نقشه راه سامسونگ و TSMC

۱۵
زومیت
فناوری
بررسی
ویدیو
زوم پلاس
آموزش
راهنمای خرید
اپلیکیشن و وب
خودرو

موضوعات داغ
گلکسی اس ۸
ال جی جی ۶
پژو ۲۰۰۸
رنو ساندرو
درباره زومیت
تبلیغات

۲
فناوری
پردازنده
نقشه راه سامسونگ و TSMC
ایمان روستا
نویسنده: ایمان روستا
شنبه, ۱۳ خرداد ۹۶ ساعت ۱۲:۰۰
نقشه راه سامسونگ و TSMC
فیس‌بوک تلگرام ذخیره
سامسونگ و TSMC تقریبا تمام بازار چیپست‌های گوشی‌های هوشمند را در اختیار دارند. در این مقاله، نقشه راه آنها را برای چند سال آینده بررسی می‌کنیم.

تبلیغاتتازه های سینماقیمت گوشی سامسونگ آموزش جامع برنامه‌نویسی iOS
چندی پیش سامسونگ و TSMC خبرهایی در مورد پیشرفت فرایندهای نیمه‌هادی خود اعلام کردند. سامسونگ اعلام کرد ۷۰ هزار ویفر که با استفاده از فناوری ۱۰ نانومتری فین‌فت ساخته شده بودند، تولید کرده است. سامسونگ همچنین اعلام کرد که قصد دارد سه فرایندی را که تاکنون معرفی نکرده است، رونمایی کند. TSMC نیز اعلام کرد که به زودی تولید مدارهای مجتمع با استفاده از فناوری ۱۰ نانومتری را آغاز می‌کند. این شرکت همچنین اعلام کرد که استفاده از فناوری ۷ نانومتری EUV را در سال ۲۰۱۹ آغاز می‌کند.

فناوری ۱۰ نانومتری: برنامه سامسونگ
سامسونگ

سامسونگ اعلام کرد که تولید تراشه-بر-روی -یک-چیپ با فناوری ۱۰LPE را از اکتبر سال ۲۰۱۶ شروع کرده است. فناوری ۱۰LPE در مقایسه با فناوری ۱۴LPE، به سامسونگ اجازه می‌دهد تا چیپ‌هایش را ۳۰ درصد کوچکتر کرده و مصرف انرژی آنها را ۴۰ درصد کاهش دهد؛ ولی در عین حال فرکانس چیپ‌ها را ۲۷ درصد افزایش دهد. سامسونگ تا بحال ۷۰ هزار ویفر را با استفاده از فناوری ۱۰LPE تولید کرده است. باید در نظر داشته باشید که چرخه تولید فناوری ۱۰LPE بیشتر از فناوری‌های پیشین فین‌فت است. البته در نظر داشته باشید که در حال حاضر چیپست‌های زیادی از فناوری ۱۰ نانومتری استفاده نمی‌کنند و سامسونگ تنها چیپست‌های اسنپدراگون ۸۳۵ و Exynos 9 Octa 8895 خودش را با فناوری ۱۰ نانومتری تولید می‌کند.

علاوه بر این دستاورد، سامسونگ اعلام کرد که تولید نسل دوم فناوری ۱۰ نانومتری با نام ۱۰LPP (10 nm low-power plus) را در پایان سال ۲۰۱۷ و تولید نسل سوم فناوری ۱۰ نانومتری را با نام ۱۰LPU در پایان سال ۲۰۱۸ آغاز می‌کند. سامسونگ سال گذشته اعلام کرد که فناوری ۱۰LPP نسبت به فناوری ۱۰LPE، افزایش عملکرد ۱۰ درصدی خواهد داشت. سامسونگ هیچ اطلاعاتی از فناوری ۱۰LPU منتشر نکرده است. منطقی است اگر تصور کنیم که فناوری ۱۰LPU باعث بهبود در عملکرد، میزان مصرف انرژی و کاهش حجم می‌شود، اما نمی‌توان گفت که سامسونگ چگونه به این اهداف دست خواهد یافت. بنظر می‌رسد که سامسونگ نیز همچون اینتل، سه نسل از فناوری ۱۴ نانومتری و سه نسل از فناوری ۱۰ نانومتری تولید کند. باید در نظر داشت که سامسونگ از فناوری ۱۴LPC (نسل سوم فناوری ۱۴ نانومتری) در چیپ‌های خودش استفاده نمی‌کند، پس شاید هیچگاه از فناوری ۱۰LPU (نسل سوم فناوری ۱۰ نانومتری) در محصولات خودش استفاده نکند. شاید بتوان گفت که سامسونگ احتمالا فناوری ۱۰LPU را برای مدارهای مجتمع خیلی کوچک و با مصرف انرژی خیلی پایین توسعه داده است. سامسونگ تاکنون این موضوع را تایید نکرده است.

