مهارت های لازم برای یک مسافر کدام‌اند

بیشتر بدانید. بهتر سفر کنید
person
کجارو arrow_drop_down مجله arrow_drop_down هتل
جستجو :

به دنبال چه هستید؟
مقصد :

کشور ، شهر و …
arrow_drop_down
جستجو
مهارت های لازم برای یک مسافر کدام‌اند

سارا کرایی | یکشنبه, ۱۷ مرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۰۰
خانهسفرگوناگون
فیس‌بوک توییتر تلگرام
شاید این سوال در ذهنتان باشد که چه مهارت‌هایی برای سفرهای خارجی مورد نیاز است؟ یا چه کارهایی باید انجام داد تا برای زندگی، کار یا سفر در خارج از کشور آماده شد؟ در این مقاله از کجاروجواب این سؤال‌ها را به شما خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تبلیغات
رزرو هتل در سراسر جهانبلیط هواپیمابلیط هواپیما با تخفیف، تراولچیرزرو هتل
مقاله‌های مرتبط:

راهنمای سفر برای افراد درون گرا
تصور کنید برای چند هفته یا حتی چند ماه دست از کار و زندگی می‌کشید و تصمیم می‌گیرید که راهی سفری شوید که همیشه آرزویش را داشتید. احتمالاً خیلی هیجان‌زده می‌شوید، اما فراموش نکنید که کشف جهان، چنان اتفاق لذت‌بخشی است که باید برای آن تلاش‌های بسیار کرد ــ اتفاقی که شاید برای خیلی‌ها هیچ‌گاه رقم نخورد.

اگر در واقعیت این اتفاق برایتان افتاد. قبل از خرید بلیط هواپیما، ممکن است دودل شوید و باخودتان بگویید، اصلاً برای این سفر آماده هستم؟

شاید ۱۰ سال گذشته را به عنوان بینایی‌سنج، معلم و یا برنامه‌نویس، تمام وقت خود را به چکاب چشم بیماران، تکرار جدول ضرب یا طراحی وب گذرانده باشید ــ مهارت‌هایی که، بی‌شک، شما را آماده‌ی سفر به ناکجاآباد نمی‌کنند.

در همین حین که سعی می‌کنید در حرفه خود پیشرفت کنید، مهارت‌هایی که برای سفر به دور دنیا نیاز دارید در شما ضعیف و ضعیف‌تر می‌شوند. اما جای شکرش باقی است که می‌توانید آن‌ها را تقویت کنید. پس قبل از اینکه دست از کار و زندگی بکشید و پا به سفر بگذارید، سعی کنید مهارت‌هایی را که در ادامه می‌خوانید در خود پرورش دهید.

وفق‌پذیری

سفر

سفر، بخصوص سفر فردی، مستلزم یادیگری مجموعه‌ای از مهارت‌هاست. اما شاید مهم‌ترین و ارزشمند‌ترین آن‌ها «وفق‌پذیری» باشد. هیچ مهارت یا مشخصه‌ای مهم‌تر از آن نمی‌توانید پیدا کنید. هیچ اشکالی ندارد اگر در نقشه‌خوانی افتضاح باشید یا به خاطر رژیم خاصی که دارید هر غذایی را نتوانید امتحان کنید یا به اندازه‌ی فندوق هم استعداد یادگیری زبان نداشته باشید، اما اگر نتوانید خود را با شرایط مختلف وفق دهید، در طول مسیر کم می‌آورید.

خیلی‌ها از اینکه نتوانند خود را با ناشناخته‌های مسیر تطبیق دهند وحشت دارند. برای همین است که ساعت‌ها در رؤیای سفر به دور دنیا و بازدید از آثار تاریخی و سواحل دل‌انگیز سیر می‌کنند، اما هیچ وقت جرأت سفرکردن را پیدا نمی‌کنند.

