قلعه لمبسر؛ دژ پر رمز و راز سرزمین الموت

بیشتر بدانید. بهتر سفر کنید
person
کجارو arrow_drop_down مجله arrow_drop_down هتل
جستجو :

به دنبال چه هستید؟
مقصد :

کشور ، شهر و …
arrow_drop_down
جستجو
قلعه لمبسر؛ دژ پر رمز و راز سرزمین الموت

زهره زرشکیان | جمعه, ۱۵ مرداد ۹۵ ساعت ۰۰:۰۱
خانهایرانتقسیم‌بندی استانیقزوین
فیس‌بوک توییتر تلگرام
قلعه‌ی لمبسر یا لمسر در شمال دشت قزوین در منطقه الموت و نزدیکی روستای رازمیان قرار دارد. این قلعه معروف‌ترین قلعه‌ی الموت بعد از آشیانه‌ی عقاب یا همان قلعه‌ی حسن صباح است. قلعه‌ی لمبسر هنوز هم برای مردمان پر از رمز و راز است. همراه کجارو باشید تا اطلاعاتی از این قلعه را مرور کنیم.

تبلیغات
رزرو هتل در سراسر جهانبلیط هواپیمابلیط هواپیما با تخفیف، تراولچیرزرو هتل
مقاله‌های مرتبط

قلعه الموت؛ نمایش تاریخ بر فراز طبیعت
دره الموت؛ قلمرو حشاشین
دریاچه اوان، نگینی بی همتا در ایران
قلعه‌ی لمبسر در شمال دشت قزوین در منطقه‌ی الموت و شمال شرقی روستای رازمیان قرار دارد. این قلعه که معروف‌ترین قلعه‌ی الموت بعد از آشیانه‌ی عقاب یا همان قلعه‌ی حسن صباح است، در عصر سلجوقیه و در دوره‌ی تسلط اسماعیلیه در سرزمین الموت بنا شد. این قلعه در روزگار رونقش به دلیل موقعیت استراتژیک و معماری منحصربه‌فردش حتی از دژ الموت نیز مستحکم‌تر بوده است. قلعه در بلندترین نقطه‌ی کوه وسیع و مسطحی واقع شده و از سه طرف با پرتگاه‌های غیرقابل نفوذی احاطه شده و از طرف دیگر به زمینی وسیع و مسطح ختم می‌شود. لمبسر هنوز هم برای مردمان الموت پر از زیبایی و رمز و راز است.

دسترسی

فاصله‌ی قلعه‌ی لمبسر از قزوین حدود ۶۳ کیلومتر است. برای دسترسی به این دژ بعد از خروج از قزوین وارد جاده‌ی سرسبز و زیبای الموت شوید. در دو راهی معلم کلایه – علی‌آباد، مسیر معلم کلایه و سپس قلعه الموت را پیش بگیرید. قلعه‌ی تاریخی لمبسر در ۲ کیلومتری روستای رازمیان قرار دارد.

در گذشته دسترسی به این قلعه راحت نبوده و نیازمند صخره‌نوردی، سنگ‌نوردی و در ارتفاعات بالا استفاده از طناب بوده است. در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بخش‌هایی از این قلعه را ترمیم کرده است. راه‌های ورودی خوبی برای قلعه تعبیه شده و پله‌های سیمانی و آهنی ساخته شده که دسترسی را برای گردشگران آسان می‌کند. مسیر نیز بسیار مشخص است و احتمال گم شدن به صفر می‌رسد. بعد از طی حدود ۲۵۵ پله به قلعه می‌رسید.

معماری و مشخصات قلعه

قلعه لمبسر قزوین

به نظر می‌رسد برای ساخت قلعه از مصالحی استفاده شده که در منطقه موجود بوده است؛ سنگ‌هایی که با ملات ساروج در کنار هم قرار گرفته‌اند شالوده‌ی اصلی بنا هستند. در بعضی از قسمت‌ها نیز از ساروج یکپارچه که مخلوطی است از سنگ، آهک و خاکستر استفاده شده تا این دژ مستحکم و غیرقابل‌نفوذ ساخته شود.

الموت و دژهایش در طول تاریخ به سختی توسط قوای مهاجم فتح می‌شدند. لمبسر نیز به همین دلیل دژی مستحکم و فتح‌ناپذیر بوده است، در نتیجه حاکمان قلعه نیز دست‌نیافتنی بودند و به‌خوبی به مناطق مجاور اشراف داشتند.

