اعلام انزجار مردم عراق از تجاوز صدام به خاک ایران

صفحه نخست
پیوندها
ارتباط با ما
فارسی | العربی |English
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ – ۱۲:۱۳

کد خبر: ۱۱۱۴۴۶تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ – ۱۷:۴۹
سرویس کیهان » اخبار
از هراره تا تهران – ۱۲ طی نامه‌ای به رئیس عدم تعهد در سال ۱۳۶۵ صورت گرفت
اعلام انزجار مردم عراق از تجاوز صدام به خاک ایران

سه‌شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۶۵
تازه آفتاب درحال طلوع است که آقای خامنه‌ای و همراهانشان به حیاط ویلا می‌آیند. آقای خامنه‌ای طبق عادت شروع می کنند به پیاده روی تند. بقیه هم همراه با مهندس میرسلیم نرمش می‌کنند. آقای میرسلیم خودش ورزشکار است و معمولاً در سفرها ورزش صبحگاهی را برقرار می‌کند. بعد از نرمش، صبحانه می‌خورند و آماده می‌شوند تا برای روز دوم به سالن اجلاس بروند.
امروز مهم‌ترین روز این سفر برای گروه ایرانی است؛ روزی که قرار است آقای خامنه‌ای به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران، برای اولین بار در یک اجلاس بین‌المللی سخنرانی کنند. تمام ایرانیانِ آمده به هراره، بارها خطبه‌های ایشان را در نماز جمعه تهران شنیده‌اند و امروز منتظرند تا آن بیان گرم و محکم و جذاب و پرنفوذ را در میان نمایندگان حدود صد کشور جهان در جنوب قاره آفریقا بشنوند. متن اصلی سخنرانی، پیش از سفر آماده شده است. چندین روز قبل از سفر، آقای خامنه‌ای بعد از مشورت‌ها و گرفتن نظرات، متن سخنرانی را تنظیم، و بعد، از منظرهای مختلف بازخوانی و اصلاح می‌کنند. کار متن تمام نشده بود که حاج احمد آقا تماس گرفتند و گفتند که امام می‌خواهند زود‌تر آقای خامنه‌ای را ببینند. این نوع پیگیری از طرف امام معمول و عادی نبود و معلوم بود این اجلاس و حضور آقای خامنه‌ای در آن، برای امام خیلی اهمیت دارد.
آقای خامنه ای همراه با متن نطق، خدمت امام می رسند. این دیدارهای خصوصی خیلی لذت بخش هستند؛ زانو به زانوی امام نشستن، دستشان را سر فرصت بوسیدن و جمالِ چهره شان را از نزدیک زیارت کردن. تیم حفاظت آقای خامنه ای هم همراه ایشان وارد شده اند و توفیق پیدا می کنند که دست امام را ببوسند. آقای خامنه ای به بقیه تیم حفاظت هم که آن وقت نوبتشان نبود، گفته اند به جماران بیایند تا قبل از سفر به هراره، امام را ببینند. امام متن را می گیرند تا بخوانند و سفارش ها و صحبت هایی هم بین استاد و شاگرد رد و بدل می شود.
متن خیلی زود از طرف امام بر‌‌گشت. امام ریزبه‌ریزِ متن را خوانده و در جاهایی هم نظر داده بودند. آقای خامنه‌ای با توجه به نکات حضرت امام، آخرین اصلاحات متن را انجام می دهند تا با خود به هراره ببرند. حالا دیگر این صفحات، از محکم‌ترین و ارزشمند‌ترین متون صادره از طرف انقلاب اسلامی است که قرار است با لحن کوبنده و گرم امام جمعه ام‌القرای اسلام ناب محمدی، بر سر ظالمان جهان کوبیده شود و دل مستضعفان را گرم کند.
متن ۳۵ صفحه‌ای اصلی حاضر بود؛ اما یکی، دو صفحه‌، شب قبل به آن اضافه شد. جواب حرف‌های عرفات باید در همین اجلاس داده ‌شود.
ماشین‌های تشریفات، با تیم اسکورت جلوی در منتظر هستند. آقای خامنه‌ای و همراهانشان، به سمتِ سالن اجلاس حرکت می‌کنند.
امروز در خیابانِ عریض منتهی به سالن، خبری از کودکان استقبال‌کننده نیست؛ در عوض درختان مرتب و بلندِ استوایی از مهمان‌ها استقبال می‌کنند. در هر ‌صد ‌‌متر، یک نیروی پلیس خبردار ایستاده است که هنگام عبور کاروان ماشین‌ها و تیم های اسکورت، احترام نظامی می‌‌گذارد. لباس‌های یشمی این نیروها، در کنار آن درخت‌ها، نمایی تمام‌‌رخ از آفریقای سیاه را به تصویر می‌کشد. افسران عالی‌رتبه، کت و شلوار کرم با کروات تیره به تن دارند. روشنی لباسِ آنها، رنگ پوستشان را تیره‌تر نشان می‌دهد. بعضاً در میان این افسران، افراد سفیدپوست هم دیده می‌شود. کلاً در نگاه به روابط سفیدپوستان و سیاه‌پوستان، ناظر بیرونی، ناخود‌آگاه احساس دافعه‌ای نسبت به سفیدپوستان زیمبابوه دارد و بعضی رفتارهای تحقیرآمیز آنها نیز معمولاً این احساس را تأیید می‌‌کند. فقط در میان کودکانِ خردسال است که سیاه و سفید کاملاً یکسان با هم بازی می‌کنند. و این صحنه‌ای است که مقامات عالی رتبه کشورهای غیرمتعهد از دیدن آن محرومند، مگر اینکه خبرنگار و عکاسی از این‌طرف و آن‌طرف شهر برایشان خبر و توصیفی بیاورد.
