بررسی مادربرد ASUS Z170-K
دیروز مادربرد ASUS…

ایسوس مادربرد های سری ۱۰۰ خود را در گروه های متفاوت ROG (گیمینگ فوق حرفه ای)، Pro Gaming (گیمینگ حرفه ای)، TUF (مناسب شرایط سنگین کاری و پردازشی)، Workstation (سرور) و سری های معمول ارائه کرده و به این ترتیب گستره وسیعی از انتخاب را در اختیار کاربران قرار داده است.

بررسی مادربرد ASUS Z170 K

نسخه دوم استانداردهای پنج گانه محافظتی ایسوسنسخه دوم استانداردهای پنج گانه محافظتی ایسوس
استاندارد محافظتی ۵X Protection II به معنای بکارگیری مرغوب ترین قطعات و اجزا در کنار طراحی ویژه مدارات الکترونیکی جهت دست یابی به عملکرد ایده آل و پایداری در بلند مدت، توسط مهندسان خبره ایسوس با چند دهه تجربه در زمینه ساخت سخت افزار می باشد.
به واسطه این سیستم ایسوس بصورت همه جانبه از مادربرد و اجزا و قطعات متصل به آن محافظت کرده تا رضایت کامل کاربر را کسب کند.
محافظت از سیستم در برابر نوسانات ولتاژ در شبکه، اعمال ولتاژ بیش از حد، نوسانات جریانی، طراحی مدار تغذیه پایدار و همچنین پورت های ورودی و خروجی ضد زنگ و با دوام از جمله فاکتورهای محافظتی ایسوس می باشند.

کنترل دقیق به منظور تغذیه پایدار
تکنولوژی انحصاری DIGI+ VRM به طرزی هوشمندانه و حرفه ای به تغذیه پردازنده و بر اساس نیاز واقعی می پردازد. به این صورت که هر لحظه و هر عملیات پردازشی نیازمند تغذیه ای متفاوت است و به این ترتیب علاوه بر افزایش طول عمر در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می شود.

محافظت از DRAM در مقابل جریانات اضافی
شرکت ایسوس در این سری از مادربرد های ساخت این شرکت، برای محافظت از حافظه های رم و همچنین اسلات های مادربرد، فیوزهایی تعبیه دیده که از این اجزا در مقابل نوسانات و بار اضافی جریان و همچنین اتصالات کوتاه های بوجود آمده در مدار محافظت می کنند.

بررسی مادربرد ASUS Z170 K 1LANGuard
فناوری LANGuard ایسوس، یک محافظت سخت افزاری پورت LAN (شبکه یا RJ45) است که بکمک تکنولوژی یکپارچه سازی مدار و خازن های مناسب و مرغوب تر، پورت شبکه را در مقابل نوسانات ولتاژ و تخلیه بارهای الکترواستاتیک (ESD) ایمن ساخته است.

۳ برابر دوام بیشتر با پوشش ضد خوردگی
پنل پشتی این مادربرد که شامل پورت های ورودی و خروجی اصلی و در تماس با اجسام خارجی می باشد، از جنس استیل و با پوششی از جنس کرومیوم اکسید، جهت محافظت در برابر خوردگی و زنگ زدگی، می باشد. این قطعات که دارای دوامی ۳ برابر نسبت با سری های معمول می باشند، در آزمایشگاههای ایسوس ۷۲ ساعت با شرایط رطوبتِ آب نمک دوام آورده اند. در صورتی که سری معمول فقط ۲۴ ساعت دوام خود را حفظ کرده اند.

محافظت از اجزای مادربرد در برابر تخلیه بار الکترواستاتیک
وقتی که یک رابط خارجی به مادربرد متصل می کنید، پس از جداسازی ممکن است دشارژ یا تخلیه بارهای الکتریسیته ساکن (Electrostatic Discharge یا ESD) صورت گیرد و به کامپیوتر آسیب وارد شود. در این حالت محافظ ESD با از بین بردن ولتاژ و کنترل جریانِ ESD و دفع آن از قطعات داخلی مادربورد محافظت می کند. ESD Guard جدید ایسوس قادر است در حالت اتصال تا ولتاژ ۱۰ کیلوولت (مثب و منفی) و در حالت قوس الکتریکی تا ۱۵ کیلوولت (مثبت و منفی) را کنترل کند.