این قلعه بسیار زیبا و وسیع است و بازدید از آن چند ساعت طول می‌کشد. برج‌های دفاعی این منطقه تسلط خود را بر دره‌های اطراف و جلگه جنوبی و قطعه زمین شیب‌دار قلعه به نمایش گذاشته‌اند. برج‌ها و خرابه‌های دیوار اطراف قلعه و پرتگاه‌های خطرناک پای دیوار، چشم ببینندگان را خیره کرده و آنان را به تمجید وا می‌دارند.

این قلعه ۴۸۰ متر طول و ۱۹۰ متر عرض دارد. دیوارهای آن دو لایه و حدود ۱۰ متر است. در بخش شمالی قلعه دیوارهایی به قطر ۱۲۰ سانتی‌متر وجود دارد که جایگاه فرمانروای قلعه بوده است.

باروی غربی و برج‌های آن نسبت به باروی شرقی استحکام زیادی ندارند، زیرا وضع طبیعی آنها یعنی پرتگاه‌های عمیق این سمت بهترین بارو و حصار دفاعی است. در این طرف بر سر هر تیزی و پیش‌آمدگی کوه، برجی کوچک ساخته‌اند که فاصله‌ی آنها از یکدیگر در حدود یک متر است.

در بخش شرقی قلعه، بارویی بلند به ارتفاع ۱۰ متر ساخته شده است. به نظر می‌رسد این بخش برج، دیده‌بانیِ محافظان قلعه بوده تا هم دید وسیعی داشته و هم از فراز آن بر مهاجمین تسلط داشته باشند. این بارو سالم‌ترین قسمت دژ است که مشرف بر رود جاری در کنار آن است. در سه سمت دیگر قلعه به دلیل نفوذناپذیری طبیعی،‌ باروهایی کوتاه‌تر ساخته شده است.

دروازه‌ی جنوبی که کف آن حدود صد و پنجاه متر پایین‌تر از دروازه‌ی شمالی است، سالم‌تر باقی مانده است. این دروازه شامل دو در پشت سر یکدیگر است و اختلاف سطح این دو حدود ۶ متر است. در اول رو به مغرب باز می‌شود و در دو طرف آن برج‌های بلندی بوده است. آنچه امروزه از برج سمت چپ باقی مانده، ارتفاعی بیش از ۶ متر دارد. پس از این در، راه قلعه پیچ می‌خورد و به در دوم منتهی می‌شود که اتاق نگهبانان در کنار آن است. دیوار و تاق این دو درگاه از سنگ تراشیده‌ی مکعبی ساخته شده است.

در زمین شیبدار و محصور دژ، خرابه‌های بسیاری دیده می‌شود. بعضی از این ویرانه‌ها از خشت و گل هستند و از ویرانی جدید بناهای درون قلعه خبر می‌دهند. ساختمان‌های مهم دژ لمبسر درست در زیردست دروازه‌ی شمالی جای داشته‌اند و در فضایی به طول ۳۵ متر و عرض ۲۵ متر بنا شده بوده‌اند.

در زاویه جنوب‌شرقی این فضا برجی نیز بنا شده است. ساختمان‌های قسمت جنوبی این فضا سالم‌تر باقی مانده‌اند. در این قسمت ۱۲ اتاق باریک وجود دارد که رو به مشرق ساخته شده‌اند. در عرض اتاق‌ها درهایی کار گذاشته شده‌اند که به راهروها باز می‌شد. هلال شکسته‌‌ی تاق درگاه‌ها که از سنگ تراشیده و ساخته شده‌اند، هنوز باقی است. هر اتاق ۵/۰۷ مترطول، ۱/۰۹ متر عرض و پنجره‌های کوچک دارد. دیوارهای اتاق‌ها ۱/۰۲ متر قطر دارند و از قطعات عظیم سنگ‌های تراشیده ساخته شده‌اند. کف اصلی قلعه با روزهایی که قله و بناهای آن بر پا بوده‌اند، فرقی نکرده است، زیرا مجرای فاضلاب قلعه هنوز باقی است و با کف قلعه در یک سطح است. غیر از بناهایی که شرح داده شدند، اتاق‌های دیگری با تاق‌های ضربی در داخل باروی قلعه دیده می‌شوند که نیمی از آن‌ها در زیر سنگ و خاک قرار دارند.

