هویت مجمع با عملکرد آیت‌ا… هاشمی شکل گرفت

کانال تلگرام اینستاگرام آرمان ملی آرمان ملی شماره ۶۳ آرمان ملی شماره ۶۲ آرمان ملی شماره ۶۱ آرمان ملی شماره ۶۰ برلیان نت
روزنامه آرمان امروز
RSSآیین‌نامه اخلاق حرفه‌ایدرباره ماتماس با ماتعرفه آگهیشناسنامهبایگانی ویژه‌نامهبایگانی
صفحه نخست سیاسی اجتماعی گزارش اجتماعی اقتصاد فرهنگ و هنر اخلاق سلامت بین‌الملل حوادث ایران و جهان ورزش عکس
آخرین خبر:
زنگنه، سهم یک ملت از کابینه
سیاسی
آخرین خبرهاپربیننده‌ترین خبرها
زنان و فرهنگ مشارکت سیاسی
۳ نکته کلیدی برای کارآمدی دولت دوازدهم
رأی نیاوردن چند وزیر بحران‌زا نیست
استقلال مجلس در رای اعتماد
تو مو می‌بینی و من پیچش مو!
رأی ندادن به برخی وزرا تضعیف دولت نیست
فساد در شهرداری در مقایسه با املاک نجومی مانند پول خرد است
روحانی در دام مخالفان برجام نیفتد
راز غیبت سید‌حسن‌خمینی در دانشگاه‌آزاد
هویت مجمع با عملکرد آیت‌ا… هاشمی شکل گرفت
احیای هاشمی در مجمع
پور ابراهیمی:معرفی ناقص کابینه برای کشور مشکل ایجاد می‌کند/ لاریجانی: اشکال قانون اساسی به این کار مجلس وارد نیست
خیز عربستان برای تبدیل شدن به قطب منطقه‌ای تولید سلاح/ تاسیس سازمان صنایع نظامی زیرنظر بن‌سلمان
غیب‌پرور: از تکفیری‌های صهیونیستی انتقامی سخت میگیریم
کره شمالی از حمله به گوآم منصرف شده است
لاریجانی: معرفی نشدن چند وزیر اشکال قانونی ندارد
پاسخ رئیس‌جمهور به شایعات در مورد انتخاب وزرای کابینه
بیانیه وزیر کشورعراق درباره درخواست عربستان برای میانجیگری در رابطه با ایران
آزادی، آرامش، امنیت و پیشرفت برنامه‌های دولت دوازدهم است
سه دیپلمات با سه دیدگاه متفاوت در مجمع تشخیص مصلحت نظام
هاشمی به جای هاشمی
انتصاب رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام
کارویژه‌های کلانتر محیط‌زیست
آوایی و وزارت دادگستری
تحریم‌ها بازگشت‌ناپذیرند
عملکرد مهم است نه شخص
نسیم اعتدال در روابط ایران و عربستان
لزوم هماهنگی دولت و مجلس
حیات اصلاحات را به دولت وصل کردن، جفاست
مشکلات اقتصادی بزرگ‌ترین تهدید دولت دوازدهم است
روحانی تحت فشار کابینه را بسته است
متهم: حاضر نیستم یک ریال مال حرام وارد زندگی‌ام شود/قاضی: بابک زنجانی یک قدم بدون تو برنمی‌داشت
مجلس از فردا برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی “۳ شیفته” می‌شود
تلاش دولت برای رای‌آوری تمام وزرای پیشنهادی/ روحانی در حال بررسی و انتخاب بهترین گزینه برای وزارت علوم است
نتوانستم فرماندار زن انتخاب کنم/برای انتخاب وزیر زن نگاه سخت‌گیرانه‌ وجود دارد
مدیریت اصلاح‌طلبانه شهری
سفیر زن در دولت دوازدهم
ماموریت ویژه نجفی در شهرداری
ای‌کاش‌های یک کابینه
رئیس شورای پنجم اهل تسامح نباشد
نمی‌توان یک دولت صد در صد فراجناحی داشت
محسن هاشمی، رئیس شورا؟
خصولتی‌ها را پس می‌گیریم
ماجرای قرارداد ۳۰ دکل نفتی در یک شب!