فناوری ۱۰ نانومتری: برنامه TSMC
ویفر

در مورد شرکت TSMC، فناوری ۱۰ نانومتری این شرکت با نام CLN10FF مجوز تولید انبوه را در کارخانه‌های GigaFabs 12 و ۱۵ دریافت کرده است و تولید انبوه آن در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ آغاز می‌شود. ظرفیت تولید این دو کارخانه، صدها هزار ویفر در فصل خواهد بود و TSMC قصد دارد حدود ۴۰۰ هزار ویفر ساخته شده با استفاده از فناوری ۱۰ نانومتری را در سال ۲۰۱۷ روانه بازار کند. با در نظر گرفتن چرخه طولانی تولید تکنولوژی‌های مبتنی بر فناوری فین‌فت، احتمالا TSMC تولید ویفرهای مبتنی بر فناوری ۱۰ نانومتری را آغاز کرده است. از طرف دیگر، اپل نیز در ماه سپتامبر و اکتبر از آیفون‌های جدید رونمایی می‌کند و چیپ‌های مورد نیاز از چند ماه قبل تحویل داده میشوند.

فناوری ۱۰ نانومتری CLN10FF شرکت TSMC نسبت به فناوری ۱۶ نانومتری +CLN16FF همین شرکت، مزیت‌های زیادی دارد. چگالی ترانزیستور CLN10FF حدود ۵۰ درصد بیشتر از +CLN16FF بوده و مصرف انرژی آن ۴۰ درصد کمتر است (در فرکانس یکسان). TSMC مانند سامسونگ عمل نخواهد کرد و بدون عرضه ی چندین نسل از فناوری ۱۰ نانومتری، یکراست به سراغ فناوری ۷ نانومتری خواهد رفت. فناوری ۷ نانومتری محبوبیت زیادی در بین سازندگان پردازنده دارد. این شرکت تایوانی، علاوه بر فناوری CLN7FF، فناوری‌های دیگری نیز معرفی خواهد کرد.

فراتر از فناوری ۱۰ نانومتری: برنامه TSMC
چیپ

ده‌ها شرکت از فناوری ۷ نانومتری TSMC برای ساخت صدها محصول استفاده خواهند کرد. این کمپانی قصد دارد دو نسخه از فناوری ۷ نانومتری خود را ارائه کند. نسخه اول برای کاربردهای سنگین بوده و نسخه دوم برای اپلیکیشن‌های موبایل است. هر دو نسخه با استفاده از لیتوگرافی غرقابی و DUV (Deep Ultraviolet) ساخته می‌شوند. در نهایت، TSMC یک نسخه از فناوری ۷ نانومتری خود را عرضه خواهد کرد که با لیتوگرافی EUV (Extreme Ultraviolet) ساخته می‌شود.

تولید آزمایشی نسل اول فناوری ۷ نانومتری TSMC با نام CLN7FF از سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۷ شروع خواهد شد. تولید انبوه CLN7FF از سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ شروع می‌شود. بنابراین، محصولاتی که از فناوری ۷ نانومتری استفاده خواهند کرد از نیمه دوم سال ۲۰۱۸ روانه بازار می‌شوند. در مقام مقایسه با فناوری ۱۶ نانومتری +CLN16FF، فناوری CLN7FF کاهش ۷۰ درصدی اندازه چیپ، کاهش ۶۰ درصدی انرژی و افزایش ۳۰ درصدی فرکانس را به همراه خواهد داشت.

در نسل دوم فناوری ۷ نانومتری با نام +CLN7FF، شرکت TSMC از EUV استفاده خواهد کرد و توسعه‌دهندگان EUV را وادار خواهد کرد که از قوانین تهاجمی‌تری برای طراحی استفاده کنند. این موضوع باعث خواهد شد تا نسل دوم نسبت به نسل اول بین ۱۰ تا ۲۰ درصد فضای کمتری اشغال کند و همچنین باعث می‌شود تا عملکرد افزایش یافته و مصرف انرژی کاهش یابد. بعلاوه، چرخه تولید نسبت به مدارهای مجتمعی که از DUV استفاده می‌کنند، کاهش خواهد یافت. TSMC برنامه دارد تا تولید آزمایشی فناوری +CLN7FF را از سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ شروع خواهد شد. تولید انبوه از نیمه دوم سال ۲۰۱۹ آغاز می‌شود.

