پارک ملی سالوک؛ متنوع‌ ترین زیستگاه شمال شرق ایران

بیشتر بدانید. بهتر سفر کنید
person
کجارو arrow_drop_down مجله arrow_drop_down هتل
جستجو :

به دنبال چه هستید؟
مقصد :

کشور ، شهر و …
arrow_drop_down
جستجو
پارک ملی سالوک؛ متنوع‌ ترین زیستگاه شمال شرق ایران
خانهایرانتقسیم‌بندی استانیخراسان شمالی
پارک ملی سالوک؛ متنوع‌ ترین زیستگاه شمال شرق ایران

بهنام شکوری
بهنام شکوری | چهار شنبه, ۱۳ مرداد ۹۵ ساعت ۱۸:۰۰
فیس‌بوک توییتر تلگرام
پارک ملی سالوک در بخش شرقی منطقه حفاظت شده سالوک و در شمال‌غربی اسفراین در خراسان شمالی قرار دارد. شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی این منطقه سبب شده است، این مکان یکی از متنوع‌ترین زیستگاه‌های گونه‌های وحشی به شمار آید.

تبلیغات
رزرو هتل در سراسر جهانبلیط هواپیمابلیط هواپیما با تخفیف، تراولچیرزرو هتل
مقالات مرتبط:

منطقه حفاظت‌شده نای‌بند بهشت ایران در زمستان
پارک ملی قمیشلو اصفهان؛ قدیمی ترین منطقه حفاظت شده جهان
منطقه حفاظت شده سالوک با تنوع مطلوبی در گونه‌های گیاهی و جانوری، پس از شناسایی و معرفی به‌عنوان منطقه حفاظت شده سالوک معرفی و در سال ۱۳۵۷ منطقه امن سالوک انتخاب شد و پس از ۱۳ سال قرق و حفاظت کامل از منطقه که سبب رشد و غنای طبیعی آن شد، در سال ۱۳۸۱ به خاطر ویژگی‌های باارزش اکولوژیکی آن به سطح پارک ملی ارتقاء یافت و در حال حاضر نیز با همین نام تحت کنترل و مدیریت است. وسعت پارک ملی سالوک ۸۲۳۱ هکتار و وسعت منطقه حفاظت شده سالوک ۱۱۶۷۷ هکتار است.

سالوک در شمال‌غربی اسفراین قرار دارد و در این منطقه دره‌های زاری، جوزی و چهار برج جنگل‌های پراکنده مشهود است. این منطقه زیستگاه پرندگان و حیوانات بسیاری همچون آهو، قوچ، میش و جاذبه‌های گیاهی مانند گلابی و آلوچه وحشی، زرشک، قره‌میغ، ریخوک، زالزالک، نسترن وحشی، افرا کرکو، گز انجیر و گردو است. دره «توی» سالوک با طول حدود ۱۵ کیلومتر دارای ۱۵ چشمه دایمی به صورت نهر است.

جغرافیای سالوک

پارک‌ملی سالوک در استان خراسان شمالی و ۲۰ کیلومتری اسفراین واقع شده است.

اقلیم سالوک

پارک ملی سالوک

پارک‌ملی و منطقه حفاظت‌شده سالوک از نظر ژئومورفولوژی به دو واحد کوهستانی و دشت تقسیم می‌شود. دوسوم وسعت منطقه را مناطق کوهستانی و حدود یک‌سوم آن را دشت فرا گرفته است. اختلاف ارتفاع بین پست‌ترین نقطه منطقه در دشت جنوبی (۱۲۱۰متر) و مرتفع‌ترین نقطه در کوهستان‌های جنوب (۲۷۲۰ متر) به حدود ۱۵۱۰ متر می‌رسد و این اختلاف ارتفاع اکوسیستم‌های متنوعی را در این منطقه ایجاد کرده که به تبع آن بر تنوع زیستی منطقه افزوده شده است.

منابع آب

پارک ملی سالوک

پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک از نظر منابع آب نسبتا غنی بوده و علاوه بر تعداد زیادی چشمه در سطح منطقه بعضی از دره‌ها از جریانی ثابت در طی سال برخوردارند. منابع تامین آب این جریانات اکثرا از ارتفاعات شمالی منطقه است که با جهت جنوبی به ناحیه دشت وارد شده و در آبرفت‌های دشت فرو می‌روند.