کلیات طرح مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا تصویب شد
عملیات‌های بعدی‌مان به نام شهید حججی است / برای ذخیره‌سازی موشک‌هایمان با مشکل جا مواجهیم
لاریجانی:«حججی‌»های غیرتمند آخرین بقایای تروریست‌ها را تحویل آمریکا و صهیونیست‌ها می‌دهند
برای انتخابات ۹۸ برنامه داریم/ در حال شناسایی نامزدهای شایسته برای حضور در مجلس هستیم
طرح مقابله با آمریکا از اقدام اخیر کنگره قوی‌تر است/ این طرح برجام را نقض نمی‌کند
ضرورت شهر هوشمند
بیشتر
email
facebook
twitter
google_plus
print
کد خبر: ۴۳۱۰۴ | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۲۴ – ۱۲:۲۵
هویت مجمع با عملکرد آیت‌ا… هاشمی شکل گرفت
نعمت احمدی درگفت‌وگو با «آرمان»:
هویت مجمع با عملکرد آیت‌ا… هاشمی شکل گرفت
آرمان- احسان اسقایی: مقام معظم رهبری روز گذشته طی حکمی آیت‌ا… هاشمی شاهرودی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام معرفی‌کردند. بعد ازمرحوم آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی برای مدتی آیت‌ا… موحدی کرمانی مسئولیت این مجمع و نهاد فقهی، مصلحتی را برعهده داشتند. مجمع تشخیص مصلحت نظام در حقیقت نهادی‌ است که به لحاظ قانونی زمانی که مجلس اصرار بر تصوب قوانینی دارد اما شورای نگهبان آن قانون را خلاف شرع یا قانون اساسی می‌داند و از تصویب آن جلوگیری می‌کند، با تاکید بر اینکه تصویب این قانون لازم است، نسبت به تصویب آن اقدام می‌کند. در دوران ریاست آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی بر مجمع تشخیص مصلحت، این مجمع از جایگاه والایی برخوردار بود. حال با توجه به خط مشی اعتدالی آیت‌ا… هاشمی شاهرودی این انتظار وجود دارد که مجمع مسیر تاثیرگذاری خود را با قدرت طی‌ کند. به بهانه بررسی جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام، نعمت احمدی، استاد دانشگاه وحقوقدان، با «آرمان» گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانیم.
چه ضرور تی باعث شد نهادی به نام مجمع تشخیص مصلحت نظام تاسیس شود؟
تصویب قوانین در ایران از شیوه خاصی تبعیت می‌کند. تمامی کشورها دارای دادگاه قانون اساسی هستند و هرگاه نهادها و اشخاص قوانین عادی را خلاف قانون اساسی بدانند، به‌دادگاه قانون اساسی مراجعه می‌کنند. در قانون اساسی اولیه که در ابتدای انقلاب به تصویب رسید، چنین رکنی پیش‌بینی نشده بود اما نهادی به نام شورای نگهبان در قانون اساسی اولیه وجود داشت که این شورا باید برکلیه قوانین نظارت می‌کرد تا مغایر با شرع مقدس اسلام نباشند و به عبارت بهتر قوانین مطابق با اسلام باشد و تشخیص این مورد بر عهده شورای نگهبان قرار گرفت. اما باگذشت زمان که مجلس برتصویب قانونی اصرار داشت و شورای نگهبان نیز آن قانون را مخالف شرع مقدس یا قانون اساسی می‌دانست با مشکلاتی در بحث قانونگذاری روبه‌رو شدیم تا اینکه قبل از بازنگری درقانون اساسی آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی که در آن زمان ریاست مجلس را برعهده داشت از رهبر انقلاب درخواست کرد که ایشان به این مشکل ورود کند که بر این اساس امام(ره) دستور تشکیل نهادی به نام مجمع تشخیص مصلحت نظام را صادر کردند.
