معبد آب،‌ رمزآلود و بی نظیر میان نیلوفرهای آبی

بیشتر بدانید. بهتر سفر کنید
person
کجارو arrow_drop_down مجله arrow_drop_down هتل
جستجو :

به دنبال چه هستید؟
مقصد :

کشور ، شهر و …
arrow_drop_down
جستجو
معبد آب،‌ رمزآلود و بی نظیر میان نیلوفرهای آبی

سمیه اکبری | یکشنبه, ۱۷ مرداد ۹۵ ساعت ۱۲:۰۰
خانهجهانآسیا
فیس‌بوک توییتر تلگرام
معبد آب اثر معمار مینیمال ژاپنی تادوئو آندو(نوعی مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه فلسفی بنیان گذاشته‌است).فضایی شگفت انگیز و آرام بخش در دل جزیره آواجی ایجاد کرده‌است و در ذهن هر بیینده‌ای سکون و سکوت را متجلی می‌کند. در ادامه با کجارو همراه شوید تا با این شاهکار معماری آشنا شوید.

تبلیغات
رزرو هتل در سراسر جهانبلیط هواپیمابلیط هواپیما با تخفیف، تراولچیرزرو هتل
مقاله‌های مرتبط:

کلیسای نور، شاعرانه‌ ترین کلیسای جهان
با ۲۰ معبد چشم نواز بودایی جهان آشنا شوید
۲۰ معبد مشهور هند که باید ببینید
تادائو آندو در ۱۳ اکتبر ۱۹۴۱ میلادی در اوزاکای ژاپن دیده به جهان گشود، در سالهای ۶۹-۱۹۶۲ میلادی تعالیم خود آموخته و غیر آکادمیک خود را به عنوان یک معمار با سفرهای آموزشی به اروپا، آمریکا و آفریقا و مطالعه بر روی خانه‌های فرانک لویدرایت و کارهای مدرنیسم قدیمی (کلاسیک) تکمیل کرد. افزایش کمی آثار او در سطح معماری‌های مسکونی، کلیساها، موزه‌ها و مجتمع‌های تجاری بزرگ، و … با تکیه‌ای مداوم و تقریباً انحصاری بر ساختارهای بتن مسلح بزرگ و نمایان است که عظمت را در معماری او فزونی می‌بخشد.

تادائو آندو

تادائو آندو واسطه‌ای میان شرق و غرب است، و بتن را با اینکه از مواد جدایی ناپذیر جنبش مدرن اروپاست. درآثار آندو جهت نشان دادن زیبایی شناسی شرقی نیز به کار می‌برد. اولین تمرین معماریش را در سال ۶۹ میلادی در اوزاکا آغاز کرد و تاکنون بیش از صد و پنجاه پروژه معماری را طراحی کرده است که ۸ اثر برترش که اهداف و تفکرات او را به خوبی جلوه گر می‌سازند را نام می‌بریم:

-نمازخانه کوه روکو (کلیسای باد)

-کلیسای روی آب-کلیسای نور

-معبد آب

-خانه Raw

-مجتمع تجاری تایمز،

-پروژه ناکانو شیما

-موزه نائو شیما .

ویژگی‌های شاخص معماری آندو، نظم، مردم و احساسات انسانی است. او از با نفوذ ترین معماران پست مدرن نسل دوم ژاپن محسوب می‌شود. توجه عمده وی بر تفلیق فرم های مدرن با مفاهیم و شیوه‌های سنتی ژاپن استوار است. به بیان دقیق‌تر، هدف او تغییر معنای طبیعت از گذرگاه معماری است.