از عجایب این قلعه، سیستم آب‌رسانی و ذخیره‌ی آب باران و انبار غلات است که باعث می‌شد ساکنان با وجود محاصره طولانی تا مدت‌ها زندگی کنند. آب مورد نیاز ساکنان قلعه از طریق آب‌رویی که از شمال دژ وارد آن می‌شود، تامین می‌شده است. این آب‌رو از رودخانه‌ی نینه‌ رود منشعب می‌شده و آب را در آب‌انبارهای دژ ذخیره می‌کردند که در واقع در دل سنگ و کوه به شکل مکعب مستطیل به طول ۵/۰۸ متر و به عرض و عمق ۱/۰۹ متر کنده و ساخته شده بودند. مسیر این آب‌رو امروزه نیز قابل تشخیص است.

سه آب‌انبار دیگر مانند این‌ها در طرف شمال و مشرق و خارج از دیوارهای دژ دیده می‌شود. در آخرین قسمت محوطه شیب‌دار دژ در یک پارچه سنگ که از شرق به غرب کشیده شده است، چند آب‌انبار نزدیک یکدیگر در دل سنگ کنده شده‌اند و آب‌انبار بزرگ حدود ۱۲ متر طول دارد. این آب‌انبارها تنها مکان ذخیره آب دژ لمبسر نبوده‌اند، زیرا در پایین دیوار شرقی دژ جایی‌ که آب‌انبارهای خارج قلعه در سنگ کنده شده‌اند، فضایی سرپوشیده در ارتفاع ۱۹ متری وجود دارد که با پله‌هایی ناهموار به لب رودخانه منتهی می‌شود. پهنای این فضای سرپوشیده ۹۵ سانتی‌متر و قطر هلال تاق آن کمی بیش از ۳۰ سانتی‌متر است. این فضای سرپوشیده فعلا از خاک و سنگ انباشته شده است.

لمبسر از دو سو به‌وسیله‌ی دو رود نیمه‌رود و لمه‌رود احاطه شده است. این دو رود در کنار سایر ویژگی‌های منحصربه‌فرد دژ، هر چه بیشتر آن را دست‌نیافتنی می‌کنند. وجود مخازن شگفت‌آور و عظیم آب و غلات در جنوب و جنوب‌شرقی قلعه گواهی بر این است که در زمان حیات این قلعه نیز کشاورزی رونق فراوانی داشته است. قلعه‌ی لمبسر یکی از بی‌شمار شگفتی‌های این سرزمین است؛ با همه‌ی رازها و ناگفته‌هایش.

این قلعه یکی از قلعه‌های معروف اسماعلیه در نزدیکی قلعه‌ی اصلی آن‌ها است. حسن صباح این قلعه را مانند سایر قلعه‌ها خریداری کرد و بعد از حمله‌ی مغول مدتی در این دژ مقاومت کرد.

البته در مورد شکست اسماعیلیان و پایان حکومت آن‌ها، برخی کارشناسان بر این باورند که میکروب وبا وارد آب این قلعه شده و مدافعین این قلعه دچار مرض وبا و مرگ شدند. به این ترتیب هلاکوخان توانست این قلعه را فتح کند.

متاسفانه در هنگام تهیه‌ی این مطلب، تصاویر مناسبی برای آن نیافتیم. اگر از قلعه لمبسر تصاویری دارید لطفا آن را با کجارو به اشتراک بگذارید.

فیس‌بوک توییتر تلگرام
منبع شبکه ما رسانه نگاه ایران گشت egardesh
برچسب‌ها قلعه الموت قزوین دژ
مطالب مرتبط
سفرنامه رشت و قزوین؛ سیری در بازار و نگاهی به تاریخ قلعه زوروف، جذاب‌ترین بنای تاریخی روسیهعمارت چهل ستون قزوین، شاهکار معماری از دوران صفویدژ فنسترله یا دیوار بزرگ آلپقلعه سنگی کاپادوکیا: تماشای منظره صخره‌‌های اعجاب‌انگیز (قسمت اول)بخش هایی از برج و باروی قلعه کهنک در خراسان جنوبی کشف شدتبدیل قلعه مظفری الشتر به موزهحسینیه امینی ها، نگین معماری پارسی در قزوین (قسمت دوم)حسینیه امینی ها، نگین معماری پارسی در قزوین (قسمت اول)
الی گشت