پوشش گیاهی

پارک ملی سالوک

پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک از نظر پوشش گیاهی بسیار متنوع است. گونه گیاهی غالب سالوک درمنه است که به صورت درمنه دشتی در قسمت جنوبی و درمنه کوهی در کوهستان‌های منطقه مشاهده می‌شود. پس از درمنه گونه گیاهی غالب دیگر منطقه کلاه میرحسن و گون هستند که این دو گونه گیاه عمدتا در کوهستان‌های شمالی منطقه مشاهده می‌شوند.

در برخی از دره‌های منطقه از جمله دره توی، زاری، دره جوزی و دره چهار برج، جنگل‌های پراکنده مشاهده می‌شود. در این جنگل‌ها درخت غالب ارس است که در گذشته‌های دور به صورت جنگل‌های انبوه در منطقه وجود داشته است.

پس از ارس، زالزالک، زرشک و نسترن وحشی جزو درختچه‌های جنگلی منطقه محسوب می‌شوند. مطالعه آثار به جای مانده در سالوک حاکی از این است که در ابتدا منطقه دارای جنگل‌های انبوه از نوع ارس بوده و با تخریب جنگل‌های ارس، درختان زالزالک جایگزین آن شده است.

پارک ملی سالوک

با تخریب زالزالک‌ها، درختچه‌های نسترن وحشی و زرشک و با تخریب بوته‌های زرشک و نسترن وحشی، گون و کلاه میرحسن و با تخریب گون و کلاه میرحسن درمنه جایگزین آنها شده است. علت اصلی تخریب جنگل‌های منطقه در گذشته الگوی ساختمان‌سازی در روستاهای اطراف منطقه، مصارف سوخت و چرای دام بوده است. از جمله گیاهان سمی می‌توان تلخه، افدرا، فرفیون، گل راعی و زنبق کوهی را نام برد. از نظر تعداد، گونه زرشک با حدود ۶۵۰,۰۰۰ اصله، ارس با حدود ۵۰۰,۵۵۱ اصله و شیر خشت با حدود ۳۲۵,۰۰۰ بیشترین تراکم گیاهی را دارند.

گونه‌های شاخص جانوری

بیش از یکصد گونه جانوری در پارک‌ملی و منطقه حفاظت شده سالوک شناسایی شده است.

پستانداران

پارک ملی سالوک

قوچ و میش اوریال با جمعیت نسبتا زیاد، آهو، کل وبز، پلنگ، گربه وحشی و سمور از گونه‌های کمیاب منطقه به حساب می‌آیند. محدوده پارک‌ملی نسبت به منطقه حفاظت شده سالوک به دلیل امنیت از جمعیت جانوری بیشتری برخوردار است. هر چه از محدوده پارک‌ملی دور شویم، تعداد جانوران منطقه کمتر می‌شوند.

پارک ملی سالوک

خرس در گذشته نه چندان دور که هنوز پوشش جنگلی انبوه منطقه دستخوش تخریب قرار نگرفته بوده است از حیوانات این ناحیه بوده، ولی در حال حاضر اگر چه گزارش‌های تأیید نشده‌ای مبنی بر مشاهده آثار خرس در منطقه وجود دارد، نمی‌توان به طور قاطع از حضور این حیوان در منطقه صحبت کرد.

پارک ملی سالوک

گرازهای وحشی در کوهستان‌های شمالی از ریشه بوته‌ها و درختچه‌های منطقه استفاده می‌کنند. این گرازها مکان ثابتی نداشته و گاهی تا مسافت‌های طولانی محل زندگی خود را تغییر می‌دهند.

گرگ، شغال و روباه از حیواناتی هستند که در تمامی سالوک مشاهده می‌شوند، در حالی که کفتارها فقط در تپه ماهورهای جنوبی منطقه دیده می‌شوند.

پارک‌ملی و منطقه حفاظت‌شده سالوک مهم‌ترین زیستگاه آهو در خراسان شمالی به شمار می‌رود، به نحوی که ۷۰ درصد کل جمعیت آهوهای خراسان شمالی در این منطقه زندگی می‌کنند. آهوها اکثرا در درمنه زارهاب دشت جنوب منطقه سالوک مشاهده می‌شوند. جمعیت آهو در این منطقه حدود ۲۰۰ راس است.