این مجمع به لحاظ حقوقی چه
جایگاهی داشت؟
مجمع تشخیص برای رفع اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس تشکیل شد که اگر شورای نگهبان قانونی را تصویب نکرد اما مصلحت نظام اسلامی و جامعه ایران در آن بود که آن مصوبه به تصویب برسد، مجمع آن مصوبه را به قانون تبدیل کند. زیرا حضرت امام حفظ نظام را از اوجب واجبات می‌دانستند. پس نباید مشکلی از نظر قانونگذاری در مسیر نظام اسلامی به وجود می‌آمد. در نتیجه مجمع تشخیص مصلحت تاسیس شد تا این مجمع بین شورای نگهبان و مجلس داور باشد. مهم‌ترین بحث در اینجا موضوع مصلحت بود و در مواردی که مصلحت ایجاد می‌کرد قانونی به‌رغم مخالفت شورای نگهبان تصویب شود، در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شد.
اما گویا از همان ابتدا به استفاده از عنصر مصلحت انتقاداتی شده بود؟
بله، بسیاری از فقها و حقوقدانان همواره اعلام می‌کردند تا چه زمانی باید از مصلحت استفاده کرد و روند طبیعی تصویب قوانین را به تاخیر انداخت، اما در بازنگری قانون اساسی در سال ۶۸ دو اصل به قانون اساسی اضافه شد؛ اولین اصل در مورد نحوه بازنگری در قانون اساسی بود و دومین اصل، آن بود که تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام را قانونمند می‌کرد تا با تعریف قانونی آن تصمیمات مجمع تشخیص جنبه قانونی به خود بگیرد.
آیا وظایف مجمع تشخیص، بعد از بازنگری در قانون اساسی قانونمند شد؟
بله، بعد از بازنگری در قانون اساسی، در قانون شرح وظایف مجمع تشخیص به صورت کامل آمد. رئیس مجمع توسط مقام معظم رهبری تعیین می‌شود و آیین‌نامه‌های داخلی برای اداره آن به تصویب رسید. مهم‌ترین وظیفه مجمع تشخیص که در قانون ذکر شده «بازوی مشورتی مقام معظم رهبری است» زیرا ابلاغ سیاست‌های کلی نظام بر عده رهبر انقلاب است و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بازوی مشورتی ایشان برای تعیین این سیاست‌هاست. اما اصلی‌ترین اقدام مجمع براساس اصل ۱۱۲ قانون اساسی تعریف شده که بر اساس آن «مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تشخیص مصلحت در مواردی که مصوبه مجلس شورای اسلامی را شورای نگهبان خلاف موازین شرع و یا قانون اساسی بداند و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام، نظر شورای نگهبان را تامین نکند و مشاوره در اموری که رهبری به آنان ارجاع می‌دهد و سایر وظایفی که در این قانون ذکر شده است، به دستور رهبری تشکیل می‌شود» است. این اقدامات توسط اعضای مجمع صورت می‌گیرد و مجمع دارای دو نوع عضواست؛ اول اعضای ثابت که طبق قانون به عضویت مجمع در می‌آیند که شامل سران سه قوه و فقهای شورای نگهبان می‌شود. اعضای متغیر مجمع توسط مقام معظم رهبری تعیین می‌شوند. همچنین وزیری که حل اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس در مورد حوزه اوست نیز باید در موارد خاص در مجمع حضور داشته باشد. عمر مجمع نیز ۵ سال است.
جایگاه قانونگذاری مجمع تشخیص مصلحت، به لحاظ حقوقی چگونه جایگاهی است؟
اگر مجمع قانونی را به تصویب برساند و آن قانون اجرا شود آنگاه تنها خود می‌تواند آن مصوبه را تغییر داده یا اصلاح کند. چون براساس مصلحت آن مصوبه به قانون تبدیل شده است. همچنین اگر قوانین مجمع نیاز به تفسیر داشته باشند، باز هم مجمع بایدآن قانون را تفسیرکند. مثلا قانون مبارزه با مواد مخدر که به تصویب مجمع رسیده؛ هرگونه تغییر و تحول در این قانون باید به تصویب مجمع تشخیص برسد، مگر اینکه مجمع در موارد خاص تصمیم‌گیری را به مجلس تنفیذ کند.
