۱۰ دلیل عمده مرگ و میر در جهان را بشناسید

بیشتر بدانید. بهتر سفر کنید
person
کجارو arrow_drop_down مجله arrow_drop_down هتل
جستجو :

به دنبال چه هستید؟
مقصد :

کشور ، شهر و …
arrow_drop_down
جستجو
۱۰ دلیل عمده مرگ و میر در جهان را بشناسید

امیرعلی محمودی | شنبه, ۲۳ مرداد ۹۵ ساعت ۲۱:۳۰
خانهسفربرترین ها
فیس‌بوک توییتر تلگرام
بر اساس آمار منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۲، ده دلیل عمده‌ی مرگ و میر در دنیا که اکثرا با سبک زندگی افراد نیز در ارتباط هستند، ۵۱٫۴ درصد از کل آمار مرگ و میر جهان را تشکیل می‌دهد. برای آشنایی با این ده دلیل در ادامه با کجارو همراه باشید.

تبلیغات
رزرو هتل در سراسر جهانبلیط هواپیمابلیط هواپیما با تخفیف، تراولچیرزرو هتل
همه‌ی انسان‌ها بالاخره زمانی طعم مرگ را خواهند چشید. با این‌ حال می‌توانیم به‌نحوی طول عمر خود را با داشتن زندگی سالم، تصمیم‌گیری‌های مناسب در قبال فعالیت‌های آسیب‌رسان به بدنمان و انجام چکاپ‌های مستمر پزشکی برای حصول اطمینان از سلامت فردی افزایش دهیم.

مقاله‌های مرتبط:

۵ بیماری کشنده شایع در میان گردشگران
بیماری خواب مرموز در روستای کلاچی قزاقستان
با همه‌ی این‌ها، هنوز هم سطح پایین سواد، عدم دسترسی به پزشک و مشکلات مالی موجب شده تا مردم کشورهای در حال توسعه بنا به دلایل عدیده‌ای در معرض مرگ باشند؛ در حالی که چاقی مفرط و عدم فعالیت بیش از حد، موجب مرگ و میر انسان‌های بسیاری در کشورهای توسعه یافته شده است. اکنون بعد از مقدمه‌ای که گفته شد، اجازه دهید مروری بر ۱۰ دلیل عمده‌ی مرگ و میر در جهان داشته باشیم.

۱۰. بیماری قلبی فشار خون بالا (۱٫۱ میلیون کشته؛ ۲ درصد از کل مرگ و میر جهان)

فشار خون

«بیماری قلبی فشار خون بالا» به ناراحتی قلبی ناشی از فشار خون بالا گفته می‌شود. بر اساس اطلاعات «کتابخانه ملی پزشکی آمریکا»، بیماری انسداد شریان‌های قلبی یکی از دلایل بالا رفتن فشار خون است؛ به این ترتیب که موجب تنگ شدن رگ‌های خونی کوچکی می‌شود که وظیفه‌ی انتقال خون و اکسیژن به قلب را دارند. دلیل دیگر بروز این بیماری، «نارسایی قلبی» است که طی آن، قلب توانایی پمپاژ خونِ حاوی اکسیژن به بدن را از دست می‌دهد. آخرین دلیل که موجب افزایش فشار خون می‌شود، بزرگ و ضعیف شدن عضلات قلب است که در این صورت قلب دیگر نمی‌تواند خون کافی به نقاط مختلف بدن پمپاژ کند. به گفته‌ی سازمان «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» از هر سه بزرگسال در آمریکا، یک نفر مبتلا به بیماری قلبی فشار خون بالا است. طبق اطلاعات سازمان «اتحادیه جهانی قلب»، یک میلیارد نفر در جهان از بیماری فشار خون بالا رنج می‌برند که دوسوم این افراد در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند؛ از آن‌جایی که در این کشورها دسترسی به امکانات پزشکی سخت‌تر از جاهای دیگر است، زندگی این افراد بیش از دیگران در خطر است. به گفته‌ی سازمان «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» در آمریکا تا سال ۲۰۱۳، حدودا ۳۶۰ هزار فقره مرگ بر اثر فشار خون بالا گزارش شده است. طبق اطلاعات منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی، فشار خون بالا دلیل مرگ نیمی از کسانی‌ است که به بیماری‌های قلبی مبتلا بوده‌اند.