خارپشت ایرانی، خارپشت بیابانی، سنجاب‌، همستر خاکستری، دوپای خراسانی، تشی، خرگوش، شغال، روباه، راسو و سمور از دیگر پستانداران سالوک به شمار می‌روند.

پرندگان

پارک ملی سالوک

منطقه سالوک به دلیل برخورداری از نوع اکوسیستم کوهستانی و دشتی زیستگاه بسیار مناسبی برای انواع پرندگان به شمار می‌رود. پرندگان سالوک عبارتند از: پیغوی کوچک، سنقر سفید، سارگپه پابلند، سارگپه معمولی، کوکر شکم سیاه، کوکر شکم سفید، کوکر گندمی، کبوتر چاهی، قمری معمولی، دودوک، شب‌گرد معمولی، باد خورک کوچک، باد خورک معمولی، باد خورک کوهی، زنبورخور معمولی، زنبورخور گلوآبی، سبزقبا، هدهد، چلچله بیابانی، پرستو، چکاوک سنگلاخ، چکاوک سردم سیاه، چکاوک هدهد، دم جنبانک زرد، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم دم سرخ، سار، زاغی، کلاغ سیاه، غراب، چک، چکچک پشت سفید، طرقه بنفش، توکای سیاه، کمرکلی بزرگ، سسک ابروسفید، سسک تالابی معمولی، سسک جنبان، مگس گیرخالدار، گنجشک خاکی، گنجشک کوهی، سهره جنگلی، سهره معمولی، زردپره مزرعه، زرد پره گونه سفید و…

تعارضات و تهدیدات منطقه

دام اهلی یکی از مخرب‌ترین موارد تخریب مراتع و مناطق است. متاسفانه دام بسیار بیشتر از ظرفیت قابل تحمل مرتع وارد چراگاه می‌شود که این عامل پیامدهایی مثل کوبیده شدن و کاهش نفوذپذیری خاک، توقف رشد و تولید مثل و نهایتا عاری شدن خاک از پوشش گیاهی را در بر دارد. علاوه بر آن حضور دام به تبع آن انسان و سگ امنیت را از وحوش گرفته، علاوه بر خسارت مستقیم، حیات وحش را با استرس مواجه می‌کند که نهایتا منجر به کاهش تولید مثل گونه‌های جانوری می‌شود.
تامین سوخت و تبدیل به ذغال از عوامل عمده نابودی جنگل‌های منطقه است، به گونه‌ای که امروز از آن همه جنگل‌های انبوه جوامع پراکنده‌ای بیش نمانده است.
قلعه سالوک یا سعلوک

پارک ملی سالوک

بنای تاریخی قلعه صعلوک (به احتمال قوی معرب سالوک ) دژی استوار بر جبهه جنوبی ارتفاعات سالوک است که که قدمت آن به قرون ۶-۷ هجری می‌رسد و در متون تاریخی مختلف از آن یاد شده است. این قلعه بر فراز یک صخره منفرد با دیواره‌های پرتگاهی ساخته شده که تسخیر آن را بسیار دشوار ساخته است. در داخل قلعه بقایای تاسیسات مختلف مانند انبار آذوقه و غلات، حمام، آسیاب، زندان و محل سکونت فرمانده قلعه و افراد دیگر وجود دارد که روی هم رفته مساحت قلعه را به بیش از یک هکتار می‌رساند. قلعه صعلوک از نظر وسعت و موقعیت بسیار صعب‌العبور و یکی از برجسته‌ترین قلاع نظامی دوره اسلامی در شمال خراسان است.

فیس‌بوک توییتر تلگرام
منبع wikipedia irandeserts iew nabzezendegi gt724
برچسب‌ها گردشگری حیات وحش پارک ملی
مطالب مرتبط
سال گذشته ۹ میلیون ایرانی به خارج سفر کردند۱۰ پارک ملی تقریبا غیرقابل بازدید دنیا کدامند؟ (قسمت دوم)رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند مانع عضویت فلسطین در سازمان جهانی گردشگری شود۱۰ پارک ملی تقریبا غیرقابل بازدید دنیا کدامند؟ (قسمت اول)ممنوعیت ورود گردشگر به پارک ملی لارممنوعیت ورود گردشگر به پارک ملی لاراین مکان‌ها توریست ها را دوست ندارند!۱۲ ساعت در آوینیون فرانسه؛ یادگاری از قرون وسطیایران، سومین مبدا گردشگری جمهوری آذربایجان است
الی گشت

