موارد کلیدی قبل از خرید یک کارت گرافیک خوب
همانطور که میدانید…

هنگام خرید به اسلت PCI-E دقت داشته باشید 
همانطور که میدانید کارت گرافیک بر روی اسلت PCI-E نصب می شود . در حال حاضر سه گونه اصلی اسلات PCI-E، یعنی‌ ۱٫۰, ۲٫۰, ۳٫۰ در بازار وجود دارد.در فاصله زمانی تولید PCI-E 1.0 و PCI-E 2.0 که چهار سال به طول انجامید، نرخ داده به ازای هر لاین PCI-E دو برابر شد و از ۲۵۰MBps به ۵۰۰MBps رسید. PCI-E 3.0 از نرخ‌های داده ۸GTps پشتیبانی کرده و طرح کدگذاری جدیدی را عرضه کرد. در این طرح، سربار مورد نیاز برای جابجایی پک‌ها در هاب PCI-E و همچنین هر یک از وسایل کاهش پیدا کرده است. در نتیجه، PCI-E 3.0 سربار را به حدود ۵/۱ درصد کل بازده موجود کاهش داد که در مقایسه با ۲۰ درصد PCI-E 2.0 رقم خوبی است. PCI-SIG (PCI Special Interest Group) هم از PCI-E 4.0 خبر داد که اصلاحی در ویژگی است که سرعت‌های انتقال را به ۱۶GTps ارتقاء می‌دهد.

 پورت گرافیک بعد از چیپ ست در اولویت می باشد
تمام گرافیک های قدیمی دارای رابط VGA یا همان D-sub هستند . در حال حاضر اغلب کارت‌های گرافیکی فعلی یک یا چند پورت مستطیلی طویل DVI (Digital Visual Interface) دارند که سیگنال‌های ویدئویی دیجیتال فشرده نشده را به مانتیورتان منتقل می‌کند.کارت‌های مدرن هم چندین پورت HDMI و DisplayPort دارند که هرچند شبیه هم به نظر می‌رسند، اما نمی‌توان آنها را بجای هم استفاده کرد. پیش از آپگرید کردن هر کارت گرافیکی باید ابتدا از پشتیبانی مانیتور خود از DVI، DP یا HDMI مطمئن شوید. اگر نه، باید خرید یک مانیتور جدید را هم به لیست خریدهای خود اضافه کنید.

در صورت خرید کارت گرافیک قوی باید منبع تغذیه را نیز ارتقا بدهید
کارت‌ گرافیک به صورت پیش فرض مقدار زیادی از توان منبع تغذیه شما را مصرف می‌کند. کارت‌های گرافیکی به دلیل داشتن یک یا چند کانکتور برق PCI-E شش یا هشت پینی، توان مضاعفی از منبع تغذیه شما را به خود اختصاص می‌دهند. مطمئن شوید که منبع تغذیه شما تعداد کافی و مناسبی کانکتور برق PCI-E داشته باشد. گاهاً می‌توانید از آداپتورهای برق Molex 4 پینی به PCI-E 6 پینی استفاده کنید، اما مهمترین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که آیا منبع تغذیه آمپر کافی روی ریل ۱۲ ولتی خود برای اجرای کارت گرافیکی دارد یا خیر. بسیاری از کارت‌های گرافیکی های‌اند به ۳۸A یا بیشتر نیاز دارند که البته تعداد کمی از PSUهای بودجه‌ای قادر به تولید آن هستند. نکته مهم دیگری که باید پیش از آپگرید کردن کارت گرافیکی خود جداً به آن توجه داشته باشید این است که PSU شما وات کافی برای مدیریت بار افزوده را دارا باشد. یک PSU کم‌قدرت و ضعیف ممکن است با کارت گرافیکی جدیدی که قصد خرید آنرا دارید بوت شود، اما PSUهای دارای اضافه بار بازده گیمینگ نامطمئنی را از خود نمایش می‌دهند.

Related Posts
 • راهنمای خرید کابل HDMI
 • هرآنچه درباره باتری قلمی باید بدانید (قسمت دوم)
 • هرآنچه درباره باتری قلمی باید بدانید (قسمت اول)
 • چگونه یک پایه مانیتور استاندارد انتخاب کنیم (راهنمای خرید پایه مانیتور)
 • نحوه انتخاب کارت حافظه microSD صحیح برای دستگاه اندرویدی
 • ۶ نکته ای که قبل از خرید گوشی دست دوم باید بدانید
 • آموزش اتصال گوشی های هوشمند و تبلت به تلویزیون (مبدل تصویری MHL به AV)
 • راهنمای خرید لپ تاپ : ۸ نکته کلیدی
 • راهنمای خرید نوت بوک تا سقف ۲ میلیون تومان
 • آیا باید تلویزیون ۴k یا همان Ultra HD بگیرید؟
 • بهترین لوازم جانبی گیمینگ برای لپ تاپ
 • بررسی مادربرد ASUS Z170-K