۹. تصادفات رانندگی (۱٫۳ میلیون کشته؛ ۲٫۲ درصد از کل مرگ و میر جهان)

تصادف

طبق آمار منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳، حدودا ۱٫۲۵ میلیون نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند. چنین تصادفاتی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر افراد ۱۵ تا ۲۹ سال به‌شمار می‌رود. جراحات ناشی از تصادفات رانندگی نیز نهمین دلیل اصلی مرگ و میر بین تمامی گروه‌های سنی در سطح جهان است. به گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، در کشورهایی که میزان درآمد پایین است، ۲۴٫۱ فقره مرگ از هر ۱۰۰ هزار نفر گزارش شده است. در کشورهایی که سطح درآمد متوسط ارزیابی می‌شود، میزان مرگ و میر بر اثر تصادفات جاده‌ای ۱۸٫۴ مورد بر هر ۱۰۰ هزار نفر و این تعداد در کشورهای در حال توسعه، ۹٫۲ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر است. آفریقا با ۲۶٫۶ فقره مرگ از هر ۱۰۰ هزار نفر بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای را داشته است. این میزان برای اروپا ۹٫۳ مورد مرگ از هر ۱۰۰ هزار نفر است که کمترین تعداد کشته در سوانح جاده‌ای را در کل جهان داشته است.

۸. دیابت (۱٫۵ میلیون کشته؛ ۲٫۷ درصد از کل مرگ و میر جهان)

دیابت

دیابت زمانی اتفاق می‌افتد که لوزالمعده نمی‌تواند انسولین کافی ترشح کند یا زمانی‌ که بدن توانایی به‌کارگیری مؤثر انسولین تولید شده‌ی خود را ندارد. هورمون انسولین، وظیفه‌ی تنظیم قند خون در بدن را دارد. بهترین راه برای عدم ابتلا به دیابت، حفظ وزن طبیعی بدن و پرهیز از عادت‌های ناسالم مانند کشیدن سیگار و کم‌تحرکی است. بنا بر اطلاعات منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۴، میزان ۹درصد از بزرگسالان ۱۸ سال و بزرگ‌تر مبتلا به دیابت بوده‌اند. در سال ۲۰۱۲، حدودا ۱٫۵ میلیون نفر جان خود را بر اثر بیماری دیابت از دست دادند که ۸۰درصد از این تعداد در کشورهایی زندگی می‌کردند که میزان درآمدشان پایین و متوسط ارزیابی می‌شود. بر اساس گفته‌ی سازمان «انجمن دیابتی آمریکا»، دیابت هفتمین دلیل اصلی مرگ و میر مردم آمریکا در سال ۲۰۱۰ بوده است. طبق گفته‌ی «سازمان بین‌المللی دیابت» در سال ۲۰۱۱، تعداد ۴٫۶ میلیون نفر جان خود را بر اثر دیابت در سراسر جهان از دست داده‌اند.

۷. اسهال (۱٫۵ میلیون کشته؛ ۲٫۷ درصد از کل مرگ و میر جهان)

اسهال

بیماری اسهال با تخلیه‌ی آب بدن، موجب مرگ بسیاری از انسان‌ها می‌شود. بر اساس اطلاعات منتشر شده از «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری»، اسهال روزانه ۲٫۱۹۵ کودک را به کام مرگ می‌کشد. این میزان بیش از مجموع مرگ و میری است که از ایدز، مالاریا و سرخک ناشی می‌شود. طبق گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، بیماری اسهال در سال ۲۰۱۲ موجب مرگ ۱٫۵ میلیون نفر در سطح جهان شد که یکی از دلایل عمده‌ی مرگ و میر در دنیا است. بر اساس گفته‌ی «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری»، عدم رعایت بهداشت و نوشیدن آب آلوده از جمله دلایل ۸۸درصد از مرگ و میر ناشی از بیماری‌های اسهالی است. بیماری اسهال می‌تواند از طریق استفاده از ابزار آلوده، غذا یا اشیایی منتقل شود که در تماس با مدفوع آلوده بوده‌اند. رعایت بهداشت، دفع مناسب مدفوع و مصرف آب سالم می‌تواند از ابتلا به اسهال جلوگیری کند. طبق گفته‌ی یونیسف، با این حجم بزرگ از بیماران که در آفریقا و آسیای جنوبی وجود دارد، نرخ ابتلا به اسهال در سطح جهان، ۲٫۵ میلیارد نفر در سال است.