آیا در مجموع درباره کارکرد مجمع نکته‌ای وجود ندارد؟
من به عنوان فردی که حدود ۵۰ سال است با قانون سر و کار دارم، معتقدم برخی موارد را می‌توان برای برطرف کردن هرگونه نقطه ضعف احتمالی مطرح کرد. در اکثر کشورها دو مجلس وجود دارد؛ کنگره و مجلس نمایندگان. بنا بر نظر برخی حقوقدانان به طور طبیعی قانونگذاری برای یک مجلس مشکل‌تر از وقتی است که مجلس دومی هم وجود داشته باشد. گاهی با یک مجلس قانونگذاری بن‌بست‌هایی به‌وجود می‌آید. در کشور ما مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند در غیبت مجلس دوم جلوی ایجاد بن‌بست در قانونگذاری را بگیرد. به بیان دیگر تنها با نهادی همچون مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌توان این ضعف را برطرف کرد. همان‌طور که می‌دانیم براساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی، تعیین سیاست‌های کلان برعهده مقام معظم رهبری است. پس مجمع بازوی تقنینی و نظارتی ایشان محسوب می‌شود. زمانی که مقام معظم رهبری باید سیاست‌های کلی نظام را تعیین کند، جنبه‌های متعدد این سیاست‌ها چگونه باید بررسی شود؟ چنین است که مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوعیت می‌یابد.
مجمع تشخیص براساس چه مبانی فقهی شکل گرفت؟
در اسلام دو نحله فکری وجود دارد؛ یکی اهل تسنن که در برون رفت از تنگناها براساس مبانی فقهی خود عمل می‌کنند، دوم مکتب تشیع که در آن مشکلات جامعه را باید با مراجعه به امام معصوم حل کرد. در زمان غیبت امام معصوم، برای برون رفت از تنگناها از اجتهاد و نظر مجتهدان به عنوان نایبان عام امام معصوم استفاده می‌شود. تنها در برخی آیات دستورات اجتماعی آورده شده، در نتیجه سایر مشکلات جامعه اسلامی باید از طریق اجتهاد حل و فصل شود. استفاده از نظر فقها و مجتهدان ابزاری برای باز کردن گره‌هایی است که در مسائل روز جامعه اسلامی به وجود می‌آید. امام خمینی(ره) برمبنای فقه پویا در کتاب تحریر‌الوسیله به بسیاری از مسائل جامعه اسلامی پاسخ گفته‌اند. مبنای قانون مجازات اسلامی که درحال اجراست، همین کتاب حضرت امام است. اغلب اعضای حقیقی و حقوقی مجمع تشخیص مصلحت دارای تحصیلات فقهی بالایی هستند و با تکیه بر فقه مشکلات پیش آمده در مسیر قانونگذاری را حل و فصل می‌کنند.
عنصر مصلحت تا چه اندازه بر تصمیمات مجمع دخالت دارد؟
یکی از مبانی نظری مجمع، مصلحت است. در ابتدای انقلاب مسائلی درحج به وجود آمد که امام فرمودند اگر از صدام بگذریم از ملک فهد نخواهیم گذشت. درآن مقطع امام به مصلحت جامعه اسلامی دانستند که مردم ایران به مکه نروند. رفتن به حج که یکی از اصول دین اسلام است، آن هم حجی که میتینگ سیاسی تاثیرگذاری به‌شمار می‌آید و مسلمانان از سراسر جهان در آن جمع می‌شوند، توسط امام به مصلحت دیده نشد. این تصمیم تاثیرگذاری بود و بعدها در دوران پادشاه بعدی عربستان نوعی دوستی بین ایران و عربستان در زمان آیت‌ا… هاشمی و ملک عبدا…. به وجود آمد. مصلحت یکی از ابواب اداره کشور بوده و در امور سیاسی شکل می‌گیرد. مصلحت و فقه در مجمع تشخیص توام و با هم لحاظ می‌شود. کلیت نظام در مجمع تشخیص متجلی می‌شود. مجمع پیشانی نظام در مسائل فقهی، مصلحتی و قانونی است.
آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی تا چه اندازه در زمان حیات خود برجایگاه مجمع افزودند؟
آیت‌ا… هاشمی مدیری توانمند، فقهیی به‌روز و معتقد به‌ فقه پویا بودند. ایشان در هرجایی که قرار گرفتند به آن پست هویت و اعتبار بخشیدند. حضور ایشان در سمت ریاست مجمع، ریاست جمهوری و رئیس مجلس بر جایگاه این ارکان افزود. چندی پیش آقای باهنر اعلام کرد مجلس تنها در زمان آیت‌ا… هاشمی در جایگاه معتبری قرار داشت. در دوره ریاست جمهوری آیت‌ا… هاشمی تنش‌زدایی عمیقی در منطقه صورت گرفت. در آن دوره میان هند و پاکستان توافق شد. میان ایران و عربستان تفاهم شد و حتی صدام در آن زمان به ایران نامه نوشت. ایشان زمانی که در مجمع تشخیص قرار گرفت، جایگاه بالایی به مجمع داد. برخی افراد به مناصب مختلف هویت می‌دهند، هویت مجمع در عملکرد هاشمی رفسنجانی بود. به این زودی‌ها هم شخصیتی مانند ایشان پیدا نخواهیم کرد. متاسفانه برخی از دولت‌ها به مصوبات مجمع اهمیت نمی‌دادند. به عنوان مثال در دولت احمدی‌نژاد کلا سند بیست ساله توسعه کشور در نظر گرفته نشد و اکنون می‌بینیم که در مسیر توسعه کشور چه تاخیری شکل گرفته است. در دوران احمدی‌نژاد بزرگ‌ترین صدمه به مجمع تشخیص وارد شد. آقای احمدی‌نژاد توجهی به جایگاه مجمع نشان نمی‌داد. احمدی‌نژاد با عدم شرکت در جلسات مجمع و عدم اجرای مصوبات آن قصد داشت مجمع را از درون تهی کند، اما آیت‌ا… هاشمی درمقابل او ایستاد.
آیت‌ا… هاشمی شاهرودی به ریاست مجمع منصوب شده‌اند. ایشان در قوه قضائیه هم سعی در ایجاد تحول داشتند. به نظر شما آینده مجمع با ریاست آیت‌ا… شاهرودی چگونه خواهد بود؟
آیت‌ا… هاشمی شاهرودی در بدو ورود به قوه قضائیه تصمیماتی برای تغییرات در این قوه گرفتند اما واقعیت این است که (به تعبیر خود ایشان) تعمیر یک ویرانه ابزار می‌خواهد و ابزار در اینجا قانون بود. باید افرادی در بازسازی استفاده شوند که دغدغه‌مند هستند. آیت‌ا… هاشمی تلاش زیادی جهت تاسیس مجدد دادسرا کردند، اما درجه‌بندی محاکم انجام نشد. قانون مجازات اسلامی هنوز آزمایشی است. هر چند ایشان تلاش‌های زیادی در این زمینه کردند اما با توجه به جایگاه ملی و مشی اعتدالی آیت‌ا… شاهرودی این امید وجود دارد که شاهد آن باشیم مجمع تشخیص مصلحت نظام به سوی اهداف تعیین‌شده حرکت کند و شاهد تصمیمات موثر همچون زمان آیت‌ا… هاشمی باشیم.
ارسال دیدگاه شما

دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.
نام شما:
پست الکترونیک:
دیدگاه شما:
ثبت دیدگاه شما

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به روزنامه آرمان امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.
