نحوه انتخاب کارت حافظه microSD صحیح برای دستگاه اندرویدی
طرفداران اندروید و…

نحوه انتخاب کارت حافظه microSD صحیح برای دستگاه اندرویدی 1

ظرفیت (Capacity)
این یکی از ساده ترین ویژگی ها می باشد . نخست ، حروف “SD” مخفف دو کلمه “secure digital” می باشد که به معنی دیجیتال امن یا ایمن است . کارت های حافظه MicroSD در دو نوع SDHC و SDXC در دسترس هستند . SDHC مخفف “secure digital high capacity” به معنی حافظه دیجیتالی ایمن ظرفیت بالا و SDXC مخفف “secure digital extended capacity” و به معنی حافظه دیجیتالی ظرفیت گسترده می باشد . این توضیح باید شما را در مورد تفاوت بین این دو نوع آگاه کرده باشد . ظرفیت های حافظه microSD از نوع SDHC در رده های ۴ گیگابایت تا ۳۲ گیگابایت می باشد . در نوع SDXC ما شاهد ظرفیت های ۳۲ گیگابایت تا بیشترین ظرفیتی که تا به حال تولید شده است ، یعنی ۲ ترابایت هستیم .

اینکه کدام یک از حافظه ها را انتخاب می کنید بسته به نیازتان می باشد . اگر شما توان هزینه کردن زیادی را برای خرید کارت حافظه ای با ظرفیت بیشتر دارید احتمالاً ان را خریداری می کنید البته اگر شما از نوع دسته افرادی باشید که عکس های زیادی با دستگاه تان می گیرید ، آهنگ های مورد علاقه زیادی با آن گوش می دهید و یا فیلم های زیادی را دوست دارید همراه با خود داشته باشید . البته که قیمت حافظه های microSD بسته به نوع ظرفیت آنها می باشد . پس قبل از اینکه پولی را که زحمت درآوردن آن را کشیده اید خرج خرید حافظه ای با ظرفیت بالا کنید باید قبل از آن مطمئن شوید که دستگاه اندرویدی شما از آن پشتیبانی می کند یا خیر . به طور معمول دستگاه هایی که قیمت زیادی ندارند تنها می توانند از کارت های حافظه ی SDHC پشتیبانی کنند ، به این معنی که بیشترین ظرفیتی که می توانند پشتیبانی کنند ۳۲ گیگابایت می باشد . دقیقاً همان مقداری که شما برای استفاده از حافظه نیاز دارید تعیین کننده مقدار حافظه مورد نیاز شما و خرید آن می باشد . اما اگر فردی دارای کتابخانه رسانه ای (media library) بزرگی از جمله آهنگ ، عکس و یا ویدئو می باشد استفاده از ظرفیت حافظه بیشتر به نفع او می باشد .

در نهایت باید بگویم که ظرفیت یک حافظه microSD تأثیری بر روی کیفیت فایل های دیجیتالی که بر روی آن ذخیره می شود ندارد . به عبارت ساده ، تفاوت بین این نوع کارت ها تنها در مقدار حافظه برای ذخیره سازی فایل های شما می باشد .

نحوه انتخاب کارت حافظه microSD صحیح برای دستگاه اندرویدی 2

رده (class)
انواع کارت های حافظه SD دارای تفاوت هایی در سرعت خواندن/نوشتن (read/write) اطلاعات بر روی خود می باشند . تولیدکنندگان کارت های حافظه SD از رده های سرعت (speed classes) برای نشان دادن سرعت خواندن/نوشتن اطلاعات بر روی کارت های حافظه تولید شده خود استفاده می کنند . کارت های دارای طبقه بندی شده ای هستند که این طبقه بندی ها شامل : ۲ ، ۴ ، ۶ و ۱۰ می شود . عدد اختصاص یافته به کارت به حداقل سرعت انتقال اطلاعات در کارت ارتباط دارد . اگر کارتی از رده ۲ باشد ، حداقل سرعت تبادل اطلاعات در این کارت ۲ مگابایت بر ثانیه می باشد . رده ۴ دارای حداقل سرعت ۴ مگابایت بر ثانیه ، رده ۶ دارای حداقل سرعت ۶ مگابایت بر ثانیه و این روند بسته به نوع رده همچنان ادامه خواهد داشت . رده سرعت کارت همیشه بر روی بسته بندی محصول درج شده است و به عنوان یک عدد در دhخل حرف “c”  ثبت شده است .

علاوه بر این رده های سرعتِ استانداد ، دو رده با سرعت فوق العاده بالا (UHS) وجود دارد . کارت های UHS به میزان قابل توجهی گرانتر بوده و طراحی شده برای دستگاه هایی هستند که با این نوع کارت ها سازگار می باشند . کارت های UHS دارای طبقه بندی ۱ و ۳ می باشند که در طبقه بندی ۱ حداقل سرعت انتقال اطلاعات ۱۰ مگابایت بر ثانیه و در طبقه بندی ۳ حداقل سرعت انتقال اطلاعات ۳۰ مگابایت بر ثانیه می باشد . دستگاه های اندرویدی کمی از کارت های UHS پشتیبانی می کنند ، اما استفاده و پشتیبانی از این نوع کارت ها به امری عادی تبدیل خواهد شد .

نحوه انتخاب کارت حافظه microSD صحیح برای دستگاه اندرویدی 3

نتیجه گیری
بهترین حافظه microSD برای شما بسته به نوع استفاده از گوشی یا دستگاه شما بستگی دارد . اگر شما حافظه ای برای آهنگ های خود می خواهید ، احتمالاً احتیاج به سریع ترین کارت حافظه ای که در بازار وجود دارد نخواهید داشت . با اینحال اگر شما عکاسی خود را با فُرمت RAW انجام می دهید یا تصاویر ویدئویی خود را با دوربین گوشی با رزولوشن ۴k فیلم برداری می کنید ، شما احتیاج به یک کارت حافظه بهتر ( و گرانتر ) دارید .

از چه نوع کارت حافظه ی microSD در دستگاه اندرویدی خود استفاده می کنید ؟ آیا مدل های دیگر microSD ها را با سرعت های متفاوت امتحان کرده اید ؟ چه تجربه ای در تفاوت سرعت های مختلف این نوع کارت ها داشته اید ؟ تجربیات و اطلاعات خود را در این موارد با ما در میان بگذارید .

Related Posts
 • راهنمای خرید کابل HDMI
 • هرآنچه درباره باتری قلمی باید بدانید (قسمت دوم)
 • هرآنچه درباره باتری قلمی باید بدانید (قسمت اول)
 • چگونه یک پایه مانیتور استاندارد انتخاب کنیم (راهنمای خرید پایه مانیتور)
 • ۶ نکته ای که قبل از خرید گوشی دست دوم باید بدانید
 • آموزش اتصال گوشی های هوشمند و تبلت به تلویزیون (مبدل تصویری MHL به AV)
 • راهنمای خرید لپ تاپ : ۸ نکته کلیدی
 • راهنمای خرید نوت بوک تا سقف ۲ میلیون تومان
 • آیا باید تلویزیون ۴k یا همان Ultra HD بگیرید؟
 • بهترین لوازم جانبی گیمینگ برای لپ تاپ
 • بررسی مادربرد ASUS Z170-K
 • موارد کلیدی قبل از خرید یک کارت گرافیک خوب