۶. ویروس HIV و ایدز (۱٫۵ میلیون کشته؛ ۲٫۷ درصد از کل مرگ و میر جهان)

ایدز

ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV به سیستم دفاعی بدن حمله می‌کند. در پی این حمله، ویروس HIV، گلبول‌های سفید فرد مبتلا شده را می‌کشد که در این صورت، بیمار به‌راحتی در معرض هر گونه بیماری و عفونت قرار می‌گیرد. با گذشت زمان،HIV پیشرفت کرده و به بیماری «ایدز» یا همان «نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی» تبدیل می‌شود. بدن فرد مبتلا به ایدز، بسیار ضعیف می‌شود و در نتیجه نمی‌تواند در مقابل بیماری‌ها و عفونت‌ها مقاومت کند. بر اساس گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳، حدودا ۱٫۵ میلیون نفر در جهان جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس HIV از دست دادند که این میزان، ۲٫۷درصد از کل مرگ و میرهای دنیا را تشکیل می‌داد. طبق گفته‌ی AVERT، که یک سازمان خیریه برای مبتلایان ایدز در بریتانیا است، ۷۰ درصد از بیماران مبتلا به ویروس HIV، در آفریقای سیاه زندگی می‌کنند (آفریقای سیاه اصطلاحی است که برای مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا به‌کار می‌رود)، با این‌حال، طی سال‌های اخیر، درمان‌هایی برای مقابله با این ویروس کشف شده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی، چنین درمان‌هایی موجب جلوگیری از مرگ ۷٫۶ میلیون نفر از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۳ شده است.

۵. سرطان‌های ریه، نای و نایژه (۱٫۶ میلیون کشته؛ ۲٫۹ درصد از کل مرگ و میر جهان)

سرطان

سرطان در پی رشد بی‌رویه‌ی سلول‌ها رخ می‌دهد که با پخش شدن در کل بدن، معمولا موجب مرگ بیمار می‌شود. طبق گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، مجموع تمامی سرطان‌ها ۸٫۲ میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است که این میزان ۱۳درصد از کل مرگ و میرهای جهان را تشکیل می‌دهد. سرطان‌های ریه، نای و نایژه به تنهایی موجب مرگ ۱٫۶ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ شدند. این میزان در سال ۲۰۰۰، حدودا ۱٫۲ میلیون نفر بوده که افزایش چشمگیری داشته است. بر اساس گفته‌ی «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» در آمریکا، بیش از هر سرطان دیگری، مردم عمدتا بر اثر سرطان ریه جان خود را از دست می‌دهند. شایان ذکر است که ۸۵درصد از علل ابتلا به سرطان ریه در این کشور به علت استعمال دخانیان رخ می‌دهد. بنا به اطلاعات منتشر شده از «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری»، در سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۵۷٫۴۲۳ نفر فقط در آمریکا جان خود را به‌ علت ابتلا به سرطان ریه از دست داده‌اند. طبق گفته‌ی «مؤسسه‌ی ملی سرطان آمریکا»، ۶۰درصد بیمارانی که اخیرا به سرطان مبتلا شده‌اند در آسیا، آفریقا و آمریکای مرکزی و جنوبی هستند. همچنین ۷۰درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در سطح جهان نیز در همان مناطق رخ می‌دهد.

۴. عفونت دستگاه تنفسی تحتانی (۳٫۱ میلیون کشته؛ ۵٫۵ درصد از کل مرگ و میر جهان)

دستگاه تنفسی

طبق گزارشی که سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی شامل التهاب ریه، مرض سل، آنفلوآنزا، برونشیت، التهاب نایژه‌ها و غیره موجب مرگ ۳٫۱ میلیون نفر در سطح جهان شده است. در میان کودکان زیر ۱۵ سال، یک نفر از هر ۱۰۰ نفر بر اثر عفونت دستگاه تنفسی تحتانی جان خود را از دست داده است. آلودگی هوای داخل و خارج از خانه بر اثر مصرف دخانیات، استفاده از سوخت‌های جامد و عدم رعایت بهداشت همگی از دلایل ابتلا به بیماری عفونت دستگاه تنفسی تحتانی هستند. مطالعات گذشته نشان می‌دهند ۳۶درصد از دلایل ابتلا به این بیماری در پی استفاده از سوخت‌های جامد مانند دود ناشی از سوزاندن چوب به‌وجود می‌آید و یک درصد از بیماری‌های تنفسی از آلودگی‌های بیرونی نشات می‌گیرند. در اروپا، آلودگی‌های داخل خانه که در پی استفاده از سوخت‌های جامد به‌وجود می‌آید، دلیل مرگ ۴٫۹ درصد از تمامی مرگ و میرهای اتفاق افتاده در این قاره است. همچنین آلودگی‌های داخلی موجب کاهش عمر ۳٫۱ درصد از کودکان زیر ۴ سال می‌شود. بیماری‌های تنفسی مانند التهاب ریه موجب مرگ ۱٫۲ تا ۱٫۵ میلیون نفر از کودکان زیر ۵ سال شده است که ۹۹درصد از این تعداد در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کرده‌اند.

