مایکروسافت اولین بار در سال ۱۹۹۳ اقدام به انتشار نسخه ای از ویندوز بر اساس امکانات سرور نمود و نام آن را Windows NT قرار داد این نسخه دارای امکاناتی نظیر مالتی تسکینگ یا همان چند وظیفه ای می باشد . از دیگر امکانات آن می توان به امنیت بالا در شبکه اشاره کرد . با گذشت زمان در سال ۲۰۰۰ مایکروسافت نسخه جدیدی را با نام ویندوز ۲۰۰۰ عرضه نمود که در ۴ نسخه با کارایی های متفاوت برای استفاده در دسترس مهندسین شبکه قرار گرفت .

این ۴ نسخه شامل موارد زیر می باشد :

Windows 2000 Server

Windows 2000 Advanced Server

Windows 2000 Professional

Windows 2000 Data center Server

سپس مایکروسافت در سال ۲۰۰۳ نسخه جدید ویندوز سرور ۲۰۰۳ را عرضه نمود که در ۴ نسخه برای کاربرد های متفاوت در دسترس کاربران قرار گرفت .

این نسخه های عبارتند از :

Windows Server 2003 Web Edition

Windows Server 2003 Standard Edition

Windows Server 2003 Enterprise Edition

Windows Server 2003 DataCenter Edition

تا سال ۲۰۰۸ مایکروسافت به بروز رسانی نسخه ۲۰۰۳ پرداخت تا نهایتا در اواسط ۲۰۰۸ نسخه ویندوز سرور ۲۰۰۸ را منتشر کرد . این بار این نسخه دارای ۸ ویرایش مختلف با کاربرد های گسترده تر بود . این نسخه ها شامل تکنولوژی جدید مایکروسافت با نام Hyper V بود که شامل Server Virtualization و  Web-specific server می باشد .

نسخه های ویندوز سرور ۲۰۰۸ شامل موارد زیر می باشد :

Windows Server 2008 Standard Edition

Windows Server 2008 Enterprise Edition

Windows Server 2008 Data Center Edition

Windows Server 2008 Itanium-based Systems

Windows Server 2008 Web Server

Windows Server 2008 Standard Edition Without Hyper-V

Windows Server 2008 Enterprise Edition Without Hyper-V

Windows Server 2008 Data-Center Edition Without Hyper-V

در سال ۲۰۱۲ و کمی زودتر از انتشار نسخه جدید ویندوز ۸ نسخه ویندوز سرور ۲۰۱۲ منتشر شد که به گفته بسیاری انقلابی در عرضه ویندوز های NT ایجاد نمود . می توان گفت مهم ترین علت آن قرار دادن فناوری ابری یا همان Cloud Computing می باشد . همچنین متخصصین مایکروسافت تکنولوژی جدیدی به نام HPC در این نسخه ارائه کردند که بطور کامل از فناوری ابری پشتیبانی می کند و با ویندوز ۸ و سرور ۲۰۱۲ هماهنگ است و قابلیت پشتیبانی از ۳۰۰ سرور کلاد را داراست .

موارد امنیتی بسیاری در این نسخه اعمال شده که درجه امنیتی بالایی را برای ادمین های شبکه به ارمغان آورده است . بخش احراز هویت که نوعی امضای دیجیتالی برای جلوگیری از ویروس ها و بوت کیلر های مخرب است در هسته ویندوز قرار گرفته است . در مورد مدیریت فضا ها نیز اقدامات جالبی در هسته ایجاد شده بطوریکه می توان با ایجاد دیسک های مجازی بیشتر از حد برای نصب در نظر گرفت و به نصب نرم افزار ها در فضای بیشتری پرداخت .

دانلود تمامی نسخه های سیستم عامل ویندوز سرور Windows Server

نسخه های ویندوز سرور ۲۰۱۲ شامل موارد زیر می باشد :

Windows Server 2012 Data-center

Windows Server 2012 Standard

Windows Server 2012 Essentials

Windows Server 2012 Foundation

 دانلود تمامی نسخه های سیستم عامل ویندوز سرور Windows Server از دانلود فارسی با لینک مستقیم

Related Posts