با نزدیک تر شدن به سالن اجلاس، تعداد نیروهای امنیتی و پلیس بیشتر می‌شود. سالن اجلاس توسط مهندسان و معماران یوگسلاوی ساخته شده است. هر چقدر در فضای بیرون این ساختمان، آفریقا خودنمایی می‌کند، خودِ ساختمان اجلاس و داخل آن، تفاوتی با ساختمان‌های مشابه غربی ندارد. نماها اکثراً از سنگ‌های گرانیت با رنگ‌های متفاوت است.
جایگاه رئیس و هیئت رئیسه، میزی کشیده با پنج صندلی است که جلوی آن را کاملاً با گل و گیاه پوشانده‌اند؛ جلوی جایگاه و در سمت چپ، تریبون سخنرانی است و پشت سر آنها، پرچم کشورهای عضو؛ و بر دیوار، طرحی آفریقایی با رنگ سورمه‌ایِ سیر دارد که بالای آن آرم اجلاس هشتم، نصب شده است. در میان سالن هم چند نقطه‌ای گل‌کاری شده است. همه گل‌ها و گیاه‌ها، آفریقایی و مشخصاً پر رنگ هستند.
آقای خامنه‌ای در میان حلقه‌ای از محافظان ‌وارد ساختمان می‌شوند. مانند دیروز، پاسدارها تا درِ سالن اصلی می‌آیند و از آنجا به جایگاه خودشان می‌روند. نیروهای امنیتی زیمبابوه خیالشان نسبتاً راحت شده است که درگیریِ خاصی بین محافظان ایرانی و بعثی اتفاق نمی‌‌افتد.
امروز صبح، خبری در ایران پخش شده که هنوز آن چنان در زیمبابوه منتشر نشده است؛ مسلمانان عراقیِ ساکن سوریه، برای موگابه تلگرام فرستاده‌اند:
«ریاست محترم کنفرانس هشتم عدم تعهد، ما مردم عراق که در اثر ظلم‌ها و خشونت‌های رژیم دیکتاتور صدام، از کشور خود رانده شده‌ایم، از شما درخواست می‌کنیم رژیم بعث عراق را از جنبش عدم تعهد اخراج کنید و نمایندگی مردم عراق در جنبش را به مجلس اعلای انقلاب اسلامیِ عراق واگذار کنید. رژیم بعثی صدام، بدون هیچ حقی، به کشور مسلمان ایران حمله و تجاوز کرده است که ما از این عمل اعلام انزجار و بیزاری می‌کنیم. علاوه بر این، رژیم صدام در داخل کشور نیز ظلم‌های فراوانی به مردم مظلوم عراق کرده است. اعدام هزاران تن از اقوام مختلف، زندانی و شکنجه و اخراج کردن تعداد فراوانی از مردم و توقیف اموال آنها، بخشی از ظلم و ستم بعثی‌ها در حق مردم عراق است. در همین ساعت، بیش از نیم‌میلیون نفر از مردم توسط مأموران بعثی زندانی شده‌اند که از سرنوشت آنها خبری در دست نیست. بی‌شک، چنین رژیم سفاکی، حق عضویت در آن نهادِ عدالت خواه و صلح‌طلب را ندارد. با تشکر، عراقی‌های ساکن سوریه.»
روزگذشته در جریان عملیات کربلای دو، در منطقه حاج عمران، تیپ نُه بدر شرکت کرده بودند و با نیروهای بعثی عراق جنگیده بودند. تیپ نُه بدر با بقیه نیروهای سپاه فرق می‌کند؛ تمام نیروهای این تیپ عراقی هستند!
آن شب سه گردان از مجاهدان عراقی، که یا از عراق اخراج شده یا فرار کرده بودند، با یک گردان از اسرای عراقی داوطلب، به‌طرف کشور خودشان حمله ‌کرده بودند، به امید روزی که عراق را از دست این کفار بعثی نجات دهند. این اتفاق می‌توانست تمام واقعیت جنگ تحمیلی را نشان دهد؛ جنگ را یک دیوانه، با حمایت و سفارش دشمنان اسلام، بر ایران و ملت خودش تحمیل کرده بود. خیلی از اسرای عراقی، به زور اعزام شده بودند و اغلبشان در فرصتی که دست می‌داد، خودشان را اسیر می‌کردند تا با برادران ایرانی‌شان نجنگند. روحیه این رزمندگان غریب در شب عملیات دیدنی بود؛ به یاد سال‌های گذشته و سینه‌زنی‌هایشان در کربلا و حرم امام حسین، نوحه می‌خواندند و سینه می‌زدند و اشک می‌ریختند، آن شب، خلوص و غربت این رزمنده‌ها در اوج بود.
وقتی که قبل از گذشتن از میدان موانع، مجبور به درگیری شدند، چهار، پنج نفر از مجاهدان عراقی خودشان را روی میدان مین و سیم‌خار‌دار انداختند تا بقیه از روی پیکرشان عبور کنند و جلو بروند.
اینها واقعیت‌هایی است که همین شبِ قبل، در جبهه‌های ایران اتفاق افتاده؛ اما هیچ‌کدام از سران جنبش عدم تعهد آنها را باور ندارند. مردم دنیا در چنبره اطلاعاتی رسانه‌های غربی و وابسته، تصوری بسیار متفاوت از جنگ دارند و حتی خیلی‌ها باور کرده‌اند که ایران آغازگر جنگ است تا کشور‌گشایی کند و رئیس کشورهای اسلامی شود! جلسه امروزِ اجلاس یک فرصت محدود و کم‌تکرار برای رساندن حرف انقلاب اسلامی و صدای مظلومیت مردم مسلمان به گوش‌های هنوزشنوا است.
آقای خامنه‌ای با همراهانشان وارد سالن می‌شوند. گوشه ردیفِ اولِ صندلی ها، نام جمهوری اسلامی ایران به زبان انگلیسی روی میز قرار دارد.
آقای خامنه‌ای ضمن خوش‌و‌بش و سلام‌وعلیک با برخی سران، به آن سمت می‌روند و روی صندلی اول می‌نشینند. «ضیاءالحق» رئیس‌جمهور پاکستان که میزش عمود به میز ایشان است، به احترام بلند می‌شود، آقای خامنه‌ای هم بلند می‌شوند، سلام می‌کنند و دست می‌دهند. چند دقیقه بعد موگابه جلسه را آغاز می‌کند.