۳. بیماری مزمن انسدادی ریه (۳٫۱۵ میلیون کشته؛ ۵٫۶ درصد از کل مرگ و میر جهان)

بیماری مزمن انسدادی ریه

بیماری انسدادی ریه که معمولا مقارن با برونشیت مزمن یا آمفیزم رخ می‌دهد، یک بیماری مزمن ریوی است که موجب انسداد راه هوا در ریه و التهاب و گرفتگی آن می‌شود که نتیجه‌ی آن بروز مشکلات تنفسی است. طبق اطلاعات منتشر شده از «انجمن مشکلات ریوی آمریکا»، بیماری مزمن انسدادی ریه قابل درمان نیست، اما می‌توان با مراقبت و مدیریت از پیشگیری آن جلوگیری کرد. یازده میلیون نفر در آمریکا از این بیماری رنج می‌برند. از جمله دلایل اصلی ابتلا به این بیماری می‌توان به استعمال دخانیات، آلودگی در خانه و محل کار اشاره کرد. طبق گزارشی که از سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، بیماری مزمن انسدادی ریه دلیل مرگ ۳٫۱۵ میلیون نفر در سطح جهان است که این میزان، برابر با ۵٫۶ درصد از کل مرگ و میرهای دنیا است. بنا به اطلاعات منتشر شده از سازمان «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری»، این بیماری در سال ۲۰۱۱ سومین دلیل اصلی مرگ و میر در آمریکا بوده است. بیماری مذکور، در بریتانیا سالیانه ۲۵ هزار نفر را به کام مرگ می‌کشاند. با این‌ حال، طبق اطلاعات رسیده از سازمان بهداشت جهانی، بیشترین تلفات ناشی از بیماری مزمن انسدادی ریه در کشورهایی است که میزان درآمدشان کم و متوسط است.

۲. سکته مغزی (۶٫۷ میلیون کشته؛ ۱۱٫۹ درصد از کل مرگ و میر جهان)

سکته مغزی

سکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که خون کافی به بخشی از مغز نرسد. وقتی فردی سکته می‌کند، اکسیژن به سلول‌های مغز نمی‌رسد و در نتیجه این سلول‌ها شروع به مردن می‌کنند؛ سپس کنترل اعضای بدن از دست می‌رود که توسط مغز انجام می‌شد. طبق گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، سکته مغزی در سال ۲۰۱۲، جان ۶٫۷ میلیون نفر را در سراسر جهان گرفت. سازمان «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» اعلام کرده، در آمریکا سالیانه ۷۹۵ هزار نفر سکته مغزی می‌کنند که ۱۳۰ هزار نفرشان می‌میرند. سالیانه ۶ میلیون نفر در جهان سکته مغزی می‌کنند؛ ۵ میلیون نفر از این میان زنده می‌مانند که هر یک به‌ نحوی فلج یا معلول می‌شوند. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، این عارضه، دومین دلیل اصلی مرگ در افراد بالای ۶۰ سال است. میزان مرگ و میر سالیانه‌ی ناشی از سکته مغزی از مجموع مرگ و میر ناشی از ایدز، مرض سل، و مالاریا بیشتر است.