متن دیدگاه

نام

ایمیل

دیدگاه خود را وارد کنید…
ارسال دیدگاه
دیدگاه ها 0refresh
قدیمی
جدید
رأی موافق
رأی مخالف
ایوار

ایژین

بنر همسفران البرز

جدیدترین مقالات
منظر فرهنگی ماسوله پرونده بعدی ثبت جهانی خواهد بود
اخبار گردشگری ایران
منظر فرهنگی ماسوله پرونده بعدی ثبت جهانی خواهد بود
شهرک آسمان خراش های گلی؛ یمن
آسیا
شهرک آسمان خراش های گلی؛ یمن
سال گذشته ۹ میلیون ایرانی به خارج سفر کردند
اخبار
سال گذشته ۹ میلیون ایرانی به خارج سفر کردند
دریاچه فرایینگ پن در نیوزیلند، بزرگ‌ترین چشمه آب گرم جهان
طبیعت گردی و ماجراجویی
دریاچه فرایینگ پن در نیوزیلند، بزرگ‌ترین چشمه آب گرم جهان
دیدنی های لندن، پایتخت جادویی انگلستان (قسمت دوم)
جهانگردی
دیدنی های لندن، پایتخت جادویی انگلستان (قسمت دوم)
صدور ویزای اربعین از امروز آغاز شد
اخبار گردشگری ایران
صدور ویزای اربعین از امروز آغاز شد
عقبه، تنها شهر ساحلی اردن
جهانگردی
عقبه، تنها شهر ساحلی اردن
تصاویر دیدنی از پایانه ۴ فرودگاه چانگی سنگاپور
سفر
تصاویر دیدنی از پایانه ۴ فرودگاه چانگی سنگاپور
بازگشت ۴۴۶ شی تاریخی به موزه ملی ایران
اخبار گردشگری ایران
بازگشت ۴۴۶ شی تاریخی به موزه ملی ایران
رودخانه کانیو کریستالس، رودخانه رنگین کمانی در کلمبیا
طبیعت گردی و ماجراجویی
رودخانه کانیو کریستالس، رودخانه رنگین کمانی در کلمبیا
راهنمای سفر
راهنمای سفر به مشهد (قسمت دوم) راهنمای سفر
راهنمای سفر به مشهد (قسمت دوم)
راهنمای سفر به برمودا سفر
راهنمای سفر به برمودا
راهنمای سفر به نروژ راهنمای سفر
راهنمای سفر به نروژ
راهنمای سفر به برن، سوئیس راهنمای سفر
راهنمای سفر به برن، سوئیس
راهنمای سفر به پرت؛ استرالیا راهنمای سفر
راهنمای سفر به پرت؛ استرالیا
راهنمای سفر به قره باغ راهنمای سفر
راهنمای سفر به قره باغ
راهنمای سفر به جزیره‌ ی کوفنگان، تایلند راهنمای سفر
راهنمای سفر به جزیره‌ ی کوفنگان، تایلند
راهنمای سفر به استرالیا راهنمای سفر
راهنمای سفر به استرالیا
راهنمای سفر به قاهره؛ مصر راهنمای سفر
راهنمای سفر به قاهره؛ مصر

به دنبال چه هستید؟
تمامی حقوق متعلق به کجارو است. نقل یا کپی از مطالب کجارو تنها با اجازه کتبی از کجارو امکان پذیر است.

راهنمای سفر

راهنمای سفر به آذربایجان غربی (قسمت اول)
راهنمای سفر به آذربایجان غربی (قسمت اول)
راهنمای سفر به لندن، انگلستان
راهنمای سفر به لندن، انگلستان
راهنمای سفر به باکو؛ آذربایجان
راهنمای سفر به باکو؛ آذربایجان
راهنمای سفر به سواحل آسیایی استانبول
راهنمای سفر به سواحل آسیایی استانبول
محبوب ترین شاخه‌ها

جهانگردیایرانگردیراهنمای سفربرترین هاغذاویدیواخبارتبلیغات در کجارو
خانواده ما

تولید و توسعه نرم‌افزار کجارو توسط شرکت آویژه انجام می‌شود.