معبد آب

مصالح معماری تادائو آندو، بتن خام، خورشید، آسمان، سایه و آب است یا به عبارت بهتر، فضا. تأکید او بر این نکته است که استفاده کنندگان از بنا باید طبیعت را تجربه و احساس کنند و اینها همه ریشه در سنت منطقه‌ای زیستگاه او ـکانزایی ـ دارد. عناصر اصلی و متناقص معماری آندو عبارتند از نظم، مردم و احساسات انسانی. او در معماری خود، به گونه ای متضاد آنها را با هم ارتباط می‌دهد و میان آنها تفاهمی ایجاد می‌کند: فرم در برابر فرم و فضا، داخل در برابر خارج و طبیعت در برابر هندسه. آندو از جذابیت فرم صرفنظر کرده و بر جذابیت فضا تأکید می‌ورزد. او اعتقاد دارد که فرم، از تأثیر فضایی می‌کاهد و در نتیجه، جذابیت معماری را محدود می‌کند. به اعتقاد او، ارجحیت دادن به فرم به معنای ارجحیت دادن به حس بینایی در میان پنج حس و عدم توجه به عمق فضایی است. در نتیجه او در پی نفی فرم به مفهوم به کارگیری فرمهای ساده و انکار ساده و انکار فرم‌های پیچیده است.

معبد آب

«معبد آب» کاری است که آندو در گوشه‌ای از جزیره آواجی نقش اندازی نموده و تجلی تمام عیار خلاقیت است در کار آفرینش فضاهایی که قرار است «مختصات فضاهای مشابهش را داشته باشد اما برای خود و در نوع خود نیز جدید و خاص باشد». آواجی جزیره کوچکی است در کناره ساحل شرقی بخش مرکزی ژاپن. این جزیره مابین جزیره اصلی ژاپن (هُن شو) و جزیره چهارم ژاپن (شیکوکو) قرار گرفته و واسطه‌ای شده تا با کمک دو دهانه پل عظیم، این دو پاره بزرگ سرزمین به یکدیگر دوخته شوند.

دانلود ویدیو

در امتداد جاده ساحلِ شمالی جزیره که در حال عبوری، با باریکه راهی از جاده اصلی منشعب می‌شود و راه، تو را به سمت کوه هدایت می‌نماید. در سکوت و خلوت دامنه کوه، تابلویی مسیر معبد آب را به تو می‌نماید. وارد حریم معبد که می‌شوی، در میان دالانی بتنی قرار می‌گیری. راهروی ایجاد شده از دو “دیواره بتنی” که نمادی از کارهای آندو است، تو را به این فکر می‌اندازد که “معبد” و “سکوت” و “بتن” ؟ اینها که خیلی با هم هم‌نوایی و هم خوانی ندارد.

نیلوفر آبی معبد

در این اندیشه که چه خواهی دید، و چه کشفی در انتظار توست، از میان دالان دو دیوار بتنی عبور می‌کنی، که ناگاه گل‌های نیلوفر روییده بر سطح آب‌، در مقابل چشمانت و در تراز نگاه قرار می‌گیرد. “لحظه” یا به تعبیر انگلیسی Moment یا به تعبیر حافظ ” آن” همین لحظه و همین آن است.

بنده‌ی طلعتِ آنیم، که آنی دارد!

معبد آب

بر دامنه کوه روبروی چشمان تو یک حجم دایروی پر از آب پوشیده از گل‌های نیلوفر آبی است. در وسط این برکه مانند، راهی دیده می‌شود که استخر آب را به دو نیم کرده و پلکانی که از میان استخر آب عبور می‌کند و تو را به زیر سطح زمین، آب و نیلوفرها می‌برد. معبد اینجاست!!! اینجا جایی است که راهب‌ها باید به عبادت نشینند.

معبد آب

در سکوتی زیر سطح آب پوشیده از نیلوفر در دامنه کوهی در جزیره ای پرت! چه ایده ساده و زیبایی!

معماری ” آنی” را فراهم کرده برای آنکه در جستجوی “آن” و آنات است . همیشه معابد بودا بر دامنه کوه‌ها یا در کناره شهرها واقع شده و این بار معبد در زیر آب است.معبد آب

معبد در انتهای دالانی است که وقتی بدان قدم می‌نهی و در سکوت به تامل می‌نشینی، ناخواسته احساس می‌کنی که بر فراز این سکوت، آب و نیلوفر واقع است. سکوتی در زیر آب. خلوت و خلصه‌ای در انتهای دالانی ساکت و رمز آلود. معمار اینجا ابتدا به احساس سکوت و اشراق نزدیک شده و سپس دست به کار طراحی معمارانه زده است.