۱. بیماری انسداد شریان‌های قلبی (۷٫۴ میلیون کشته؛ ۱۳٫۲ درصد از کل مرگ و میر جهان)

شریان قلبی

بیماری انسداد شریان‌های قلبی یا انسداد سرخرگ‌های قلب زمانی اتفاق می‌افتد که چربی و مواد کلسترولی در شریان‌های کرونری جمع شده و و از وارد شدن خون به قلب جلوگیری می‌کند. چنین انسدادهایی از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به عضلات قلب جلوگیری می‌کند و مانع عملکرد صحیح قلب می‌شود. در نهایت، بخش‌هایی از قلب که از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی محروم شده‌اند، می‌میرند و این موضوع موجب حمله‌ی قلبی می‌شود. طبق مطالعات انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۲، انسداد شریان‌های قلبی سالیانه جان ۷٫۴ میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد. در بریتانیا سالیانه ۷۳ هزار نفر بر اثر حمله قلبی می‌میرند، درحالی که در آمریکا حمله قلبی سالیانه جان ۳۷۰ هزار نفر را می‌گیرد. بر اساس گزارش بانک جهانی، از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ در خاورمیانه و آفریقای شمالی، مرگ زود هنگام ناشی از حملات قلبی تا ۴۴درصد افزایش داشته است. استعمال دخانیات، مصرف غذاهای کلسترول بالا، استرس، فشار خون بالا، دیابت، چاقیِ شکم، ورزش نکردن و مصرف مشروبات الکلی همگی از جمله دلایل ابتلا به بیماری انسداد شریان‌های قلبی محسوب می‌شوند.

فیس‌بوک توییتر تلگرام
منبع worldatlas
برچسب‌ها بیماری مشکل تنفسی دیابت عفونت
مطالب مرتبط
چه کنیم که در سفر بیمار نشویم؟چگونه در سفر از ابتلا به تب کنگو پیشگیری کنیم؟بیماری در سفر: ۱۱ روش برای نجات (قسمت اول)ارتفاع زدگی و نکاتی برای پیشگیری از آن (قسمت دوم)ارتفاع زدگی و نکاتی برای پیشگیری از آن (قسمت اول)چند نکته برای پیشگیری از بیمار شدن در طول پروازگردشگری پزشکی در هند برای استفاده از خدمات درمان با سلول های بنیادیتغییرات جمعیت انسان ها از دیرباز تا کنون۱۳ توصیه برای حفظ سلامتی در هواپیما
الی گشت

متن دیدگاه

نام

ایمیل

دیدگاه خود را وارد کنید…
ارسال دیدگاه
دیدگاه ها 0refresh
قدیمی
جدید
رأی موافق
رأی مخالف
ایوار

ایژین

بنر همسفران البرز

جدیدترین مقالات
تماشا کنید: تجربه طعم خوش غذای یزدی در رستوران لتیر
اختصاصی کجارو
تماشا کنید: تجربه طعم خوش غذای یزدی در رستوران لتیر
سفر به باشکوه‌ترین کاخ سلطنتی فرانسه؛ کاخ ورسای
برترین ها
سفر به باشکوه‌ترین کاخ سلطنتی فرانسه؛ کاخ ورسای
هاوانا؛ شهر عاشقان هنر
برترین ها
هاوانا؛ شهر عاشقان هنر
ویزای شینگن، معرفی و چگونگی اخذ آن
ویزا
ویزای شینگن، معرفی و چگونگی اخذ آن
شیلی؛ خانه‌های رنگین‌کمانی چوبی روی آب
آمریکا
شیلی؛ خانه‌های رنگین‌کمانی چوبی روی آب
گور ۳۵۰۰ ساله در مصر کشف شد
اخبار
گور ۳۵۰۰ ساله در مصر کشف شد
حمل و نقل عمومی در لیسبون، پرتغال (قسمت اول)
حمل و نقل عمومی
حمل و نقل عمومی در لیسبون، پرتغال (قسمت اول)
راه اندازی موزه بزرگ سمنان
اخبار
راه اندازی موزه بزرگ سمنان
چیچن ایتزا ال کاستیلوی مکزیک، اهرام ثلاثه ای در کالبد یک هرم
جهانگردی
چیچن ایتزا ال کاستیلوی مکزیک، اهرام ثلاثه ای در کالبد یک هرم
دهانه پل گاومیشان، بزرگترین دهانه معماری جهان باستان است
اخبار گردشگری ایران
دهانه پل گاومیشان، بزرگترین دهانه معماری جهان باستان است
راهنمای سفر
راهنمای سفر به پرو راهنمای سفر
راهنمای سفر به پرو
راهنمای سفر به گلستان؛ گرگان سفر
راهنمای سفر به گلستان؛ گرگان
راهنمای سفر به برن، سوئیس راهنمای سفر
راهنمای سفر به برن، سوئیس
راهنمای سفر به اینترلاکن، سوئیس راهنمای سفر
راهنمای سفر به اینترلاکن، سوئیس
راهنمای سفر به هانوی؛ ویتنام راهنمای سفر
راهنمای سفر به هانوی؛ ویتنام
راهنمای سفر با کودکان طبیعت گردی و ماجراجویی
راهنمای سفر با کودکان
راهنمای سفر به سانتورینی؛ جزیره ای یونانی در دریای اژه راهنمای سفر
راهنمای سفر به سانتورینی؛ جزیره ای یونانی در دریای اژه
راهنمای سفر به جزایر پرهنتیان مالزی راهنمای سفر
راهنمای سفر به جزایر پرهنتیان مالزی
راهنمای سفر به لس آنجلس؛ آمریکا راهنمای سفر
راهنمای سفر به لس آنجلس؛ آمریکا