متن دیدگاه

نام

ایمیل

دیدگاه خود را وارد کنید…
ارسال دیدگاه
دیدگاه ها ۲refresh
قدیمی
جدید
رأی موافق
رأی مخالف
عسل کیمیایی
عسل کیمیایی | یک سال پیش | لینک
الموت خیلی جای ترسناکیه. جوش سنگینه ادمو میگیره حتما برید

۱thumb_up | 0 thumb_down reply lightbulb_outline
خورشید پارسیان
خورشید پارسیان | یک سال پیش | لینک
واقعا قلعه ها در ایران تاریخ بسیار عجیبی دارن به خصوس الموت که نشانی از پیروزی ایران در برابر حکومت اعراب بود به کمک دانشمند بزرگ ایران ,خواجه نصیر

۱thumb_up | 0 thumb_down reply lightbulb_outline
ایوار

بنر همسفران البرز

ایژین

جدیدترین مقالات
شهرک آسمان خراش های گلی؛ یمن
آسیا
شهرک آسمان خراش های گلی؛ یمن
سال گذشته ۹ میلیون ایرانی به خارج سفر کردند
اخبار
سال گذشته ۹ میلیون ایرانی به خارج سفر کردند
دریاچه فرایینگ پن در نیوزیلند، بزرگ‌ترین چشمه آب گرم جهان
طبیعت گردی و ماجراجویی
دریاچه فرایینگ پن در نیوزیلند، بزرگ‌ترین چشمه آب گرم جهان
دیدنی های لندن، پایتخت جادویی انگلستان (قسمت دوم)
جهانگردی
دیدنی های لندن، پایتخت جادویی انگلستان (قسمت دوم)
صدور ویزای اربعین از امروز آغاز شد
اخبار گردشگری ایران
صدور ویزای اربعین از امروز آغاز شد
عقبه، تنها شهر ساحلی اردن
جهانگردی
عقبه، تنها شهر ساحلی اردن
تصاویر دیدنی از پایانه ۴ فرودگاه چانگی سنگاپور
سفر
تصاویر دیدنی از پایانه ۴ فرودگاه چانگی سنگاپور
بازگشت ۴۴۶ شی تاریخی به موزه ملی ایران
اخبار گردشگری ایران
بازگشت ۴۴۶ شی تاریخی به موزه ملی ایران
رودخانه کانیو کریستالس، رودخانه رنگین کمانی در کلمبیا
طبیعت گردی و ماجراجویی
رودخانه کانیو کریستالس، رودخانه رنگین کمانی در کلمبیا
تماشا کنید: تجربه طعم خوش غذای یزدی در رستوران لتیر
اختصاصی کجارو
تماشا کنید: تجربه طعم خوش غذای یزدی در رستوران لتیر
راهنمای سفر
راهنمای سفر به والنسیا، اسپانیا راهنمای سفر
راهنمای سفر به والنسیا، اسپانیا
راهنمای سفر به فرانسه راهنمای سفر
راهنمای سفر به فرانسه
راهنمای سفر ارزان به برزیل راهنمای سفر
راهنمای سفر ارزان به برزیل
راهنمای سفر به نیواورلئان؛ لوئیزیانا آمریکا راهنمای سفر
راهنمای سفر به نیواورلئان؛ لوئیزیانا آمریکا
راهنمای سفر به کیف، اوکراین راهنمای سفر
راهنمای سفر به کیف، اوکراین
راهنمای سفر به استکهلم؛ سوئد راهنمای سفر
راهنمای سفر به استکهلم؛ سوئد
راهنمای سفر به آذربایجان غربی (قسمت اول) راهنمای سفر
راهنمای سفر به آذربایجان غربی (قسمت اول)
راهنمای سفر به ونکوور ؛ کانادا راهنمای سفر
راهنمای سفر به ونکوور ؛ کانادا
راهنمای سفر به برزیل راهنمای سفر
راهنمای سفر به برزیل

به دنبال چه هستید؟
تمامی حقوق متعلق به کجارو است. نقل یا کپی از مطالب کجارو تنها با اجازه کتبی از کجارو امکان پذیر است.

راهنمای سفر

راهنمای سفر به امان؛ اردن
راهنمای سفر به امان؛ اردن
راهنمای سفر به آکسفورد، انگلستان
راهنمای سفر به آکسفورد، انگلستان
راهنمای سفر به فلورانس؛ ایتالیا
راهنمای سفر به فلورانس؛ ایتالیا
راهنمای سفر به گلستان؛ گرگان
راهنمای سفر به گلستان؛ گرگان
محبوب ترین شاخه‌ها

جهانگردیایرانگردیراهنمای سفربرترین هاغذاویدیواخبارتبلیغات در کجارو
خانواده ما

تولید و توسعه نرم‌افزار کجارو توسط شرکت آویژه انجام می‌شود.