تهیه شده توسط تیم سایت تیتر اس اس (titrss)

منبع/resource

Related Posts
 • پرداخت بیمه در دوران سربازی چگونه است؟
 • تجزیه عراق سیاست کشورهای غربی برای ایجاد ناامنی در خاورمیانه است
 • تعداد گالری‌های صنایع دستی افزایش می‌یابد/ ارائه تسهیلات حمایتی
 • کارنامه علمی داوطلبان آزمون سراسری ۹۶ منتشر شد
 • اگر سردار سلیمانی نبود بغداد به وسیله داعش سقوط می کرد
 • مراسم جشن شکوفه ها آغاز شد
 • حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی شد
 • انتقاد لاوروف از اظهارات ضد ایرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
 • اهمیت استراتژیک استان «الأنبار» عراق/ پیروزی جدید در راه است
 • کوچ سپرده های بانکی به بازارمسکن تا چندماه آینده/شوک قیمتی نداریم
 • لحن و رفتار ترامپ همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد
 • مزاحمت‌های پیامکی متوقف نشد/اهمال در اجرای مصوبه شورای فضای مجازی
 • کدام سریال ها در محرم ۹۶ پخش می شوند؟ + تصاویر
 • وزارت اطلاعات سرویس‌های خارجی غیرعلمی را شناسایی می‌کند
 • آمانو در مقام خود ابقا شد
 • کشف تریاک از معده مسافر پرواز زاهدان – مشهد
 • تهدید مضحک ترامپ: از برجام خارج می‌شویم!
 • سیاست برجامی ترامپ؛ از خروجی تخیلی تا شرط و شروط برای ماندن + تصاویر
 • فهرست سخنرانان روز نخست مجمع عمومی سازمان ملل
 • از اولتیماتوم ترامپ به آمانو تا افزایش تنش در شبه جزیره کره
 • قانون شکنی در استقلال از نوع وتوی مصوبات/نخستین مدال جهانی والیبال ایران/جانشین اصلی منصوریان پس از برکناری
 • سه شهر ایران ثبت جهانی شدند
 • مرگ وحشتناک اپراتور بر اثر سقوط جرثقیل + فیلم
 • جنگ آمریکا و ایران تا چه حد محتمل است؟
 • تعداد بیکاران کشور به ۳میلیون و سه هزار نفر رسید
 • بازتاب هشدار رهبر معظم انقلاب به آمریکا درباره هرگونه حرکت اشتباه در قبال برجام
 • خون در خیابان‌های راخین جاری است/ مسلمانان میانمار روزهای سختی در پیش دارند
 • تیلرسون: در صورت کارساز نبودن تلاش‌های دیپلماتیک، اقدام نظامی تنها راه حل مقابله با کره شمالی است!
 • استراتژی جمهوری اسلامی تعامل گسترده با جهان است
 • فرمول ویژه نتانیاهو به ترامپ درباره لغو یا تغییر برجام
 • کاهش اختیارات شهردار تازه کار تهران
 • زنگنه نمی‌تواند پتروشیمی را به مجموعه‌ای ارزآور برای ایران تبدیل کند
 • تخلفات آمریکا در خصوص برجام
 • هیچ‌ مرجعی اجتهاد حسن خمینی را تأیید نکرده بود
 • دیدارهای دوستانه تیم ملی در ورزشگاه امام رضا(ع)
 • «دیرالزور»؛ نقطه ثقل رقابتی پیچیده در سوریه
 • برخی حرف‌های روحانی، صرفا برای رأی بود
 • واکنش سینماگر ایرانی به فاجعه کشتار مسلمانان در میانمار
 • تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران نشان‌دهنده زوال و نابودی قدرت این کشور است
 • «جلال طالبانی» درباره «مسعود بارزانی» چه گفته بود؟
 • دم با این اختلاس و حقوق‌های نجومی بالا می‌آورد
 • قاسمی حملات تروریستی در جنوب عراق را محکوم کرد
 • تکراری سلفی جنجالی «لیست امیدی»ها با کیک جشن تولد!
 • علی عسکری: ایران در قله جنگ فرهنگی قرار دارد
 • مناطق آزاد زیرمجموعه وزارت اقتصاد شد