محافظت در مقابل افزایش ولتاژ
تغییر ناگهانی ولتاژ باعث کاهش عمر مادربرد و افزایش ضریب آسیب پذیری آن می گردد. مدار تغذیه ویژه و انحصاری مجهز به محافظ ولتاژ در کلاس فوق حرفه ای، از مادربرد شما در مقابل اعمال ولتاژ ناگهانی و بیش از حد به قسمت های مهم و حیاتی مانند: تراشه اصلی، پردازنده و سایر قسمت ها محافظت می کند. در حقیقت این تکنولوژی به صورت هوشمند و آنی به مانیتور کردن ولتاژهای مختلف مادربرد می پردازد و در صورت تغییرات ناگهانی در ولتاژ آن را مدیریت و کنترل می نماید.

سیستم یکپارچه ایسوسسیستم یکپارچه ایسوس

دسترسی بی حد و مرز به اطلاعات شخصی با استفاده از ASUS HomeCloud و استاندارد بی سیم وای فای
این قابلیت به شما اجازه می دهد تا از هر مکانی به کامپیوتر شخصی خود دسترسی داشته باشید، فایلهای مورد نظر خود را انتقال دهید، مالتی مدیاهای خود را اجرا (Stream) کنید و اطلاعات خود را در هر جایی که ذخیره کرده اید مدیریت نمایید. خصوصیت WAN به کار برده شده در این مادربرد و اتصال یک روتور به کارت شبکه، می تواند دسترسی کامل و تمام وقت به اطلاعات شما را فراهم کند.

محیط کاربری بایاس ایسوس

محیط کاربری بایاس ایسوس، که در سری های قبلی مادربرد های این شرکت دچار تحول شده و علاوه بر تغییرات ظاهری از امکانات پیشرفته مانند پشتیبانی از واسط های کاربری متفاوت مانند: ماوس، صفحه کلید و صفحه لمسی بهره می برد، در این مدل نیز تغییرات مثبت و جدیدی به خود گرفته است. محیط گرافیکی کامل تر، ساده تر و کاربرپسندتر شده است و استفاده از واسط های ذکر شده در آن روان تر انجام می گیرد. مهم نیست یک کاربر تازه کار و یا یک اورکلاکر حرفه ای باشید، بوسیله UEFI BIOS ایسوس می توانید از حداکثر امکانات و قابلیت های سیستم خود استفاده کنید.

محیط کاربری بایاس ایسوس

UEFI BIOS
رابط کاربری بایاس مادربردهای ایسوس از ۲ قسمت EZ Mode و Advanced Mode تشکیل شده است. در محیط EZ Mode کاربران به راحتی می توانند تمامی مشخصات سیستم خود را بسیار بهتر از قبل مشاهده کنند و در محیط Advanced Mode کاربران حرفه ای و اورکلاکرها می توانند به راحتی و با کمترین تاخیر تنظیمات پیشرفته مورد نظر خود در زمینه اورکلاکینگ را اعمال نمایند.

ویژگی های EZ Mode:
    1. Fast Clock Adjustment: با استفاده از این قسمت و با کاربرد موس می توانید زمان و تاریخ را تنظیم کنید.
    2. EZ XMP Settings: تنظیمات مربوط به پروفایل XMP اینتل، جهت افزایش فرکانس حافظه رم، در این قسمت انجام می پذیرد.
    3. EZ Fan Settings: می توانید تنظیمات مرتبط با فن های خنک کننده سیستم را در این قسمت در پروفایل های مختلف ذخیره کنید و در زمان مورد نیاز، حالت های مورد نیاز مانند سرعت بیشتر در زمان اوج استفاده و یا سرعت و صدای کمتر را انتخاب کنید.
    4. SATA Information: نمایش اطلاعات سخت افزارهای مرتبط با پورت های SATA.

ویژگی های Advance Mode:
    1. My Favorites/Shortcut: شما می توانید میانبری از قسمت های مختلف و مورد نیاز خود را یکجا داشته باشید تا زمان رجوع به محیط بایاس در دسترس باشند و نیازی به جستجو میان صفحات نباشد.
    2. Quick Note: ابزاری مانند NotePad ویندوز، در محیط بایاس تعبیه شده که به شما امکان یادداشت برداری در زمینه های مختلف مانند: پیغام های خطا، نوع تنظیمات، کاربرد تنظیمات، تنظیمات مربوط به اورکلاکینگ و … را می دهد.
    3. Last Modified: این قسمت با ایجاد یک تاریخچه مختصر، تنظیمات مختلف در زمان های مربوطه را ثبت می کند تا در زمان نیاز با رجوع به این قسمت از Log یا لیست تغییرات انجام شده مطلع شوید.
    4. SATA Port Renaming: شما می توانید پورت های SATA خود را برای تشخیص راحت تر قطعات متصل، به دلخواه تغییر نام دهید. با این ویژگی، وقتی قطعات زیادی به مادربرد متصل هستند نیازی نیست مشخصات تک تک اجزا را چک کنید تا قطعه مورد نظر را تشخیص دهید.