درست است که مسیر سفر طولانی، پر از چاله‌چوله، پیچ و خم و توقف‌های غیرقابل‌پیش‌بینی است. اما، هیچ وقت هم قرار نبوده، مسیر برای شما راحت و آسوده باشد. ممکن است در جنگل گم ‌شوید، دوربینتان را گم ‌کنید، از پرواز جا بمانید، بیمار ‌شوید، جایی گیر ‌کنید که هیچ کس زبانتان را نمی‌فهمد ــ مهم نیست چه طور فکر می‌کنید: این اتفاق‌ها حتماً پیش می‌آیند.

اگر یک چیز قابل پیش‌بینی در سفر وجود داشته باشد، آن چیزی نیست جز اتفاق‌های ناخواسته. هر چه بیشتر در سفر باشید بیشتر احتمال حوادث ناخواسته وجود دارد.

بدون توانایی کنار آمدن با آن‌ها، از پس سفر بر نمی‌آیید. تنها یک راه پیش روی‌ شما هست: تطبیق دادن.

تطبیق، چیزی‌ که هیچ کس در آن مهارت کافی ندارد اما می‌شود یاد گرفت. سفر کردن بهترین راه برای تمرین این مهارت است. در حقیقت، هر چه بیشتر در سفر باشید، بهتر یاد می‌گیرید که با شرایط ناخواسته کنار بیایید.

ممکن است در سفرهای اول خیلی سفت و سخت باشید و در مقابل شرایط جدید مقاومت کنید. اما هر چه بیشتر در این وادی قدم می‌گذارید، بیشتر احساس راحتی می‌کنید. چون یاد می‌گیرید. یاد می‌گیرید که زیبایی سفر به غیر قابل پیشبینی بودن آن است.

برای یاد گرفتن این مهارت راه‌های مختلفی را می‌توان امتحان کرد. اما شرکت در یک تور گردشگری یا شاید هم سفر با دوستان بهترین‌ راه‌های تقویت تطبیق‌پذیری باشند.

در طول سفر، اتفاق‌های زیادی برای شما رخ می‌دهد ــ بعضی خوب، بعضی بد، بعضی هم نه خوب نه بد. به هر حال، اگر برای تجربه‌های نو آماده نباشید، حتی در سفر هم به فکر گوشه‌ی گرم خانه خواهید بود و از لحظات زیبای سفر لذت نخواهید برد.

صبر

سفر

به عنوان یک مسافر، تقویت صبر و تحمل باید برای شما در اولویت باشد. اتوبوس دیر می‌آید، قطار دیر حرکت می‌کند، هتل رزرو شما را نمی‌پذیرد و پرواز کنسل می‌شود؛ از این دست اتفاق‌ها همیشه پیش می‌آید. اما، شما که این همه راه را برای عصبانی‌شدن و جازدن طی نکرده‌اید. آمدید که دنیا را ببینید، آرامش بگیرید و از دغدغه‌های روزانه رهایی پیدا کنید. وقتی دیدید صبر کردن برایتان دشوار می‌شود و خشم کم‌کم بر شما غلبه می‌کند، به این فکر کنید: « من در سفرم، اینجا هر روز مثل جمعه ‌می‌ماند و عجله‌ای هم نیست» نفس عمیق بکشید و آرام بگیرید ــ الان درست مثل خانه بدوش‌ها شده‌اید، پس نباید دغدغه‌ی زمان و ساعت را داشته باشید. یکی از چیزهایی که در سفر یاد می‌گیرید این است که همه چیز خودش درست می‌شود. فقط باید آرام بود، لبخند زد و صبر کرد ــ مشکل خودش حل می‌شود. وقتی به سفر طولانی می‌روید، ممکن است خیلی چیزها آن طور که می‌خواهید پیش نروند. بعضی برنامه‌ها طولانی‌تر از آن که باید بشوند. مردم که برای رساندن شما به خواسته‌هایتان عجله‌ ندارند. پس صبر داشته باشید.