 • ترامپ: ایران روح توافق هسته‌ای را نقض کرده
 • اولین محموله از کمک‌های بشردوستانه ایران برای مسلمانان میانمار
 • شهادت ۳ زائر ایرانی و زخمی شدن ۴ زائر دیگر در حمله تروریستی در عراق
 • ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نقض برجام است
 • گفتگوی تلفنی سرلشکر باقری با رئیس ستاد ارتش ترکیه درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق + جزئیات
 • پاسخ روابط عمومی وزارت امور خارجه به اظهارات پورمختار
 • ماموریت محرمانه سردار هور به دستور محسن رضایی
 • پسر بن لادن آماده رهبری القاعده می شود
 • متن پیام مهم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به رهبر معظم انقلاب
 • کره شمالی: آمریکا و ژاپن را به تلی از خاکستر و تاریکی تبدیل می‌کنیم
 • تور مجازی: میامی
 • با جوان ترین ورزشکار ایران در المپیک آشنا شوید
 • ایران در هر ساعت یک میلیون دلار از صنعت گردشگری درآمد کسب می کند
 • شروع صدور ویزای الکترونیک از امروز
 • تجربیات بی نظیر سفر قبل از سی سالگی
 • پارک ژوراسیک تهران را بشناسید
 • سرکنسول ترکیه:ایران ممنوعیت سفر به ترکیه را برداشته است
 • روزشمار: ۱۲ مرداد؛ درگذشت «مرشد ترابی» از نقال‌های برجسته تئاتر ایران
 • جزیره‌ ایستر کجاست؟
 • خانه ترمه ایران، میزبان دوست‌داران هنر هزار و یک رنگ پارسی
 • راهنمای سفر به کاستاریکا
 • با شگفت انگیزترین تونل های جهان آشنا شوید
 • آخر هفته کجا بریم؟ از دریاچه اوان و کلکچال تا روستای فیلبند و دریاچه مارمیشو
 • سفرهای شگفت انگیز در جاده‌ های آمریکای جنوبی
 • اماکن گردشگری در روزهای شهادت تعطیل نمی شوند
 • با ۱۰ روستای پلکانی ایران آشنا شوید
 • آیا واقعا رشد صنعت گردشگری ایران مناسب است
 • روزشمار: ۱۳ مرداد؛ افتتاح فرودگاه بین‌‏ المللی «مهرآباد» در تهران
 • آشنایی با چند مقصد دیدنی در ویتنام
 • آشنایی با محتشم کاشانی، پدر مرثیه سرایی ایران
 • ترس و خشونت در ماجرای جادوگران سِیلِم
 • قلعه لمبسر؛ دژ پر رمز و راز سرزمین الموت
 • آن روی تاریک بازی «پوکمون گو» و مواجه شدن با اجساد و ارواح
 • معنی ضرب المثل فارسی؛ نرود میخ آهنین در سنگ
 • داعش ایتالیا را تهدید کرد؛ تشدید تدابیر امنیتی در ایتالیا
 • ورود هر گردشگر خارجی معادل فروش ۳۰ بشکه نفت سود دارد
 • ساخت یکی از عجیب ترین خطوط راه آهن جهان در اکوادور
 • پارک پلیس تهران را بشناسید
 • برگزاری مخفیانه تورهای ترکیه
 • میناکاری؛ هنر تزیین فلزات با مواد رنگین
 • مونووی؛ شهری که فقط یک نفر جمعیت دارد
 • عکاسباشی سری چهاردهم: طلوع طبیعت تا برگشته
 • چرا نباید به این شهرهای اروپایی سفر کنیم
 • سوغات فرانسه چیست؟
 • سفر به ترکیه همچنان ممنوع است
 • بهترین کشورهای جنوب شرقی آسیا برای سفر
 • مسجد جامع کاشان ، قدیمی ترین بنای تاریخی شهر
 • اطلاعاتی درباره افتتاحیه المپیک ریو
 • بهترین سرسره های آبی طبیعی در آمریکا
 • کلیسای نور، شاعرانه‌ ترین کلیسای جهان
 • معبد آب،‌ رمزآلود و بی نظیر میان نیلوفرهای آبی
 • روستای جواهر ده، جواهری در رامسر
 • نمایش صنایع دستی ایران در شانگهای
 • ضیافت کاشی ها در حرم رضوی
 • مهارت های لازم برای یک مسافر کدام‌اند