ویندوز ایکس که در ماه اکتبر ۲۰۰۱ روانه بازار شد یکی از محبوب ترین سیستم عامل ویندوز کامپیوتر در جهان به شمار رفت که میتوان میانگین کاربران این نسخه از ویندوز را بیش از چهارصد میلیون رقم زد . ویندوز ایکس پی بر روی هسته ویندوز ان تی و ۲۰۰۰ پایه گذاری شده و هدف اصلی ارائه این سیستم عامل جانشین دو ویندوز ۲۰۰۰ و ام پی بود . ویندوز Xp در نسخه های مختلفی عرضه شده که از رایج ترین آن ها میتوتن به ویندوز XP نسخه خانگی و حرفه ای نام برد که در نسخه حرفه ای پشتیبانی از دامنه ویندوز سرور را دارا می باشد . ویندوز Xp نسخه Media Center همان نسخه حرفه ای ویندوز ایکس پی می باشد که قابلیت های اضافی در مورد سیستم های چند رسانه ای به عنوان مثال تماشای تلویزیون و مشاهده و پخش موزیک دارد .

ویندوز ایکس پی به علت پایداری و بهبودی در نسخه های قبلی ویندوز مورد توجه قرار گرفته است . محیط گرافیکی ویندوز Xp به طور مجزا و کاملا از نو طراحی شده است و بسیار کارپسندتر و زیبا تر از نسخه های قبلی ویندوز ماکروسافت است . ویندوز XP اولین سیستم عامل شرکت ماکروسافت بود که با کد های جعلی و از قوانین تخلف نرم افزار استفاده کرد .

سرویس پک های ارائه شده این نسخه از سیستم عامل از ۹ اکتبر ۲۰۰۲ روانه بازار شد . اولین سرویس پک ویندوز ایکس پی با امکانات جدیدتر و کاربردی تر عرضه شد که میتوان پشتیبانی از USB 2  و Set program Access and Defaults اشاره کرد . سرویس پک اول نسخه ویندوز بیشتر از ۱۰ اکتبر ۲۰۰۶ نتوانست دوام بیاورد و توسط شرکت سازنده منسوخ شد . سرویس پک دو ویندوز ایکس پی در ۶ آگوست ۲۰۰۴ پس از تاخیر زیادی روانه بازار شد . امکانات اضافه شده نسبت به این نسخه از ویندوز به دیوار آتیش قدرتمندتر ، پشتیبانی از Wifi  ، یک pop-up Blocker برای مرورگر اینترنت اکسپلورر ، پشتیانی از بلوتوث را میتوان اختصاص داد . سروس پک سه که در سال ۲۱ آوریل ۲۰۰۸ منتظر شد مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفت از تغییرات در این نسخه میتوان به امنیت در شبکه ، بهبود و محافظت از هارد دیسک ، امنیت در میل ها ، امینت و آپدیت مرورگر اینترنت اکسپلورر اشاره کرد . نسخه بروز شده این سیستم عامل سرویس پک ۴ می باشد که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است ویندوز ایکس پی با تغییرات جدیدتری همچون نسخه های قبلی مواجه شده است که میتوان از تغییرات داده شده در ویندوز به اینترنت اکسپلورر ۸ ، ادوب فلش پلیر ، افزونه فایرفاکس ، درایو SATA و … اشاره کرد .

ویژگی های سیستم عامل Windows XP Professional Pre SP4 :

– افزونه ادوب فلش پلیر

– آپدیت اینترنت اکسپلورر

– امنیت شبکه

– محیط گرافیکی

– آپدیت آنتی ویروس

– سرعت بالا در بوت

 

تصویری از محیط سیستم عامل Windows XP Professional Pre SP4 :

Windows-XP-Professional-Pre-SP4-1-www.download.ir

سایت مرتبط : Microsoft

دانلود سیستم عامل Windows XP Professional Pre SP4 ایکس پی سرویس پک ۴

Related Posts