UEFI BIOS

اعمال تنظیمات تحت ویندور با استفاده فناوری انحصاری AI Suite 3
در یک محیط کاربر – پسند به نام ASUS AI Suite کاربران قادر خواهند بود تا تمامی ویژگی های اختصاصی مادربردهای اسوس به راحتی دسترسی داشته باشند. در نسخه سوم این برنامه کاربران می توانند در محیطی زیبا تر، با جزئیاتی بیشتر و در صفحه نمایشی وسیع تر، به تنظیمات مختلف سیستم مانند: تنظیمات اورکلاکینگ، سیستم مدیریت انرژی، سرعت فن، ولتاژ و مشاهده وضعیت بخش های مختلف سیستم دسترسی داشته و در عین حال از تمامی امکانات بالا در موبایل خود به وسیله Bluetooth نیز استفاده نمایند.

فناوری Pro Clock ایسوس
در عملیات اورکلاکینگ پردازنده افزایش فرکانس کاری با یک واحد مشخص و مقدار خاص صورت می پذیرد. این مقدار توسط مادربرد و با توجه به قدرت آن مشخص می گردد. طراحان ایسوس با طراحی خاص اورکلاکینگ این مادربرد و با در نظر گرفتن یک تولید کننده کلاک پایه (BCLK) مخصوص پردازنده های نسل ۶ اینتل، توانسته اند فرکانس (کلاک) پایه را به طرز چشمگیری تا ۴۰۰MHz افزایش داده و به این ترتیب حداکثر توان اورکلاکینگ را بهبود بخشند.
در مادربردهای ایسوس ولتاژ مورد نیاز پردازنده بعد از تراشه TPU توسط EPU کنترل شده و به سوکت پردازنده اعمال می گردد اما در مادربردهای مجهز به فناوری Pro Clock و پس از اعمال تنظیمات اورکلاکینگ، ولتاژ بوسیله تراشه اختصاصی ایسوس تنظیم و سپس به سوکت اعمال می گردد.

قدرت پردازش بیشتر با TPU

بررسی مادربرد ASUS Z170 K 2یک کلیک تا نهایت کارآیی سیستم
۵-WAY OPTIMIZATION
با استفاده از این فناوری PC شما به یک سیستم هوشمند تبدیل می شود و شما می توانید با یک کلیک و در هر زمانی سیتم خود را به صورت کاملا حرفه ای تنظیم نمایید و عملکرد CPU، میزان ۵-Way Optimization مصرف انرژی، پایداری مدار برق رسانی، تنظیمات مربوط به فن و همچنین تنظیمات مربوط به شبکه و صدا را بهبود ببخشید و از بهترین عملکرد در سیستم خود برخوردار شوید.
بازی ها روان تر و با سرعت بیشتری اجرا می شوند و شما می توانید علاوه بر داشتن صدایی فوق العاده، بازی های آنلاین و شبکه را بدون هیچ مشکلی اجرا نمایید. فن ها بدون ایجاد کوچکترین صدایی بهترین عملکرد هنگام اجرای بازی یا فعالیت های روزمره را دارند. فایل های مالتی مدیا در کوچکترین زمان ممکن و به بهترین نحو اجرا خواند شد و همچنین انرژی تلف شده سیستم کاهش یافته و در مصرف برق صرفه جویی می شود.

فناوری Fan Xpert 3
نسخه سوم Fan Xpert 3 توانایی کنترل فن های ۳ و ۴ پین CPU و کیس متصل به مادربرد بصورت همزمان و انفرادی را داراست. این فناوری ایسوس کنترل و اطلاعات کاملی از هر فن در اختیار کاربر قرار می دهد و بکمک حسگر های تعبیه شده بر روی مادربرد و با توجه به تغییرات دمایی، بصورت اتوماتیک سرعت چرخش فن ها را تغییر می دهد. علاوه بر آن، کاربر بصورت دستی می تواند تنظیمات را به دلخواه انجام دهد و یا در شرایط کاری متفاوت تنظیمات بهینه Fan Xpert را انتخاب کند. این فناوری از فن های ترکیبی PWM و DC پشتیبانی می کند و حتی توانایی کاهش سرعت فن های پردازنده به کمتر از میزان مجاز به منظور دستیابی به سیستمی فوق العاده بی صدا را دارد. فناوری Fan Xpert 3

RPM Fixed Mode
قابلیت کاهش سرعت فن ها به منظور دستیابی به حداقل میزان نویز (نزدیک ۰ دسی بل) و سیستمی ساکت.