به دنبال چه هستید؟
تمامی حقوق متعلق به کجارو است. نقل یا کپی از مطالب کجارو تنها با اجازه کتبی از کجارو امکان پذیر است.

راهنمای سفر

راهنمای سفر به خراسان جنوبی (قسمت دوم)
راهنمای سفر به خراسان جنوبی (قسمت دوم)
راهنمای سفر به دهلی، هند
راهنمای سفر به دهلی، هند
راهنمای سفر به کرمان؛ نگینی در دل کویر (قسمت اول)
راهنمای سفر به کرمان؛ نگینی در دل کویر (قسمت اول)
راهنمای سفر به پیزا؛ ایتالیا
راهنمای سفر به پیزا؛ ایتالیا
محبوب ترین شاخه‌ها

جهانگردیایرانگردیراهنمای سفربرترین هاغذاویدیواخبارتبلیغات در کجارو
خانواده ما

تولید و توسعه نرم‌افزار کجارو توسط شرکت آویژه انجام می‌شود.

تهیه شده توسط تیم سایت تیتر اس اس (titrss)

منبع/resource

Related Posts
 • با ۱۰ روستای پلکانی ایران آشنا شوید
 • ۱۰ ساحلی که حتما باید ببینید
 • ۱۰ کوه باعظمت که می‌توانید به آن ها صعود کنید
 • ۱۰ کشور پر بازدید جهان را بشناسید
 • ۱۰ پارک ملی تقریبا غیرقابل بازدید دنیا کدامند؟ (قسمت اول)
 • پزشک بابلی مجتمع ۱۰ واحدی برای زوج‌های بی‌بضاعت ساخت
 • بروزرسانی Creators ویندوز ۱۰ در ۱۶ فروردین از طریق ابزار Update Assistant در دسترس خواهد بود
 • ادعای اینتل مبنی بر تولید تراشه ۱۰ نانومتری با قیمت پایین و عملکرد بهینه
 • دستیار دانلود آپدیت Creators ویندوز ۱۰ فاش و شماره ساخت این بروزرسانی مشخص شد
 • چگونه آپدیت Creators ویندوز ۱۰ را هم‌اکنون نصب کنیم
 • ۱۰ خودروی تمام برقی از مرسدس بنز در راه هستند
 • هواوی پی ۱۰ و پی ۱۰ پلاس ماه آینده به بازار ایران می‌آیند
 • مایکروسافت بروزرسانی Creators ویندوز ۱۰ را منتشر کرد
 • میزو در سال جدید ۱۰ درصد از کارمندان خود را تعدیل کرده است
 • بررسی برخی آموزش های ذهنی خاص برای کاهش خطرات زوال عقل طی ۱۰ سال
 • پشتیبانی از ویندوز ۱۰ اولیه در ۱۹ اردیبهشت پایان خواهد یافت
 • ۱۰ ویژگی فاش شده از آیفون ۸ اپل
 • ۱۰ نکته بازاریابی شبکه های اجتماعی برای تازه کارها
 • ۱۰ نکته‌ی لازم برای شرکت در کار گروهی
 • سامسونگ: نسل دوم فرایند تولید تراشه‌‌ ۱۰ نانومتری آماده بهره‌برداری است
 • مایکروسافت با ویندوز ۱۰ کلاد به رقابت با کروم بوک‌ گوگل می‌‌رود
 • تاریخ به‌روزرسانی بعدی ویندوز ۱۰ مشخص شد
 • بررسی ویدیویی پی ۱۰ هواوی
 • پیش ثبت نام الکامپ ۱۳۹۶ از یکشنبه ۱۰ اردیبهشت
 • فناوری جدید بهینه‌سازی مصرف باتری در ویندوز ۱۰
 • صدوقی: درآمد گروه اقتصادی همراه اول پارسال ۱۰ هزار و ۷۴۹ میلیارد تومان بود
 • چرا ویندوز ۱۰ سریع‌تر از ویندوز ۷ در حال فراگیر شدن است