بدون صبر، احتمالاً، دیوانه شوید. برای آن موقعیت‌هایی که همه چیز آرام و اعصاب‌ خوردکن پیش می‌روند، یک کتاب همراه داشته باشید یا یک دفتر طراحی. سعی کنید با بقیه‌ی کسانی که در وضعیت شما هستند سر صحبت را باز کنید یا به اتفاقات اطراف دقت کنید و سعی کنید از اطرافتان چیز یاد بگیرید. شاید، تمرین صبر مدت زمان طولانی و شاید زمانی به اندازه‌ی یک عمر بطلبد. ناامید نشوید. می‌توانید تمرین را از خانه خود شروع کنید. ببینید چه‌قدر در مقابل اعضای خانواده‌تان صبر دارید.

در معرض توجه بودن

سفر

در چین و هند و چند کشور دیگر، زن‌ها، مردها، بچه‌ها و کلاً همه و همه به خارجی‌ها زل می‌زنند. حتی ممکن است از شما یا با شما عکس بگیرند، فقط به خاطر اینکه شما با آن‌ها متفاوتید. ممکن است این رفتارشان برای شما دوستانه و شیرین باشد اما گاهی وقت‌ها آزاردهنده می‌شود. در گینه‌‌ی نو، حتی ممکن است بعضی سعی کنند به شما نزدیک شوند و به مو و پوست‌تان دست بزنند. چیزی که ممکن است برای خیلی‌ها که به این رفتار عادت ندارند یا افراد حساس آزاردهنده باشد. پس، خود را برای مواجه با این شرایط آماده کنید و یک لبخند ملیح هم برای عکس انداختن با محلی‌ها تمرین کنید.

حساب کتاب کردن

مراکش

اگر، برای مثال، گذرتان به مراکش افتاد، باید از قبل حساب کتاب کردن را خوب یاد بگیرید. هیچ بعید نیست که در انتهای سفر به خودتان بیایید و ببینید که چندین قالیچه روی دستتان باد کرده است. می‌پرسید، چه طور؟ اول اینکه، احتمالاً در حساب کردن اینکه چند درهم چند تومان می‌شود گیج شوید. احتمالاً چانه‌زن خوبی هم نباشید. یا آن‌قدر چای مجانی از دست فروشنده به شما رسیده باشید که احساس کنید اگر دست به جیب نشوید و از او خرید نکنید مدیونید. حتی خرید یک عدد قالیچه هم کار عاقلانه‌ای نیست. در کل، پیشنهاد می‌کنم، از مراکش قالی نخرید. در عوض، از مملکت خودمان، قالی‌ دست بافت مردم کشورمان را بخرید. اصلاً قالی ایرانی چیز دیگریست. پس، یاد بگیرید چه طور با فروشنده‌ها سروکله بزنید که مبادا اغوا شوید و بار خودتان را سنگین نکنید.

گریه به وقت نیاز

گریه کردن

در حین سفر، حتماً، مواردی پیش می‌آید که کاری احمقانه از شما سر می‌زند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بلیط قطار را اشتباهی رزرو کرده باشید و درست قبل از حرکت قطار متوجه اشتباهتان شوید. با این وضع، کل برنامه سفر به هم می‌ریزد. یکی‌ از توانایی‌هایی که اینجا به درد می‌خورد و بیشتر ما، کل زندگی را برای استاد شدن در آن زحمت می‌کشیم، ’’گریه به وقت نیاز’’ است. خدا را چه دیدید، شاید گریه کارساز بود و دل مسئول قطار به رحم آمد و اجازه‌ی ورود داد و به این شکل، برنامه‌ی سفر هم بهم نریخت. احتمالاً این مهارت به مزاج آقایان خوش نیاید. متأسفانه، برای آن‌ها پیشنهاد دیگری ندارم. اینجا دیگر به هنر خودشان بستگی دارد که دست به دامن چه حربه‌ای شوند و کار خود را پیش ببرند.