بنابر شواهد موجود، تمام کارخانه‌های سازنده تراشه (GlobalFoundries، سامسونگ و TSMC) از EUV برای ساخت فناوری ۷ نانومتری خود استفاده خواهند کرد. البته باید در نظر داشت که ASML و دیگر سازندگان EUV باید مشکلات این تکنولوژی را حل کنند، پس احتمالا تا دو سال آینده شاهد ورود این فناوری به بازار نخواهیم بود. سامسونگ و TSMC در حال حاضر حتی از برنامه‌های خود برای استفاده از نسل دوم فناوری EUV سخن می‌گویند که در ساخت تراشه‌هایی با فناوری ۶ و ۵ نانومتری کاربرد دارد. این موضوع نشان می‌دهد که هر دو سازنده اعتماد زیادی به تجهیزات TwinScan NXE شرکت ASML (شرکت تولیدکننده تجهیزات ساخت EUV) دارند.

فراتر از فناوری ۱۰ نانومتری: برنامه سامسونگ
سامسونگ در فناوری ۷ نانومتری خود از لیتوگرافی EUV استفاده خواهد کرد و تولید انبوه آن را در سال ۲۰۱۹ آغاز می‌کند. اما سامسونگ به فناوری ۷ نانومتری بسنده نکرده است و برنامه خود را برای توسعه فناوری‌های ۸ و ۶ نانومتری نیز اعلام کرده است. سامسونگ گفته است که فناوری‌های ۸ و ۶ نانومتری بر پایه فناوری‌های ۱۰ و ۱۴ نانومتری خواهند بود. این بدان معناست که فناوری ۸ نانومتری با استفاده از لیتوگرافی DUV تولید می‌شود. فناوری ۶ نانومتری چون پس از فناوری ۷ نانومتری عرضه می‌شود، از لیتوگرافی EUV استفاده خواهد کرد. فناوری ۸ نانومتری سامسونگ با نام ۸LPP در سال ۲۰۱۹ به تولید انبوه می‌رسد.

لیتوگرافی

از آنجایی که سامسونگ قصد دارد تولید آزمایشی فناوری ۷ نانومتری ۷LPP را از نیمه دوم سال ۲۰۱۸ آغاز کند، پس نباید این فناوری تا قبل از نیمه دوم سال ۲۰۱۹ به تولید انبوه برسد. احتمال زیادی وجود دارد که تولید انبوه ۷LPP از پاییز ۲۰۱۹ آغاز شود. سامسونگ هنوز برنامه‌ زمانی تولید فناوری ۶ نانومتری را اعلام نکرده است.

دیگر فناوری‌های تراشه
واضح است که تکنولوژی‌های که تا اینجا در این مقاله توضیح داده شدند، همه تکنولوژی‌های سطح بالایی بوده که معمولا در محصولات پریمیوم استفاده می‌شوند. اما سالانه صدها میلیون محصول به فروش می‌رسند که از این فناوری‌ها استفاده نمی‌کنند. در ادامه برخی از پیشرفت‌ها در مورد فناوری‌های تراشه مورد نیاز این محصولات را تشریح می‌کنیم.

تولید تراشه‌ها با فناوری فین‌فت گرانتر از روش‌های معمول است، بنابراین، بسیاری از سازندگان محصولات اینترنت اشیا توان مالی لازم برای استفاده از آن را ندارند. GlobalFoundries و سامسونگ برای این شرکت‌ها فناوری FD-SOI را در نظر گرفته‌اند. TSMC برای این شرکت‌ها فناوری ۲۲ نانومتری ULP را ارائه می‌دهد. CLN22ULP مدل بهبود یافته فناوری ۲۸ نانومتری TSMC است. CLN22ULP نسبت به فناوری ۲۸ نانومتری ۳۵ درصد مصرف انرژی کمتر و ۱۵ درصد عملکرد بهتری دارد. فناوری CLN22ULP شرکت TSMC با فناوری ۲۲FDX شرکت GlobalFoundries و فناوری ۲۸ نانومتری FD-SOI سامسونگ رقابت خواهد کرد.

چیپ

فناوری دیگر، فناوری ۱۲ نانومتری FFC شرکت TSMC است که نسبت به فناوری ۱۶ نانومتری همین شرکت ۲۰ درصد فضای کمتری اشغال می‌کند. بعلاوه، ۲۵ درصد مصرف انرژی کاهش می‌دهد و فرکانس نیز ۱۰ درصد افزایش می‌یابد. در نهایت، TSMC قصد دارد نسخه ULP فناوری CLN12FFC خود را در سال ۲۰۱۸ یا ۲۰۱۹ عرضه کند.