 • ۶۰ ثانیه: آغاز انتشار عمومی آپدیت Creators‌ برای ویندوز ۱۰ موبایل
 • توصیه‌ی مایکروسافت: نسخه Creators ویندوز ۱۰ را خودتان نصب نکنید
 • گوشی پیکسل ۲ گوگل زودتر از موعد معرفی می‌شود
 • مشکلات هواوی برای استفاده از دو تراشه حافظه در پی ۱۰ تشدید شد
 • تصمیم فولکس‌ واگن برای فروش دوکاتی قطعی شد
 • ویندوز ۱۰ اس معرفی شد
 • اشتراک رایگان نسخه آموزشی ماینکرفت برای خریداران لپ تاپ مبتنی بر ویندوز ۱۰ اس
 • مایکروسافت واقعیت افزوده را به صورت مستقیم به ویندوز ۱۰ می‌آورد
 • هایلایت ۲۵۰: رونمایی مایکروسافت از ویندوز ۱۰ اس و سرفیس لپ تاپ
 • ارتقاء سرفیس لپ تاپ به ویندوز ۱۰ پرو تا سال ۲۰۱۸ رایگان است
 • ویندوز ۱۰ اس؛ پاسخ مایکروسافت به سیستم عامل کروم
 • امکان تغییر مرورگر پیش فرض در ویندوز ۱۰ اس وجود ندارد
 • هایلایت ۲۵۱: رونمایی اچ پی و ایسر از لپ‌ تاپ های ارزان قیمت مبتنی بر ویندوز ۱۰ اس
 • هایلایت ۲۵۱: رونمایی اچ پی و ایسر از لپ‌ تاپ های ارزان قیمت مبتنی بر ویندوز ۱۰ اس
 • با اولین لپ‌تاپ‌های اقتصادی مبتنی بر ویندوز ۱۰ اس آشنا شوید
 • سرویس Video Indexer مایکروسافت، متن ویدیوها را به ۱۰ زبان مختلف خروجی می‌دهد
 • ویندوز ۱۰ S مرورگر کروم یونیورسال را هم اجرا نمی کند
 • سامسونگ از گیر وی آر تا سال آینده ۱۰ میلیون دستگاه می‌فروشد
 • قابلیت placeholder تحت عنوان Files On Demand به بخش وان درایو ویندوز ۱۰ بازگشت
 • مایکروسافت چندین ویژگی بین پلتفرمی ویندوز ۱۰ را معرفی کرد
 • مایکروسافت امکان کپی محتوا از ویندوز ۱۰ و جایگذاری در اندروید و iOS را فراهم کرد
 • پروژه‌ نئون: مایکروسافت سیستم طراحی فلوئنت را برای ویندوز ۱۰ معرفی کرد
 • ویندوز ۱۰ مبتنی بر معماری آرم، اپلیکیشن های x86 را اجرا می‌کند
 • متروی نیویورک، تنها متروی ۲۴ ساعته جهان
 • TSMC تولید پردازنده‌های A11 را با فناوری ۱۰ نانومتری آغاز کرده است
 • ۱۰ شهر جهان که تمیزترین خیابان ها را دارند
 • بررسی بازی Full Throttle Remastered
 • اچ تی سی یو ۱۱ در برابر اچ تی سی ۱۰؛ چه چیزی تغییر کرده است
 • مقایسه اچ تی سی یو ۱۱ با ال‌جی جی ۶، گوگل پیکسل، هواوی پی ۱۰، گلکسی اس ۸ و آیفون ۷ پلاس
 • تاریخچه کریستال داینامیکس
 • اپ یاهو میل در ویندوز ۱۰ غیر فعال می‌شود
 • واکنش منتقدان به فیلم Alien: Covenant – بیگانه: پیمان
 • تصاویری از گلکسی اس ۸ در حال اجرای ویندوز ۱۰ منتشر شد
 • ۱۰ ایده‌ برای کسب و کار بشر دوستانه
 • ۱۰ نکته در انتخاب نام مناسب برای شرکت
 • هایلایت ۲۶۶: از حمله‌ جاسوس‌افزار Athena به ویندوز ۱۰ تا اتوبوس‌های خودران پراترا