نقشه خوانی

سفر

حتماً شنیده‌اید که خیلی‌ها در طول سفر با نقشه کارشان راه میافتد و از طرف دیگر، می‌دانید که خیلی‌ها، اصلاً، استعداد نقشه‌خوانی ندارند و اشتباهی خواندن نقشه اوضاع را برایشان بدتر هم ‌می‌کند. پس شاید ترجیح بدهند از نقشه استفاده نکنند. اما بیشتر وقت‌ها، جایی می‌رسد که حتی GPS هم جواب نمی‌دهد و مجبور می‌شوید دست به دامن نقشه شوید، پس سعی کنید این مهارت را حتماً یاد بگیرید. البته، گم شدن در سفر یعنی تجربه‌های نو، یعنی دیدن افراد و مکان‌هایی که انتظارش را نداشتید.

هم کلام‌شدن با غریبه‌ها

سفر

در کشور خودمان، معمولاً با کسانی معاشرت می‌کنیم که اخلاق و رفتارشان به ما خیلی نزدیک است. اما در سفر، مطمئناً با افرادی روبرو می‌شوید که تفاوت بسیاری با شما دارند، از محل زندگی گرفته تا فرهنگ و وضعیت مالی. باید قبل از اینکه راهی سفر شوید درباره‌ی مقصد، اطلاعات کافی کسب کنید تا در مکالمه‌هایی که پیش می‌آید کم نیاورید.

موتورسواری

اسکوتر

موتورسیکلت، در بیشتر نقاط دنیا، بهترین‌ راه حمل و نقل و در اصل بهترین وسیله برای گشت زدن در شهر و تجربه‌ی آواها، مزه‌ها و بوهای جدید است. پس اگر دوست داشتید، این را هم در لیست مهارت‌های مورد نیاز بگذارید.

خوردن خوراکی‌های عجیب و غریب

سفر

یکی از لذت‌های سفر امتحان کردن خوراکی‌های جدید و گاهاً عجیب و غریب است ــ از تاکو ملخ مکزیکی گرفته تا سوسک سرخ شده تایوانی. البته بعضی‌ها معده‌ی ضعیفی دارند و ممکن است این‌جور خوراکی‌ها پیشنهاد جالبی برای آن‌ها نباشد. اما تجربه نشان داده که هرچه چیزهای عجیب و غریب‌تر را بچشید، معده بهتر به سوپرایز شدن عادت ‌می‌کند. پس بیایید سوپرایز کردن معده‌هایمان را امتحان کنیم.

ثبت لحظات

سفر

ثبت لحظات زیبای سفر، عکس گرفتن، یادداشت برداشتن و نقاشی کردن، سفر را لذت‌بخش‌تر می‌کنند. گوشه‌ی کافه‌ی دنجی بنشینید و سعی کنید، در هر کشوری که هستید، بهترین نقاطی را که دیده‌اید، به روی کافذ بیاورید.

کمک‌های اولیه

مسافر

برای یک مسافر هیچ چیز غم‌انگیزتر از بیماری یا جراحت نیست. مخصوصاً برای کسی که دانش اولیه برای مقابله با این شرایط را ندارد. لطفی به خودتان بکنید و به دوره‌ی آموزش آشنایی با اصول ایمنی بروید. تصور کنید که در سفر به گوتمالا برای شما یا دوستتان اتفاقی بیافتد و نزدیکترین بیمارستان به شما ۱۰ ساعت فاصله داشته باشد، اینجاست که کمک‌های اولیه به کارتان می‌آید.

یادگیری زبان

زبان

حتماً لازم نیست چندین سال کلاس روسی رفته باشید که بتوانید به روسیه سفر کنید. این روزها، اپلیکیشن‌هایی چون Duolingo، یادگیری زبان را ساده و لذت‌بخش کرده‌اند. حتی می‌توانید مجانی در Skype با مردم سراسر جهان صحبت کنید و دانش زبانی خود را محک بزنند.