اشتراک گذاری

نام:

ایمیل:

* نظر:

پربازدید ترین
پربحث ترین
کدوم طرف؟!(گفت و شنود)
اخبار ویژه
بعد از عقب‌نشینی کره، ژاپن و آمریکا/اون: حمله به گوام را فعلاً متوقف می‌کنیم
حمله مجدد وزیر راه به مسکن مهر
اعلام انزجار مردم عراق از تجاوز صدام به خاک ایران
روحانی: آمریکا نشان داد طرف قابل اعتمادی برای مذاکره نیست
مخترع مراغه‌ای دستگاه سیمان‌کاری ساخت
پزشک بابلی مجتمع ۱۰ واحدی برای زوج‌های بی‌بضاعت ساخت
سازش ناپذیری با دشمن ویژگی بارز خانم دباغ بود
آبیاری زمین‌های کشاورزی دزفول با فاضلاب

فارسی | العربی |English
درباره ما | تماس با ما | پیوندها | عضویت در خبرنامه | نظرسنجی | جستجو | آب و هوا | اوقات شرعی | آرشیو | RSS | نسخه موبایل
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به روزنامه کیهان بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و تولید: ” ایران سامانه ”

تهیه شده توسط تیم تیتز اس اس (titrss)

منبع/resource

Related Posts