Auto Tuning Mode
رصد پارامترهای هر فن بصورت انفرادی و اعمال تنظیمات مناسب با موقعیت و برای سالم نگه داشتن سیستم.

Informative Fan Controls
ارائه اطلاعات کامل و دقیق به کاربر و کمک به تصمیم گیری در مورد تنظیمات دستی.

ذخیره سازی انرژی در همه جا
واحد پردازش انرژی که اختصارا EPU (مخفف Energy Processing Unit) نامیده می شود، حتی در زمان استفاده از سیستم و بصورت Real Time به صرفه جویی در مصرف انرژی می پردازد. EPU پس از فعال سازی (بوسیله سوئیچ روی برد و یا تنظیمات AI Suite) بصورت خودکار نیاز سیستم به انرژی الکتریکی را محاسبه کرده و تنظیمات لازم جهت مصرف بهینه را اعمال می کند. بکمک EPU می توان با قرار دادن سیستم در حالت Away Mode با کاهش ولتاژ پردازنده، کارت گرافیک و پورت های ورودی و خروجی، سیستم را در حالت مصرف حداقل قرار داد. صرفه جویی در مصرف انرژی علاوه بر کاهش هزینه، عمر بیشتر قطعات را نیز نتیجه خواهد شد.

قدرت پردازش بیشتر با TPU
بکمک سوئیچ TPU بر روی مادربرد و یا پنل حرفه ای AI Suite می توانید واحد پردازنده فوق سریع یا TPU (مخفف Turbo Processor Unit) را فعال کنید. TPU با کنترل ولتاژ پردانده و کارت گرافیک و همچنین رصد لحظه ای عملکرد این دو قطعه اصلی، امکان افزایش فرکانس پردازشی CPU و GPU را فراهم می آورد و به این ترتیب می توان به قدرت و عملکردی بیشتر از معمول برای این قطعات دست یافت.

 

خصوصیات برجسته مادربرد Z170-K ایسوس

    تراشه Z170 در کنار سوکت ۱۱۵۱ اینتل با قابلیت پشتیبانی از پردازنده های نسل ۶ اینتل از خانواده های سلرون، پنتیوم و Core i3/i5/i7
    4 اسلات حافظه DDR4 با پشتیبانی از پیکربندی ۲ کاناله حافظه رم تا ظرفیت ۶۴ گیگابایت و فرکانس ۳۴۶۶ مگاهرتز
    پورت USB 3.1 از نوع A با سرعت ۱۰Gb/s، رابط ذخیره سازی M.2 با سرعت ۳۲Gb/s، رابط SATA Express با سرعت ۱۰Gb/s و رابط SATA 6Gb/s
    فناوری محافظتی ۵X Protection II جهت حداکثر پایداری
    سیستم صدای حرفه ای گیمینگ جهت ارائه بهترین خروجی صدا، بدون نویز و تداخل امواج
    پشتیبانی از فناوری پردازشی گرافیکی موازی جهت به اشتراک گذاری کارت گرافیک های AMD (تکنولوژی CrossFireX)

Related Posts
 • راهنمای خرید کابل HDMI
 • هرآنچه درباره باتری قلمی باید بدانید (قسمت دوم)
 • هرآنچه درباره باتری قلمی باید بدانید (قسمت اول)
 • چگونه یک پایه مانیتور استاندارد انتخاب کنیم (راهنمای خرید پایه مانیتور)
 • نحوه انتخاب کارت حافظه microSD صحیح برای دستگاه اندرویدی
 • ۶ نکته ای که قبل از خرید گوشی دست دوم باید بدانید
 • آموزش اتصال گوشی های هوشمند و تبلت به تلویزیون (مبدل تصویری MHL به AV)
 • راهنمای خرید لپ تاپ : ۸ نکته کلیدی
 • راهنمای خرید نوت بوک تا سقف ۲ میلیون تومان
 • آیا باید تلویزیون ۴k یا همان Ultra HD بگیرید؟
 • بهترین لوازم جانبی گیمینگ برای لپ تاپ
 • موارد کلیدی قبل از خرید یک کارت گرافیک خوب