خوابیدن در هر شرایط

سفر

سفرهای طولانی در هواپیما، قطار و اتوبوس بیشتر هم لذت‌بخش می‌شود، اگر بتوانید در هر فرصتی چشمی روی هم بگذارید و استراحت کنید. اما چه‌طور می‌شود خوابیدن را تمرین کرد؟ اول از همه، هر روز چرت زدن در شرایط سخت و پرسروصدا را تمرین کنید و سعی کنید خودتان را به کافئین قهوه و چای عادت ندهید. سرحال اما شلخته باشید بهتر از خوشتیپ اما خسته بودن است.

بازی کردن

سفر

کره‌ی زمین را در مقابلتان بگذارید، چشمانتان را ببندید و انگشتتان را روی کره فرود آورید. اگر روی اقیانوس فرود نیامده باشید، شانس اینکه انگشتتان روی نقطه‌ای از این کره‌ی خاکی قرار گرفته باشد که عاشق فوتبال‌اند، بسیار زیاد است. برای دوست شدن با غریبه‌ها، یکی از سریع‌ترین راه‌ها شرکت در بازی‌هایشان است، پس داشتن کمی مهارت در توپ لگد کردن یک مهارت بین‌المللی به حساب می‌آید. هر کاری از دست‌تان بر‌می‌آید برای بهتر شدن در این کار انجام دهید. هم سرگرم می‌شوید هم دوست می‌شوید. شاید شما از آن دسته آدم‌هایی باشید که استعدادی در این زمینه ندارند یا اصلاً علاقه‌ای ندارند، پس نقشه‌ی شماره ۲ پیشنهادی برای شما، می‌تواند این باشد: درباره‌ی جام جهانی سر صحبت را باز کنید.

توالت‌های بیگانه

توالت

مورد آخری که نه برای همه اما شاید برای بعضی چالش برانگیز باشد توالت است. همان‌طور که می‌دانید در بیشتر کشورهای دنیا خبری از توالت‌های ایرانی نیست. پایتان را از ایران بیرون گذاشتید باید قید توالت‌های خودمان را بزنید. پس از قبل به فکر این مورد آخر باشید.

فیس‌بوک توییتر تلگرام
منبع rantchic greatist static1.squarespace nomadicmatt thrillist
برچسب‌ها یادگیری
مطالب مرتبط
چگونه ۱۱ زبان دنیا را یاد بگیریم؛ از زبان لوکا لامپریلو۷ نکته جامع برای یادگیری هر زبان در چند روز
الی گشت

متن دیدگاه

نام

ایمیل

دیدگاه خود را وارد کنید…
ارسال دیدگاه
دیدگاه ها ۳refresh
قدیمی
جدید
رأی موافق
رأی مخالف
عسل کیمیایی
عسل کیمیایی | یک سال پیش | لینک
من واقعا با گریه به وقت نیاز و خوابیدن در هر شرایط مشکل دارم. نمیتونم در هر شرایطی بخوابم. خصوصا اگه تو ماشین یا هواپیما باشم

۳thumb_up | 1 thumb_down reply lightbulb_outline
پیمان اسفندیاری
پیمان اسفندیاری | یک سال پیش | لینک
چقدر جالب من تو ماشین و وسیله ی متحرک خیلی راحت می خوابم مثل تاب می مونه

۱thumb_up | 0 thumb_down reply lightbulb_outline
hharddy
hharddy | یک سال پیش | لینک
@پیمان اسفندیاری
مثل تاب میمونه 😀