منبع ANANDTECH
تگ ها SAMSUNG TSMC CHIP LITHOGRAPHY FINFET
تبلیغاتسئوپنل اس ام اسبازی اندروید
مقاله های مرتبط
چرا سامسونگ باید دکمه بیکسبی را حذف کند
چرا سامسونگ باید دکمه بیکسبی را حذف کند

رندرهای جدید فبلت پرچم‏دار گلکسی نوت ۸ سامسونگ منتشر شد
رندرهای جدید فبلت پرچم‏دار گلکسی نوت ۸ سامسونگ منتشر شد

تصویری از باتری ۳۳۰۰ میلی‌آمپر ساعتی گلکسی نوت ۸ منتشر شد
تصویری از باتری ۳۳۰۰ میلی‌آمپر ساعتی گلکسی نوت ۸ منتشر شد

مطالب پیشنهادی از سراسر وبنیرو گرفته از کاپریلا
مطالعه مجموعه آثار احمد اکبرپور
مطالعه مجموعه آثار احمد اکبرپور

بازی بسازیم، بازی کنیم – مجموعه آموزش های ساخت بازی کامپیوتری
بازی بسازیم، بازی کنیم – مجموعه آموزش های ساخت بازی کامپیوتری

جشنواره تخفیف تابستانه فرادرس
جشنواره تخفیف تابستانه فرادرس

مطالب پیشنهادی از سراسر وبپیشنهاد توسط
سفر به کرواسی؛ زادگاه مارکوپولو!
سفر به کرواسی؛ زادگاه مارکوپولو!
خرید اینترنتی لوازم خانگی با بهترین قیمت تنها در زنبیل
خرید اینترنتی لوازم خانگی با بهترین قیمت تنها در زنبیل
هتل های محبوب میدان تکسیم
هتل های محبوب میدان تکسیم

۲ دیدگاه۱۵۰۰ کاراکتر باقی مانده
دیدگاه خود را وارد کنید…
ارسال دیدگاه
نمایش دیدگاه‌ها

زوم‌ پلاس
بررسی مانیتور مخصوص بازی سامسونگ CF27G70
بررسی مانیتور مخصوص بازی سامسونگ CF27G70

کودکان در طبیعت گردی چگونه اند؟
کودکان در طبیعت گردی چگونه اند؟

۱۵ مرداد: تولد الکساندر فلمینگ، کاشف پنی‌سیلین
۱۵ مرداد: تولد الکساندر فلمینگ، کاشف پنی‌سیلین

آیا می دانید سفر از چه زمانی آغاز شده است؟
آیا می دانید سفر از چه زمانی آغاز شده است؟

زندگی شبانه در استانبول را تماشا کنید
زندگی شبانه در استانبول را تماشا کنید

۱۴ مرداد: سالگرد درگذشت هاینریش اتو ویلند
۱۴ مرداد: سالگرد درگذشت هاینریش اتو ویلند

نقد فیلم ساعت پنج عصر
نقد فیلم ساعت پنج عصر

هزینه سفر به آمستردام چقدر است؟
هزینه سفر به آمستردام چقدر است؟

پازل: تصویر گمشده
پازل: تصویر گمشده

نگاهی به ویژگی ها و تغییرات بخش آلتیمیت تیم فیفا ۱۸
نگاهی به ویژگی ها و تغییرات بخش آلتیمیت تیم فیفا ۱۸

جدیدترین بررسی‌ها
بررسی ماوس لاجیتک M330 Silent Plus
بررسی ماوس لاجیتک M330 Silent Plus

بررسی گلکسی تب اس ۳ سامسونگ
بررسی گلکسی تب اس ۳ سامسونگ

بررسی سرفیس لپ تاپ مایکروسافت
بررسی سرفیس لپ تاپ مایکروسافت

جدیدترین مطالب
آمار واردات خودروهای خارجی به ایران اعلام شد
آمار واردات خودروهای خارجی به ایران اعلام شد

ساخت دستگاهی شگفت‌انگیز برای ردیابی نوترینوها؛ ذراتی ناشناخته و بسیار کمیاب
ساخت دستگاهی شگفت‌انگیز برای ردیابی نوترینوها؛ ذراتی ناشناخته و بسیار کمیاب

بررسی مانیتور مخصوص بازی سامسونگ CF27G70
بررسی مانیتور مخصوص بازی سامسونگ CF27G70