فضای داخلی معبد آب

سالن معبد از یک اتاق گرد با یک شبکه بندی از ستونهای چوبی تشکیل شده که درون محوطه‌ای مربع شکل قرار گرفته است. فضای داخلی سالن و ستون ها به رنگ قرمز است. این رنگ در پایان روز هنگامی که تابش قرمز غروب فضا را پر می‌کند و سایه‌های بلند ستون‌ها را به درون حجم زیر زمینی می‌اندازد به رنگ قرمز پر رنگ در می‌آید. طرح معبد رشته‌ای از تجربیاتی را که بر زندگی روزمره فائق آمده‌اند را خلق می‌کند.

فضای داخل معبد آب

آندو مخاطب خود را با گذراندن از دیوارهای منحنی شکل و بلند به حوض بزرگی می رساند که راه ورود به اتاق اصلی از دل آن می گذرد. مقصد آخر اتاقی مربع شکل با ستونهای چوبی و رنگی قرمز است. این رنگ، در آئین بودا معانی متعددی دارد که هرکدام به معماری بنا و نیت تادائو آندو مفهومی مجزا می‌بخشد.

دانلود ویدیو
فضای داخلی معبد

رنگ سرخ، نماد نیروی زندگی است، پس در ابتدا، مخاطب را از این نیرو سرشار می‌کند. سرخ، محاظفت کننده است، در نتیجه معبد به طریقی آشتی‌پذیر، انسان را می‌پذیرد و در آخر، این رنگ که نماد خون مقدس است به مخاطبش این پیام را می‌دهد: در پس آب گل آلود، خون مقدس جاری است، حقیقت متعالی در پس دیوارهای بلند «من» پنهان است، کافی است از میان این دیوار گذر کرد تا به جهان کیهانی دست یافت.

فضای داخلی معبد آب

فضای داخلی معبد

این روند و مسیر حرکت را می‌توان از طور دیگر نیز بررسی کرد: تادائو آندو انسان تنها را پس از گذراندن از احساسات شخصی (دیوارهایی منحنی) به عقلانیت می‌رساند (اتاق مربع با رنگ قرمز) عقلانیتی که در سایه تفکر شرقی پی‌ریزی می‌شود. این مسیر از دل طبیعت شرقی می‌گذرد خاک (کف زمین دیوارها) باد (بین دیوارها) آب (حوض وسط) و نور (در تالار اصلی). آندو با آموزه‌های شرقی خود تعریفی دوباره از انسان طبیعت و معماری را در دنیای مدرن و صنعتی نشان می‌دهد.

معبد آب

این که معمار می‌توانست معبدی طراحی کند همچون سایر معابد، اما چنین نکرده و حتی در چنین پروژه کوچکی، دست به کار ” آفرینش” زده و احساسی سرشار را از سادگی،‌ انسان وار زیستن و غیره را در دل بر می‌انگیزد ، همه اینها دلیلی است تا آندو خالق چنین اثر کمیابی را در دل تحسین کرد.

فیس‌بوک توییتر تلگرام
منبع en.wikiarquitectura arel galinsky openhousebcn.wordpress kwc
برچسب‌ها ژاپن معماری آب زیارتگاه
مطالب مرتبط
دهانه پل گاومیشان، بزرگترین دهانه معماری جهان باستان استسد لاینزویل، پنسیلوانیا؛ جایی که اردک‌ها روی ماهی‌ها قدم می زنندپارک ساحلی هیتاچی ژاپن، تابلویی از گل های رنگارنگپل شگفت‌انگیز سنجاقکآیا آب زمزم سمی است؟۱۴ آسمان‌ خراش با ظاهری از جنس آینده (قسمت دوم)۱۴ آسمان‌ خراش با ظاهری از جنس آینده (قسمت اول)۲۸ ساختمان عجیب در سرتاسر دنیاتوکیو، شهری برای تمام فصول
الی گشت

متن دیدگاه

نام

ایمیل

دیدگاه خود را وارد کنید…
ارسال دیدگاه
دیدگاه ها ۱refresh
قدیمی
جدید
رأی موافق
رأی مخالف
amiralialavi
amiralialavi | یک سال پیش | لینک
خیلی عالی بود لذت بردم ,اشنایی با بهترین معماران معاصر , عجب معبدیه ,بسیار عالیی ادامه بدین این مقالات رو مطمینا دوستانی مه علاقمند به معماری هستن خیلی استقبال میکنن از این مقالات