۱thumb_up | 0 thumb_down reply lightbulb_outline
ایوار

بنر همسفران البرز

ایژین

جدیدترین مقالات
دریاچه فرایینگ پن در نیوزیلند، بزرگ‌ترین چشمه آب گرم جهان
طبیعت گردی و ماجراجویی
دریاچه فرایینگ پن در نیوزیلند، بزرگ‌ترین چشمه آب گرم جهان
دیدنی های لندن، پایتخت جادویی انگلستان (قسمت دوم)
جهانگردی
دیدنی های لندن، پایتخت جادویی انگلستان (قسمت دوم)
صدور ویزای اربعین از امروز آغاز شد
اخبار گردشگری ایران
صدور ویزای اربعین از امروز آغاز شد
عقبه، تنها شهر ساحلی اردن
جهانگردی
عقبه، تنها شهر ساحلی اردن
تصاویر دیدنی از پایانه ۴ فرودگاه چانگی سنگاپور
سفر
تصاویر دیدنی از پایانه ۴ فرودگاه چانگی سنگاپور
بازگشت ۴۴۶ شی تاریخی به موزه ملی ایران
اخبار گردشگری ایران
بازگشت ۴۴۶ شی تاریخی به موزه ملی ایران
رودخانه کانیو کریستالس، رودخانه رنگین کمانی در کلمبیا
طبیعت گردی و ماجراجویی
رودخانه کانیو کریستالس، رودخانه رنگین کمانی در کلمبیا
تماشا کنید: تجربه طعم خوش غذای یزدی در رستوران لتیر
اختصاصی کجارو
تماشا کنید: تجربه طعم خوش غذای یزدی در رستوران لتیر
سفر به باشکوه‌ترین کاخ سلطنتی فرانسه؛ کاخ ورسای
برترین ها
سفر به باشکوه‌ترین کاخ سلطنتی فرانسه؛ کاخ ورسای
هاوانا؛ شهر عاشقان هنر
برترین ها
هاوانا؛ شهر عاشقان هنر
راهنمای سفر
راهنمای سفر به تبریز سفر
راهنمای سفر به تبریز
راهنمای سفر به کپنهاگ؛ دانمارک راهنمای سفر
راهنمای سفر به کپنهاگ؛ دانمارک
سفر به یزد؛ از بلندای بادگیر تا قلب قنات ایرانگردی
سفر به یزد؛ از بلندای بادگیر تا قلب قنات
راهنمای سفر به توکیو، ژاپن (قسمت اول: هزینه‌ها) راهنمای سفر
راهنمای سفر به توکیو، ژاپن (قسمت اول: هزینه‌ها)
راهنمای سفر به نروژ راهنمای سفر
راهنمای سفر به نروژ
راهنمای سفر به سنگاپور راهنمای سفر
راهنمای سفر به سنگاپور
راهنمای سفر با کودکان طبیعت گردی و ماجراجویی
راهنمای سفر با کودکان
راهنمای سفر به دهلی نو؛ هند راهنمای سفر
راهنمای سفر به دهلی نو؛ هند
راهنمای سفر به یونان راهنمای سفر
راهنمای سفر به یونان

به دنبال چه هستید؟
تمامی حقوق متعلق به کجارو است. نقل یا کپی از مطالب کجارو تنها با اجازه کتبی از کجارو امکان پذیر است.

راهنمای سفر

سفر خانوادگی به لنکاوی، مالزی
سفر خانوادگی به لنکاوی، مالزی
راهنمای سفر به ژنو، سوئیس
راهنمای سفر به ژنو، سوئیس
راهنمای سفر به بوداپست؛ مجارستان
راهنمای سفر به بوداپست؛ مجارستان
راهنمای سفر به نجف اشرف
راهنمای سفر به نجف اشرف
محبوب ترین شاخه‌ها

جهانگردیایرانگردیراهنمای سفربرترین هاغذاویدیواخبارتبلیغات در کجارو
خانواده ما

تولید و توسعه نرم‌افزار کجارو توسط شرکت آویژه انجام می‌شود.

تهیه شده توسط تیم سایت تیتر اس اس (titrss)

