریکی تبدیل می‌کنیم
 • تور مجازی: میامی
 • با جوان ترین ورزشکار ایران در المپیک آشنا شوید
 • ایران در هر ساعت یک میلیون دلار از صنعت گردشگری درآمد کسب می کند
 • شروع صدور ویزای الکترونیک از امروز
 • تجربیات بی نظیر سفر قبل از سی سالگی
 • پارک ژوراسیک تهران را بشناسید
 • سرکنسول ترکیه:ایران ممنوعیت سفر به ترکیه را برداشته است
 • روزشمار: ۱۲ مرداد؛ درگذشت «مرشد ترابی» از نقال‌های برجسته تئاتر ایران
 • جزیره‌ ایستر کجاست؟
 • خانه ترمه ایران، میزبان دوست‌داران هنر هزار و یک رنگ پارسی
 • راهنمای سفر به کاستاریکا
 • پارک ملی سالوک؛ متنوع‌ ترین زیستگاه شمال شرق ایران
 • با شگفت انگیزترین تونل های جهان آشنا شوید
 • آخر هفته کجا بریم؟ از دریاچه اوان و کلکچال تا روستای فیلبند و دریاچه مارمیشو
 • سفرهای شگفت انگیز در جاده‌ های آمریکای جنوبی
 • اماکن گردشگری در روزهای شهادت تعطیل نمی شوند
 • با ۱۰ روستای پلکانی ایران آشنا شوید
 • آیا واقعا رشد صنعت گردشگری ایران مناسب است
 • روزشمار: ۱۳ مرداد؛ افتتاح فرودگاه بین‌‏ المللی «مهرآباد» در تهران
 • آشنایی با چند مقصد دیدنی در ویتنام
 • آشنایی با محتشم کاشانی، پدر مرثیه سرایی ایران
 • ترس و خشونت در ماجرای جادوگران سِیلِم
 • قلعه لمبسر؛ دژ پر رمز و راز سرزمین الموت
 • آن روی تاریک بازی «پوکمون گو» و مواجه شدن با اجساد و ارواح
 • معنی ضرب المثل فارسی؛ نرود میخ آهنین در سنگ
 • داعش ایتالیا را تهدید کرد؛ تشدید تدابیر امنیتی در ایتالیا
 • ورود هر گردشگر خارجی معادل فروش ۳۰ بشکه نفت سود دارد
 • ساخت یکی از عجیب ترین خطوط راه آهن جهان در اکوادور
 • پارک پلیس تهران را بشناسید
 • برگزاری مخفیانه تورهای ترکیه
 • میناکاری؛ هنر تزیین فلزات با مواد رنگین
 • مونووی؛ شهری که فقط یک نفر جمعیت دارد
 • عکاسباشی سری چهاردهم: طلوع طبیعت تا برگشته
 • چرا نباید به این شهرهای اروپایی سفر کنیم
 • سوغات فرانسه چیست؟
 • سفر به ترکیه همچنان ممنوع است
 • بهترین کشورهای جنوب شرقی آسیا برای سفر
 • مسجد جامع کاشان ، قدیمی ترین بنای تاریخی شهر
 • اطلاعاتی درباره افتتاحیه المپیک ریو
 • بهترین سرسره های آبی طبیعی در آمریکا
 • کلیسای نور، شاعرانه‌ ترین کلیسای جهان
 • معبد آب،‌ رمزآلود و بی نظیر میان نیلوفرهای آبی
 • روستای جواهر ده، جواهری در رامسر
 • نمایش صنایع دستی ایران در شانگهای
 • ضیافت کاشی ها در حرم رضوی