۳thumb_up | 0 thumb_down reply lightbulb_outline
ایوار

بنر همسفران البرز

ایژین

جدیدترین مقالات
دریاچه فرایینگ پن در نیوزیلند، بزرگ‌ترین چشمه آب گرم جهان
طبیعت گردی و ماجراجویی
دریاچه فرایینگ پن در نیوزیلند، بزرگ‌ترین چشمه آب گرم جهان
دیدنی های لندن، پایتخت جادویی انگلستان (قسمت دوم)
جهانگردی
دیدنی های لندن، پایتخت جادویی انگلستان (قسمت دوم)
صدور ویزای اربعین از امروز آغاز شد
اخبار گردشگری ایران
صدور ویزای اربعین از امروز آغاز شد
عقبه، تنها شهر ساحلی اردن
جهانگردی
عقبه، تنها شهر ساحلی اردن
تصاویر دیدنی از پایانه ۴ فرودگاه چانگی سنگاپور
سفر
تصاویر دیدنی از پایانه ۴ فرودگاه چانگی سنگاپور
بازگشت ۴۴۶ شی تاریخی به موزه ملی ایران
اخبار گردشگری ایران
بازگشت ۴۴۶ شی تاریخی به موزه ملی ایران
رودخانه کانیو کریستالس، رودخانه رنگین کمانی در کلمبیا
طبیعت گردی و ماجراجویی
رودخانه کانیو کریستالس، رودخانه رنگین کمانی در کلمبیا
تماشا کنید: تجربه طعم خوش غذای یزدی در رستوران لتیر
اختصاصی کجارو
تماشا کنید: تجربه طعم خوش غذای یزدی در رستوران لتیر
سفر به باشکوه‌ترین کاخ سلطنتی فرانسه؛ کاخ ورسای
برترین ها
سفر به باشکوه‌ترین کاخ سلطنتی فرانسه؛ کاخ ورسای
هاوانا؛ شهر عاشقان هنر
برترین ها
هاوانا؛ شهر عاشقان هنر
راهنمای سفر
راهنمای سفر به تبریز سفر
راهنمای سفر به تبریز
راهنمای سفر به کپنهاگ؛ دانمارک راهنمای سفر
راهنمای سفر به کپنهاگ؛ دانمارک
سفر به یزد؛ از بلندای بادگیر تا قلب قنات ایرانگردی
سفر به یزد؛ از بلندای بادگیر تا قلب قنات
راهنمای سفر به توکیو، ژاپن (قسمت اول: هزینه‌ها) راهنمای سفر
راهنمای سفر به توکیو، ژاپن (قسمت اول: هزینه‌ها)
راهنمای سفر به نروژ راهنمای سفر
راهنمای سفر به نروژ
راهنمای سفر به سنگاپور راهنمای سفر
راهنمای سفر به سنگاپور
راهنمای سفر با کودکان طبیعت گردی و ماجراجویی
راهنمای سفر با کودکان
راهنمای سفر به دهلی نو؛ هند راهنمای سفر
راهنمای سفر به دهلی نو؛ هند
راهنمای سفر به یونان راهنمای سفر
راهنمای سفر به یونان

به دنبال چه هستید؟
تمامی حقوق متعلق به کجارو است. نقل یا کپی از مطالب کجارو تنها با اجازه کتبی از کجارو امکان پذیر است.

راهنمای سفر

سفر خانوادگی به لنکاوی، مالزی
سفر خانوادگی به لنکاوی، مالزی
راهنمای سفر به ژنو، سوئیس
راهنمای سفر به ژنو، سوئیس
راهنمای سفر به بوداپست؛ مجارستان
راهنمای سفر به بوداپست؛ مجارستان
راهنمای سفر به نجف اشرف
راهنمای سفر به نجف اشرف
محبوب ترین شاخه‌ها

جهانگردیایرانگردیراهنمای سفربرترین هاغذاویدیواخبارتبلیغات در کجارو
خانواده ما

تولید و توسعه نرم‌افزار کجارو توسط شرکت آویژه انجام می‌شود.