تهیه شده توسط تیم سایت تیتر اس اس (titrss)

منبع/resource

Related Posts
 • پرداخت بیمه در دوران سربازی چگونه است؟
 • تجزیه عراق سیاست کشورهای غربی برای ایجاد ناامنی در خاورمیانه است
 • تعداد گالری‌های صنایع دستی افزایش می‌یابد/ ارائه تسهیلات حمایتی
 • کارنامه علمی داوطلبان آزمون سراسری ۹۶ منتشر شد
 • اگر سردار سلیمانی نبود بغداد به وسیله داعش سقوط می کرد
 • مراسم جشن شکوفه ها آغاز شد
 • حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی شد
 • انتقاد لاوروف از اظهارات ضد ایرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
 • اهمیت استراتژیک استان «الأنبار» عراق/ پیروزی جدید در راه است
 • کوچ سپرده های بانکی به بازارمسکن تا چندماه آینده/شوک قیمتی نداریم
 • لحن و رفتار ترامپ همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد
 • مزاحمت‌های پیامکی متوقف نشد/اهمال در اجرای مصوبه شورای فضای مجازی
 • کدام سریال ها در محرم ۹۶ پخش می شوند؟ + تصاویر
 • وزارت اطلاعات سرویس‌های خارجی غیرعلمی را شناسایی می‌کند
 • آمانو در مقام خود ابقا شد
 • کشف تریاک از معده مسافر پرواز زاهدان – مشهد
 • تهدید مضحک ترامپ: از برجام خارج می‌شویم!
 • سیاست برجامی ترامپ؛ از خروجی تخیلی تا شرط و شروط برای ماندن + تصاویر
 • فهرست سخنرانان روز نخست مجمع عمومی سازمان ملل
 • از اولتیماتوم ترامپ به آمانو تا افزایش تنش در شبه جزیره کره
 • قانون شکنی در استقلال از نوع وتوی مصوبات/نخستین مدال جهانی والیبال ایران/جانشین اصلی منصوریان پس از برکناری
 • سه شهر ایران ثبت جهانی شدند
 • مرگ وحشتناک اپراتور بر اثر سقوط جرثقیل + فیلم
 • جنگ آمریکا و ایران تا چه حد محتمل است؟
 • تعداد بیکاران کشور به ۳میلیون و سه هزار نفر رسید
 • بازتاب هشدار رهبر معظم انقلاب به آمریکا درباره هرگونه حرکت اشتباه در قبال برجام
 • خون در خیابان‌های راخین جاری است/ مسلمانان میانمار روزهای سختی در پیش دارند
 • تیلرسون: در صورت کارساز نبودن تلاش‌های دیپلماتیک، اقدام نظامی تنها راه حل مقابله با کره شمالی است!
 • استراتژی جمهوری اسلامی تعامل گسترده با جهان است
 • فرمول ویژه نتانیاهو به ترامپ درباره لغو یا تغییر برجام
 • کاهش اختیارات شهردار تازه کار تهران
 • زنگنه نمی‌تواند پتروشیمی را به مجموعه‌ای ارزآور برای ایران تبدیل کند
 • تخلفات آمریکا در خصوص برجام
 • هیچ‌ مرجعی اجتهاد حسن خمینی را تأیید نکرده بود
 • دیدارهای دوستانه تیم ملی در ورزشگاه امام رضا(ع)
 • «دیرالزور»؛ نقطه ثقل رقابتی پیچیده در سوریه
 • برخی حرف‌های روحانی، صرفا برای رأی بود
 • واکنش سینماگر ایرانی به فاجعه کشتار مسلمانان در میانمار
 • تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران نشان‌دهنده زوال و نابودی قدرت این کشور است
 • «جلال طالبانی» درباره «مسعود بارزانی» چه گفته بود؟
 • دم با این اختلاس و حقوق‌های نجومی بالا می‌آورد
 • قاسمی حملات تروریستی در جنوب عراق را محکوم کرد
 • تکراری سلفی جنجالی «لیست امیدی»ها با کیک جشن تولد!
 • علی عسکری: ایران در قله جنگ فرهنگی قرار دارد
 • مناطق آزاد زیرمجموعه وزارت اقتصاد شد