مجری: پیام رسان هزاره آریا

تهیه شده توسط تیم تیتز اس اس (titrss)

منبع/resource

Related Posts
 • پرداخت بیمه در دوران سربازی چگونه است؟
 • تجزیه عراق سیاست کشورهای غربی برای ایجاد ناامنی در خاورمیانه است
 • تعداد گالری‌های صنایع دستی افزایش می‌یابد/ ارائه تسهیلات حمایتی
 • کارنامه علمی داوطلبان آزمون سراسری ۹۶ منتشر شد
 • اگر سردار سلیمانی نبود بغداد به وسیله داعش سقوط می کرد
 • مراسم جشن شکوفه ها آغاز شد
 • حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی شد
 • انتقاد لاوروف از اظهارات ضد ایرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
 • اهمیت استراتژیک استان «الأنبار» عراق/ پیروزی جدید در راه است
 • کوچ سپرده های بانکی به بازارمسکن تا چندماه آینده/شوک قیمتی نداریم
 • لحن و رفتار ترامپ همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد
 • مزاحمت‌های پیامکی متوقف نشد/اهمال در اجرای مصوبه شورای فضای مجازی
 • کدام سریال ها در محرم ۹۶ پخش می شوند؟ + تصاویر
 • وزارت اطلاعات سرویس‌های خارجی غیرعلمی را شناسایی می‌کند
 • آمانو در مقام خود ابقا شد
 • کشف تریاک از معده مسافر پرواز زاهدان – مشهد
 • تهدید مضحک ترامپ: از برجام خارج می‌شویم!
 • سیاست برجامی ترامپ؛ از خروجی تخیلی تا شرط و شروط برای ماندن + تصاویر
 • فهرست سخنرانان روز نخست مجمع عمومی سازمان ملل
 • از اولتیماتوم ترامپ به آمانو تا افزایش تنش در شبه جزیره کره
 • قانون شکنی در استقلال از نوع وتوی مصوبات/نخستین مدال جهانی والیبال ایران/جانشین اصلی منصوریان پس از برکناری
 • سه شهر ایران ثبت جهانی شدند
 • مرگ وحشتناک اپراتور بر اثر سقوط جرثقیل + فیلم
 • جنگ آمریکا و ایران تا چه حد محتمل است؟
 • تعداد بیکاران کشور به ۳میلیون و سه هزار نفر رسید
 • بازتاب هشدار رهبر معظم انقلاب به آمریکا درباره هرگونه حرکت اشتباه در قبال برجام
 • خون در خیابان‌های راخین جاری است/ مسلمانان میانمار روزهای سختی در پیش دارند
 • تیلرسون: در صورت کارساز نبودن تلاش‌های دیپلماتیک، اقدام نظامی تنها راه حل مقابله با کره شمالی است!
 • استراتژی جمهوری اسلامی تعامل گسترده با جهان است
 • فرمول ویژه نتانیاهو به ترامپ درباره لغو یا تغییر برجام
 • کاهش اختیارات شهردار تازه کار تهران
 • زنگنه نمی‌تواند پتروشیمی را به مجموعه‌ای ارزآور برای ایران تبدیل کند
 • تخلفات آمریکا در خصوص برجام
 • هیچ‌ مرجعی اجتهاد حسن خمینی را تأیید نکرده بود
 • دیدارهای دوستانه تیم ملی در ورزشگاه امام رضا(ع)
 • «دیرالزور»؛ نقطه ثقل رقابتی پیچیده در سوریه
 • برخی حرف‌های روحانی، صرفا برای رأی بود
 • واکنش سینماگر ایرانی به فاجعه کشتار مسلمانان در میانمار
 • تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران نشان‌دهنده زوال و نابودی قدرت این کشور است
 • «جلال طالبانی» درباره «مسعود بارزانی» چه گفته بود؟
 • دم با این اختلاس و حقوق‌های نجومی بالا می‌آورد
 • قاسمی حملات تروریستی در جنوب عراق را محکوم کرد
 • تکراری سلفی جنجالی «لیست امیدی»ها با کیک جشن تولد!