تهیه شده توسط تیم سایت تیتر اس اس (titrss)

منبع/resource

Related Posts
 • پرداخت بیمه در دوران سربازی چگونه است؟
 • تجزیه عراق سیاست کشورهای غربی برای ایجاد ناامنی در خاورمیانه است
 • تعداد گالری‌های صنایع دستی افزایش می‌یابد/ ارائه تسهیلات حمایتی
 • کارنامه علمی داوطلبان آزمون سراسری ۹۶ منتشر شد
 • اگر سردار سلیمانی نبود بغداد به وسیله داعش سقوط می کرد
 • مراسم جشن شکوفه ها آغاز شد
 • حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی شد
 • انتقاد لاوروف از اظهارات ضد ایرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
 • اهمیت استراتژیک استان «الأنبار» عراق/ پیروزی جدید در راه است
 • کوچ سپرده های بانکی به بازارمسکن تا چندماه آینده/شوک قیمتی نداریم
 • لحن و رفتار ترامپ همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد
 • مزاحمت‌های پیامکی متوقف نشد/اهمال در اجرای مصوبه شورای فضای مجازی
 • کدام سریال ها در محرم ۹۶ پخش می شوند؟ + تصاویر
 • وزارت اطلاعات سرویس‌های خارجی غیرعلمی را شناسایی می‌کند
 • آمانو در مقام خود ابقا شد
 • کشف تریاک از معده مسافر پرواز زاهدان – مشهد
 • تهدید مضحک ترامپ: از برجام خارج می‌شویم!
 • سیاست برجامی ترامپ؛ از خروجی تخیلی تا شرط و شروط برای ماندن + تصاویر
 • فهرست سخنرانان روز نخست مجمع عمومی سازمان ملل
 • از اولتیماتوم ترامپ به آمانو تا افزایش تنش در شبه جزیره کره
 • قانون شکنی در استقلال از نوع وتوی مصوبات/نخستین مدال جهانی والیبال ایران/جانشین اصلی منصوریان پس از برکناری
 • سه شهر ایران ثبت جهانی شدند
 • مرگ وحشتناک اپراتور بر اثر سقوط جرثقیل + فیلم
 • جنگ آمریکا و ایران تا چه حد محتمل است؟
 • تعداد بیکاران کشور به ۳میلیون و سه هزار نفر رسید
 • بازتاب هشدار رهبر معظم انقلاب به آمریکا درباره هرگونه حرکت اشتباه در قبال برجام
 • خون در خیابان‌های راخین جاری است/ مسلمانان میانمار روزهای سختی در پیش دارند
 • تیلرسون: در صورت کارساز نبودن تلاش‌های دیپلماتیک، اقدام نظامی تنها راه حل مقابله با کره شمالی است!
 • استراتژی جمهوری اسلامی تعامل گسترده با جهان است
 • فرمول ویژه نتانیاهو به ترامپ درباره لغو یا تغییر برجام
 • کاهش اختیارات شهردار تازه کار تهران
 • زنگنه نمی‌تواند پتروشیمی را به مجموعه‌ای ارزآور برای ایران تبدیل کند
 • تخلفات آمریکا در خصوص برجام
 • هیچ‌ مرجعی اجتهاد حسن خمینی را تأیید نکرده بود
 • دیدارهای دوستانه تیم ملی در ورزشگاه امام رضا(ع)
 • «دیرالزور»؛ نقطه ثقل رقابتی پیچیده در سوریه
 • برخی حرف‌های روحانی، صرفا برای رأی بود
 • واکنش سینماگر ایرانی به فاجعه کشتار مسلمانان در میانمار
 • تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران نشان‌دهنده زوال و نابودی قدرت این کشور است
 • «جلال طالبانی» درباره «مسعود بارزانی» چه گفته بود؟
 • دم با این اختلاس و حقوق‌های نجومی بالا می‌آورد
 • قاسمی حملات تروریستی در جنوب عراق را محکوم کرد
 • تکراری سلفی جنجالی «لیست امیدی»ها با کیک جشن تولد!
 • علی عسکری: ایران در قله جنگ فرهنگی قرار دارد
 • مناطق آزاد زیرمجموعه وزارت اقتصاد شد