 • ۱۰ ایده‌ برای کسب و کار بشر دوستانه
 • معرفی ۱۰ راهکار تضمینی برای داشتن قلبی سالم در تمام زندگی
 • بررسی ۱۰ عکس برگزیده تلسکوپ فضایی هابل
 • ۱۰ حقیقتی که نظر شما را درباره کارآفرینی تغییر می‌دهند
 • مایکروسافت نسخه‌ای مخصوص از ویندوز ۱۰ برای دولت چین معرفی کرد
 • مایکروسافت: ویندوز ۱۰ اس، ویندوز ۱۰ موبایل را کنار نمی‌زند
 • ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۰ اس برای سرفیس پرو و سرفیس لپ‌ تاپ ارائه می‌شود
 • ۱۰ نکته مهم برای خرید مانتو دخترانه
 • ۱۰ باید و نباید استفاده از زیورآلات زنانه با مد ۹۶
 • این ۱۰ مدل لباس مردانه و اکسسوری را بخرید!
 • چرم مشهد و یک حراج خیلی خوب!
 • ۱۰ مدل کفش مردانه که این تابستان لازم دارید!
 • جیونی اس ۱۰: گوشی هوشمندی با دوربین‌ دوگانه در پشت و جلو
 • مایکروسافت و کوالکام در کامپیوتکس ۲۰۱۷ بیشتر از ویندوز ۱۰ مبتنی بر ARM می‌گویند
 • ۱۰ خودروی برتر دنیا با بودجه‌ی ۱۸ هزار دلار
 • ۱۰ خودروی برتر دنیا با بودجه‌ی ۱۸ هزار دلار
 • آیا حاضرید در شیب دار ترین خیابان مسکونی دنیا زندگی کنید؟
 • ۱۰ خرداد: آغاز پروژه ساخت کشتی تایتانیک
 • تماشا کنید: قدرت اسنپدراگون ۸۳۵ در اجرای ویندوز ۱۰ و اپلیکیشن‌های ویندوزی
 • نمایشگر آیفون ۸ چه خصوصیاتی خواهد داشت
 • مایکروسافت با همکاری اینتل پشتیبانی از eSIM را به دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز ۱۰ اضافه می‌کند
 • ایسوس از دو تبلت میان‌رده‌ی جدید ذنپد ۱۰ رونمایی کرد
 • گوگل به اپلیکیشن های جذابی که برای دستیار گوگل اسیستنت ساخته شوند ۱۰ هزار دلار جایزه می دهد
 • سامسونگ تلویزیون ۷۵ اینچی QLED با قیمت ۱۰ هزار دلار عرضه می‌کند
 • سامسونگ تلویزیون ۷۵ اینچی QLED با قیمت ۱۰ هزار دلار عرضه می‌کند
 • آپدیت اینستاگرام در ویندوز ۱۰: آپلود و ارسال عکس از طریق وب کم
 • ۱۰ نکته برای طراحی یک لوگوی تأثیرگذار
 • استفاده از شبکه ۵G در خودروهای خودران از ۱۰ سال آینده
 • مایکروسافت نسخه جدیدی از ویندوز ۱۰ با نام Workstation توسعه می‌دهد
 • رابط کاربری جدید ویندوز ۱۰ با نام CShell فاش شد
 • رابط کاربری جدید ویندوز ۱۰ با نام CShell فاش شد
 • اپل: ۹۶ درصد کاربران iOS 10 از آن کاملا راضی هستند
 • فهرست ۱۰ خودروساز ارزشمند دنیا منتشر شد
 • به تعداد محدود: ویندوز ۱۰ اورجینال رایگان با خرید آنتی ویروس کسپرسکی
 • نحوه مسدود کردن دسترسی سرویس های ویندوز ۱۰ به اینترنت
 • اچ تی سی یو ۱۱ بهتر از اچ‌ تی سی ۱۰ و وان ام ۹ فروش می‌رود
 • آیا ویندوز ۱۰ اس واقعا عملکرد بهتری نسبت به ویندوز ۱۰ پرو دارد؟