منبع/resource

Related Posts
 • پرداخت بیمه در دوران سربازی چگونه است؟
 • تجزیه عراق سیاست کشورهای غربی برای ایجاد ناامنی در خاورمیانه است
 • تعداد گالری‌های صنایع دستی افزایش می‌یابد/ ارائه تسهیلات حمایتی
 • کارنامه علمی داوطلبان آزمون سراسری ۹۶ منتشر شد
 • اگر سردار سلیمانی نبود بغداد به وسیله داعش سقوط می کرد
 • مراسم جشن شکوفه ها آغاز شد
 • حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی شد
 • انتقاد لاوروف از اظهارات ضد ایرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
 • اهمیت استراتژیک استان «الأنبار» عراق/ پیروزی جدید در راه است
 • کوچ سپرده های بانکی به بازارمسکن تا چندماه آینده/شوک قیمتی نداریم
 • لحن و رفتار ترامپ همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد
 • مزاحمت‌های پیامکی متوقف نشد/اهمال در اجرای مصوبه شورای فضای مجازی
 • کدام سریال ها در محرم ۹۶ پخش می شوند؟ + تصاویر
 • وزارت اطلاعات سرویس‌های خارجی غیرعلمی را شناسایی می‌کند
 • آمانو در مقام خود ابقا شد
 • کشف تریاک از معده مسافر پرواز زاهدان – مشهد
 • تهدید مضحک ترامپ: از برجام خارج می‌شویم!
 • سیاست برجامی ترامپ؛ از خروجی تخیلی تا شرط و شروط برای ماندن + تصاویر
 • فهرست سخنرانان روز نخست مجمع عمومی سازمان ملل
 • از اولتیماتوم ترامپ به آمانو تا افزایش تنش در شبه جزیره کره
 • قانون شکنی در استقلال از نوع وتوی مصوبات/نخستین مدال جهانی والیبال ایران/جانشین اصلی منصوریان پس از برکناری
 • سه شهر ایران ثبت جهانی شدند
 • مرگ وحشتناک اپراتور بر اثر سقوط جرثقیل + فیلم
 • جنگ آمریکا و ایران تا چه حد محتمل است؟
 • تعداد بیکاران کشور به ۳میلیون و سه هزار نفر رسید
 • بازتاب هشدار رهبر معظم انقلاب به آمریکا درباره هرگونه حرکت اشتباه در قبال برجام
 • خون در خیابان‌های راخین جاری است/ مسلمانان میانمار روزهای سختی در پیش دارند
 • تیلرسون: در صورت کارساز نبودن تلاش‌های دیپلماتیک، اقدام نظامی تنها راه حل مقابله با کره شمالی است!
 • استراتژی جمهوری اسلامی تعامل گسترده با جهان است
 • فرمول ویژه نتانیاهو به ترامپ درباره لغو یا تغییر برجام
 • کاهش اختیارات شهردار تازه کار تهران
 • زنگنه نمی‌تواند پتروشیمی را به مجموعه‌ای ارزآور برای ایران تبدیل کند
 • تخلفات آمریکا در خصوص برجام
 • هیچ‌ مرجعی اجتهاد حسن خمینی را تأیید نکرده بود
 • دیدارهای دوستانه تیم ملی در ورزشگاه امام رضا(ع)
 • «دیرالزور»؛ نقطه ثقل رقابتی پیچیده در سوریه
 • برخی حرف‌های روحانی، صرفا برای رأی بود
 • واکنش سینماگر ایرانی به فاجعه کشتار مسلمانان در میانمار
 • تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران نشان‌دهنده زوال و نابودی قدرت این کشور است
 • «جلال طالبانی» درباره «مسعود بارزانی» چه گفته بود؟
 • دم با این اختلاس و حقوق‌های نجومی بالا می‌آورد
 • قاسمی حملات تروریستی در جنوب عراق را محکوم کرد
 • تکراری سلفی جنجالی «لیست امیدی»ها با کیک جشن تولد!
 • علی عسکری: ایران در قله جنگ فرهنگی قرار دارد
 • مناطق آزاد زیرمجموعه وزارت اقتصاد شد
 • ترامپ: ایران روح توافق هسته‌ای را نقض کرده