 • ترامپ: ایران روح توافق هسته‌ای را نقض کرده
 • اولین محموله از کمک‌های بشردوستانه ایران برای مسلمانان میانمار
 • شهادت ۳ زائر ایرانی و زخمی شدن ۴ زائر دیگر در حمله تروریستی در عراق
 • ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نقض برجام است
 • گفتگوی تلفنی سرلشکر باقری با رئیس ستاد ارتش ترکیه درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق + جزئیات
 • پاسخ روابط عمومی وزارت امور خارجه به اظهارات پورمختار
 • ماموریت محرمانه سردار هور به دستور محسن رضایی
 • پسر بن لادن آماده رهبری القاعده می شود
 • متن پیام مهم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به رهبر معظم انقلاب
 • کره شمالی: آمریکا و ژاپن را به تلی از خاکستر و تاریکی تبدیل می‌کنیم
 • تور مجازی: میامی
 • با جوان ترین ورزشکار ایران در المپیک آشنا شوید
 • ایران در هر ساعت یک میلیون دلار از صنعت گردشگری درآمد کسب می کند
 • شروع صدور ویزای الکترونیک از امروز
 • تجربیات بی نظیر سفر قبل از سی سالگی
 • پارک ژوراسیک تهران را بشناسید
 • سرکنسول ترکیه:ایران ممنوعیت سفر به ترکیه را برداشته است
 • روزشمار: ۱۲ مرداد؛ درگذشت «مرشد ترابی» از نقال‌های برجسته تئاتر ایران
 • جزیره‌ ایستر کجاست؟
 • خانه ترمه ایران، میزبان دوست‌داران هنر هزار و یک رنگ پارسی
 • راهنمای سفر به کاستاریکا
 • پارک ملی سالوک؛ متنوع‌ ترین زیستگاه شمال شرق ایران
 • با شگفت انگیزترین تونل های جهان آشنا شوید
 • آخر هفته کجا بریم؟ از دریاچه اوان و کلکچال تا روستای فیلبند و دریاچه مارمیشو
 • سفرهای شگفت انگیز در جاده‌ های آمریکای جنوبی
 • اماکن گردشگری در روزهای شهادت تعطیل نمی شوند
 • با ۱۰ روستای پلکانی ایران آشنا شوید
 • آیا واقعا رشد صنعت گردشگری ایران مناسب است
 • روزشمار: ۱۳ مرداد؛ افتتاح فرودگاه بین‌‏ المللی «مهرآباد» در تهران
 • آشنایی با چند مقصد دیدنی در ویتنام
 • آشنایی با محتشم کاشانی، پدر مرثیه سرایی ایران
 • ترس و خشونت در ماجرای جادوگران سِیلِم
 • قلعه لمبسر؛ دژ پر رمز و راز سرزمین الموت
 • آن روی تاریک بازی «پوکمون گو» و مواجه شدن با اجساد و ارواح
 • معنی ضرب المثل فارسی؛ نرود میخ آهنین در سنگ
 • داعش ایتالیا را تهدید کرد؛ تشدید تدابیر امنیتی در ایتالیا
 • ورود هر گردشگر خارجی معادل فروش ۳۰ بشکه نفت سود دارد
 • ساخت یکی از عجیب ترین خطوط راه آهن جهان در اکوادور
 • پارک پلیس تهران را بشناسید
 • برگزاری مخفیانه تورهای ترکیه
 • میناکاری؛ هنر تزیین فلزات با مواد رنگین
 • مونووی؛ شهری که فقط یک نفر جمعیت دارد
 • عکاسباشی سری چهاردهم: طلوع طبیعت تا برگشته
 • چرا نباید به این شهرهای اروپایی سفر کنیم
 • سوغات فرانسه چیست؟
 • سفر به ترکیه همچنان ممنوع است
 • بهترین کشورهای جنوب شرقی آسیا برای سفر
 • مسجد جامع کاشان ، قدیمی ترین بنای تاریخی شهر
 • اطلاعاتی درباره افتتاحیه المپیک ریو
 • بهترین سرسره های آبی طبیعی در آمریکا
 • کلیسای نور، شاعرانه‌ ترین کلیسای جهان
 • روستای جواهر ده، جواهری در رامسر
 • نمایش صنایع دستی ایران در شانگهای
 • ضیافت کاشی ها در حرم رضوی
 • مهارت های لازم برای یک مسافر کدام‌اند