اطلاعات بیشتری از چیپ‌ست اختصاصی Surge S2 شیائومی منتشر شد
اطلاعات بیشتری از چیپ‌ست اختصاصی Surge S2 شیائومی منتشر شد

چرا سامسونگ باید دکمه بیکسبی را حذف کند
چرا سامسونگ باید دکمه بیکسبی را حذف کند

رنو Zoe e-Sport با ۴۶۰ اسب بخار قدرت به میدان می‌آید
رنو Zoe e-Sport با ۴۶۰ اسب بخار قدرت به میدان می‌آید

قیمت لپ تاپ و موبایل، ۲۰% ارزانتر از بازار
قیمت لپ تاپ و موبایل، ۲۰% ارزانتر از بازار

بیشتر بخوانید
شاتر

جذاب‌ترین تصاویر علم و فناوری هفته
شاتر: جذاب‌ترین تصاویر علم و فناوری هفته
چشم‌ اندازهای زمین از زاویه‌ ای متفاوت
پروژه‌های عکاسی: نمایش فاصله‌ طبقاتی در نمای هوایی
تماشا کنید: انسانیت به زبان کودکانه
مقالات خودرو

سوابق بیمه شخص ثالث چند درصد تخفیف را شامل می‌شود؟
H30 کراس یا لیفان X50؛ کدام کراس اوور ارزان قیمت را بخریم؟
هیجان‌ انگیز‌ترین خودروهای معرفی شده در سال ۲۰۱۶
پنج پیشرانه برتر بی‌ ام‌ و در سال ۲۰۱۷
بررسی پیشرانه‌های وانت فورد F150 و اکسپدیشن
کجارو

حقایق جالب در مورد لندن، انگلیس
چگونه ۱۱ زبان دنیا را یاد بگیریم
سورئال ترین مکان ها در دنیا که پیش از مرگ باید ببینید
دیزنی لند هنگ کنگ، سرزمین شگفتی آسیا
راهکارهایی برای سرحال بودن در سفر
زومجی

نقد قسمت اول سریال Taboo با بازی تام هاردی
راهنمای خرید کامپیوتر تا بودجه ۶ میلیون تومان
بهترین بازی های اندروید و آیفون هفته اول خرداد ۱۳۹۶
بهترین بازی های اندروید و آیفون هفته چهارم خرداد ۱۳۹۶
واکنش منتقدان به فیلم Dunkirk – دانکرک
داغ‌ترین مقالات هفته

جزییات روش جدید عرضه‌ اینترنت ثابت تشریح شد
جزییات روش جدید عرضه‌ اینترنت ثابت تشریح شد

۱۳۹۶/۰۵/۰۹
چری تیگو ۷؛ مشخصات فنی، قیمت و هر آنچه درباره آن باید بدانید
چری تیگو ۷؛ مشخصات فنی، قیمت و هر آنچه درباره آن باید بدانید

۱۳۹۶/۰۵/۰۸
تعرفه جدید اینترنت اعلام شد
تعرفه جدید اینترنت اعلام شد

۱۳۹۶/۰۵/۱۱
کمی از تکنولوژی فاصله بگیرید

تماشا کنید: قدرت استتار خارق‌العاده حیوانات در طبیعت
تماشا کنید: قدرت استتار خارق‌العاده حیوانات در طبیعت

۱۳۹۶/۰۳/۲۴
چالشی سرگرم کننده: مار را پیدا کنید
چالشی سرگرم کننده: مار را پیدا کنید

۱۳۹۶/۰۲/۰۹
پروژه‌های عکاسی: جریان شوخ‌ طبعی در دنیای اسباب‌ بازی‌ ها
پروژه‌های عکاسی: جریان شوخ‌ طبعی در دنیای اسباب‌ بازی‌ ها

۱۳۹۶/۰۲/۰۹
گروه ها

بررسی ویدیویی
موبایل
بازی اندروید
اپلیکیشن و وب
زنگ تفریح
هایلایت
بررسی
خانواده زومیت

زومیت
کجارو
زومجی
جواب ۲۴
زورل
عضویت در خبرنامه

تایید
ایمیل خود را وارد کنید.
زومیت
زومیت توسط سرورهای شاتل میزبانی و پشتیبانی می‌شود
تولید و توسعه نرم‌افزار زومیت توسط شرکت آویژه انجام می‌شود.

زومیت در شبکه های اجتماعی

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب زومیت تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.درباره ماتبلیغات در زومیتتماس با ما

تهیه شده توسط تیم سایت تیتر اس اس (titrss)

منبع/resource

Related Posts
  • نقشه مایکروسافت برای بازار گوشی هوشمند چیست؟