 • اولین محموله از کمک‌های بشردوستانه ایران برای مسلمانان میانمار
 • شهادت ۳ زائر ایرانی و زخمی شدن ۴ زائر دیگر در حمله تروریستی در عراق
 • ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نقض برجام است
 • گفتگوی تلفنی سرلشکر باقری با رئیس ستاد ارتش ترکیه درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق + جزئیات
 • پاسخ روابط عمومی وزارت امور خارجه به اظهارات پورمختار
 • ماموریت محرمانه سردار هور به دستور محسن رضایی
 • پسر بن لادن آماده رهبری القاعده می شود
 • متن پیام مهم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به رهبر معظم انقلاب
 • کره شمالی: آمریکا و ژاپن را به تلی از خاکستر و تاریکی تبدیل می‌کنیم
 • تور مجازی: میامی
 • با جوان ترین ورزشکار ایران در المپیک آشنا شوید
 • ایران در هر ساعت یک میلیون دلار از صنعت گردشگری درآمد کسب می کند
 • شروع صدور ویزای الکترونیک از امروز
 • تجربیات بی نظیر سفر قبل از سی سالگی
 • پارک ژوراسیک تهران را بشناسید
 • سرکنسول ترکیه:ایران ممنوعیت سفر به ترکیه را برداشته است
 • روزشمار: ۱۲ مرداد؛ درگذشت «مرشد ترابی» از نقال‌های برجسته تئاتر ایران
 • جزیره‌ ایستر کجاست؟
 • خانه ترمه ایران، میزبان دوست‌داران هنر هزار و یک رنگ پارسی
 • راهنمای سفر به کاستاریکا
 • پارک ملی سالوک؛ متنوع‌ ترین زیستگاه شمال شرق ایران
 • با شگفت انگیزترین تونل های جهان آشنا شوید
 • آخر هفته کجا بریم؟ از دریاچه اوان و کلکچال تا روستای فیلبند و دریاچه مارمیشو
 • سفرهای شگفت انگیز در جاده‌ های آمریکای جنوبی
 • اماکن گردشگری در روزهای شهادت تعطیل نمی شوند
 • با ۱۰ روستای پلکانی ایران آشنا شوید
 • آیا واقعا رشد صنعت گردشگری ایران مناسب است
 • روزشمار: ۱۳ مرداد؛ افتتاح فرودگاه بین‌‏ المللی «مهرآباد» در تهران
 • آشنایی با چند مقصد دیدنی در ویتنام
 • آشنایی با محتشم کاشانی، پدر مرثیه سرایی ایران
 • ترس و خشونت در ماجرای جادوگران سِیلِم
 • قلعه لمبسر؛ دژ پر رمز و راز سرزمین الموت
 • آن روی تاریک بازی «پوکمون گو» و مواجه شدن با اجساد و ارواح
 • معنی ضرب المثل فارسی؛ نرود میخ آهنین در سنگ
 • داعش ایتالیا را تهدید کرد؛ تشدید تدابیر امنیتی در ایتالیا
 • ورود هر گردشگر خارجی معادل فروش ۳۰ بشکه نفت سود دارد
 • ساخت یکی از عجیب ترین خطوط راه آهن جهان در اکوادور
 • پارک پلیس تهران را بشناسید
 • برگزاری مخفیانه تورهای ترکیه
 • میناکاری؛ هنر تزیین فلزات با مواد رنگین
 • مونووی؛ شهری که فقط یک نفر جمعیت دارد
 • عکاسباشی سری چهاردهم: طلوع طبیعت تا برگشته
 • چرا نباید به این شهرهای اروپایی سفر کنیم
 • سوغات فرانسه چیست؟
 • سفر به ترکیه همچنان ممنوع است
 • بهترین کشورهای جنوب شرقی آسیا برای سفر
 • مسجد جامع کاشان ، قدیمی ترین بنای تاریخی شهر
 • اطلاعاتی درباره افتتاحیه المپیک ریو
 • بهترین سرسره های آبی طبیعی در آمریکا
 • کلیسای نور، شاعرانه‌ ترین کلیسای جهان
 • معبد آب،‌ رمزآلود و بی نظیر میان نیلوفرهای آبی
 • روستای جواهر ده، جواهری در رامسر
 • نمایش صنایع دستی ایران در شانگهای
 • ضیافت کاشی ها در حرم رضوی