 • ترامپ: ایران روح توافق هسته‌ای را نقض کرده
 • اولین محموله از کمک‌های بشردوستانه ایران برای مسلمانان میانمار
 • شهادت ۳ زائر ایرانی و زخمی شدن ۴ زائر دیگر در حمله تروریستی در عراق
 • ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نقض برجام است
 • گفتگوی تلفنی سرلشکر باقری با رئیس ستاد ارتش ترکیه درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق + جزئیات
 • پاسخ روابط عمومی وزارت امور خارجه به اظهارات پورمختار
 • ماموریت محرمانه سردار هور به دستور محسن رضایی
 • پسر بن لادن آماده رهبری القاعده می شود
 • متن پیام مهم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به رهبر معظم انقلاب
 • کره شمالی: آمریکا و ژاپن را به تلی از خاکستر و تاریکی تبدیل می‌کنیم
 • تور مجازی: میامی
 • با جوان ترین ورزشکار ایران در المپیک آشنا شوید
 • ایران در هر ساعت یک میلیون دلار از صنعت گردشگری درآمد کسب می کند
 • شروع صدور ویزای الکترونیک از امروز
 • تجربیات بی نظیر سفر قبل از سی سالگی
 • پارک ژوراسیک تهران را بشناسید
 • سرکنسول ترکیه:ایران ممنوعیت سفر به ترکیه را برداشته است
 • روزشمار: ۱۲ مرداد؛ درگذشت «مرشد ترابی» از نقال‌های برجسته تئاتر ایران
 • جزیره‌ ایستر کجاست؟
 • خانه ترمه ایران، میزبان دوست‌داران هنر هزار و یک رنگ پارسی
 • راهنمای سفر به کاستاریکا
 • پارک ملی سالوک؛ متنوع‌ ترین زیستگاه شمال شرق ایران
 • با شگفت انگیزترین تونل های جهان آشنا شوید
 • آخر هفته کجا بریم؟ از دریاچه اوان و کلکچال تا روستای فیلبند و دریاچه مارمیشو
 • سفرهای شگفت انگیز در جاده‌ های آمریکای جنوبی
 • اماکن گردشگری در روزهای شهادت تعطیل نمی شوند
 • با ۱۰ روستای پلکانی ایران آشنا شوید
 • آیا واقعا رشد صنعت گردشگری ایران مناسب است
 • روزشمار: ۱۳ مرداد؛ افتتاح فرودگاه بین‌‏ المللی «مهرآباد» در تهران
 • آشنایی با چند مقصد دیدنی در ویتنام
 • آشنایی با محتشم کاشانی، پدر مرثیه سرایی ایران
 • ترس و خشونت در ماجرای جادوگران سِیلِم
 • آن روی تاریک بازی «پوکمون گو» و مواجه شدن با اجساد و ارواح
 • معنی ضرب المثل فارسی؛ نرود میخ آهنین در سنگ
 • داعش ایتالیا را تهدید کرد؛ تشدید تدابیر امنیتی در ایتالیا
 • ورود هر گردشگر خارجی معادل فروش ۳۰ بشکه نفت سود دارد
 • ساخت یکی از عجیب ترین خطوط راه آهن جهان در اکوادور
 • پارک پلیس تهران را بشناسید
 • برگزاری مخفیانه تورهای ترکیه
 • میناکاری؛ هنر تزیین فلزات با مواد رنگین
 • مونووی؛ شهری که فقط یک نفر جمعیت دارد
 • عکاسباشی سری چهاردهم: طلوع طبیعت تا برگشته
 • چرا نباید به این شهرهای اروپایی سفر کنیم
 • سوغات فرانسه چیست؟
 • سفر به ترکیه همچنان ممنوع است
 • بهترین کشورهای جنوب شرقی آسیا برای سفر
 • مسجد جامع کاشان ، قدیمی ترین بنای تاریخی شهر
 • اطلاعاتی درباره افتتاحیه المپیک ریو
 • بهترین سرسره های آبی طبیعی در آمریکا
 • کلیسای نور، شاعرانه‌ ترین کلیسای جهان
 • معبد آب،‌ رمزآلود و بی نظیر میان نیلوفرهای آبی
 • روستای جواهر ده، جواهری در رامسر
 • نمایش صنایع دستی ایران در شانگهای
 • ضیافت کاشی ها در حرم رضوی
 • مهارت های لازم برای یک مسافر کدام‌اند