 • علی عسکری: ایران در قله جنگ فرهنگی قرار دارد
 • مناطق آزاد زیرمجموعه وزارت اقتصاد شد
 • ترامپ: ایران روح توافق هسته‌ای را نقض کرده
 • اولین محموله از کمک‌های بشردوستانه ایران برای مسلمانان میانمار
 • شهادت ۳ زائر ایرانی و زخمی شدن ۴ زائر دیگر در حمله تروریستی در عراق
 • ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نقض برجام است
 • گفتگوی تلفنی سرلشکر باقری با رئیس ستاد ارتش ترکیه درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق + جزئیات
 • پاسخ روابط عمومی وزارت امور خارجه به اظهارات پورمختار
 • ماموریت محرمانه سردار هور به دستور محسن رضایی
 • پسر بن لادن آماده رهبری القاعده می شود
 • متن پیام مهم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به رهبر معظم انقلاب
 • کره شمالی: آمریکا و ژاپن را به تلی از خاکستر و تاریکی تبدیل می‌کنیم
 • تور مجازی: میامی
 • با جوان ترین ورزشکار ایران در المپیک آشنا شوید
 • ایران در هر ساعت یک میلیون دلار از صنعت گردشگری درآمد کسب می کند
 • شروع صدور ویزای الکترونیک از امروز
 • تجربیات بی نظیر سفر قبل از سی سالگی
 • پارک ژوراسیک تهران را بشناسید
 • سرکنسول ترکیه:ایران ممنوعیت سفر به ترکیه را برداشته است
 • روزشمار: ۱۲ مرداد؛ درگذشت «مرشد ترابی» از نقال‌های برجسته تئاتر ایران
 • جزیره‌ ایستر کجاست؟
 • خانه ترمه ایران، میزبان دوست‌داران هنر هزار و یک رنگ پارسی
 • راهنمای سفر به کاستاریکا
 • پارک ملی سالوک؛ متنوع‌ ترین زیستگاه شمال شرق ایران
 • با شگفت انگیزترین تونل های جهان آشنا شوید
 • آخر هفته کجا بریم؟ از دریاچه اوان و کلکچال تا روستای فیلبند و دریاچه مارمیشو
 • سفرهای شگفت انگیز در جاده‌ های آمریکای جنوبی
 • اماکن گردشگری در روزهای شهادت تعطیل نمی شوند
 • با ۱۰ روستای پلکانی ایران آشنا شوید
 • آیا واقعا رشد صنعت گردشگری ایران مناسب است
 • روزشمار: ۱۳ مرداد؛ افتتاح فرودگاه بین‌‏ المللی «مهرآباد» در تهران
 • آشنایی با چند مقصد دیدنی در ویتنام
 • آشنایی با محتشم کاشانی، پدر مرثیه سرایی ایران
 • ترس و خشونت در ماجرای جادوگران سِیلِم
 • قلعه لمبسر؛ دژ پر رمز و راز سرزمین الموت
 • آن روی تاریک بازی «پوکمون گو» و مواجه شدن با اجساد و ارواح
 • معنی ضرب المثل فارسی؛ نرود میخ آهنین در سنگ
 • داعش ایتالیا را تهدید کرد؛ تشدید تدابیر امنیتی در ایتالیا
 • ورود هر گردشگر خارجی معادل فروش ۳۰ بشکه نفت سود دارد
 • ساخت یکی از عجیب ترین خطوط راه آهن جهان در اکوادور
 • پارک پلیس تهران را بشناسید
 • برگزاری مخفیانه تورهای ترکیه
 • میناکاری؛ هنر تزیین فلزات با مواد رنگین
 • مونووی؛ شهری که فقط یک نفر جمعیت دارد
 • عکاسباشی سری چهاردهم: طلوع طبیعت تا برگشته
 • چرا نباید به این شهرهای اروپایی سفر کنیم
 • سوغات فرانسه چیست؟
 • سفر به ترکیه همچنان ممنوع است
 • بهترین کشورهای جنوب شرقی آسیا برای سفر
 • مسجد جامع کاشان ، قدیمی ترین بنای تاریخی شهر
 • اطلاعاتی درباره افتتاحیه المپیک ریو
 • بهترین سرسره های آبی طبیعی در آمریکا
 • کلیسای نور، شاعرانه‌ ترین کلیسای جهان
 • معبد آب،‌ رمزآلود و بی نظیر میان نیلوفرهای آبی
 • روستای جواهر ده، جواهری در رامسر
 • نمایش صنایع دستی ایران در شانگهای
 • ضیافت کاشی ها در حرم رضوی