6 نکته ای که قبل از خرید گوشی دست دوم باید بدانید
خرید دستگاه دست…

۱. گوشی خیلی قدیمی را نخرید
گوشی های هوشمند که سه تا پنج سالی از تولیدشان گذشته بنا به دلیلی ارزان می باشند وآن این است که امروزه آنها به سختی قابل استفاده هستند . اگر دستگاهی بسیار قدیمی باشد و حتی اگر سخت افزار آن به خوبی حفظ شده و سالم باشد باز هم ریسکی وجود دارد که نتواند سیستم عامل های اخیراً عرضه شده  ، اجرا کند .زمانی که شما نمی توانید سیستم عاملی که اخیراً عرضه شده است را بر روی گوشی خود نصب کنید ، پس شما به سختی قادرید که آخرین نسخه های برنامه های محبوب را بر روی گوشی خود نصب کنید .
این به نوبه خود به این معنی است که شما به بسیاری از قابلیت ها دسترسی ندارید . به عنوان مثال بسیاری از سایت های تلفن همراه از گوشی های قدیمی پشتیبانی نمی کنند ، پس اگر شما گوشی دست دومی را می خواهید بخرید و با آن به سایت های تلفن همراه بروید ، پس شما به سختی می توانید یک تجربه درجه یک از آن داشته باشید . سایت GSMArena یکی از سایت هایی می باشد که شما می توانید تاریخ عرضه یک گوشی و مشخصات آن را بررسی کنید .

6 نکته ای که قبل از خرید گوشی دست دوم باید بدانید

۲. بررسی کنید که دستگاه قفل نباشد
گوشی های هوشمند قفل شده ارزان تر می باشند ، اما این هم دلیلی دارد . در حالی که شما تقریباً همیشه می توانید قفل یک گوشی را باز کنید ، اما اینکار شامل هزینه اضافی می شود ، و همیشه ریسک باز نشدن قفل دستگاه وجود دارد . در این حالت شما دستگاهی را دارید که انتخاب شما نبوده است و هزینه اضافی را پرداخت کرده اید و اگر اینکار را نکرده بودید و کمی صبر داشتید می توانستید با اندوخته بیشتری تعداد انتخاب های خود را زیاد کرده و مدل دلخواه خود را خریداری کنید .

۳. مطمئن شوید که گوشی دزدی نباشد
یکی از موارد ناخوشیند در مورد خرید گوشی هوشمند دست دوم این می باشد که ممکن است این یک دستگاه دزدیده شده باشد . اگر قیمت پیشنهادی خیلی خوب باشد ، می توان گفت قطعاً آن گوشی دزدی است . البته در تبلیغ فروشنده برای این گوشی ، هیچگاه به اینکه این دستگاه دزدی باشد اشاره ای نمی شود . برای جلوگیری از این خطر ، گوشی خود را از جای مطمئنی که لوازم و دستگاه های دست دوم می فروشد خریداری کنید .

شماره سریال های  IMEI, ESN  یا  MEID را از فروشنده بخواهید و به صورت آنلاین ببینید که آیا گزارشی در مورد دزدی این دستگاه وجود دارد یا خیر . حتی اگر هیچ گزارشی مبنی بر دزدی بودن دستگاه دریافت نکردید این دلیل بر این نمی شود که این دستگاه دزدی نباشد اما اینکار بهتر از بررسی نکردن این مورد می باشد .

۴. با دقت ظاهر فیزیکی گوشی را بررسی کنید
شما انتظار ندارید که یک دستگاه دست دوم به مانند دستگاه نو تمیز و براق باشد ، اما اگر گوشی آسیبی دیده که قابل تعمیر نمی باشد یا هزینه تعمیر آن زیاد می باشد پس خرید این دستگاه مناسب نمی باشد . در حالی که چند خراش جزئی بر روی دستگاه وجود داشته  و قیمت مناسبی دارد، اما اگر صفحه آن به طور جدی خش دارد و یا شکسته شده ، یا اگر در باتری نشتی وجود دارد  . این گونه اشکالات قابل تعمیر بوده اما هزینه بر است . تمام این خش ها و خراش ها نشان از استفاده خشن از دستگاه دارد که حتی ممکن است به قطعات داخلی دستگاه آسیب رسانده باشد هر چند در ظاهر نشان دهنده این چنین چیزی نمی باشد .

3 6 نکته ای که قبل از خرید گوشی دست دوم باید بدانید

۵. قیمت

شما شاید با خود فکر کنید که قیمت یک گوشی هوشمند استفاده شده مهمترین نکته برای بررسی است ، اما اینطور نیست . اگر دستگاهی که قصد خرید آن را دارید در چهار نکته ای که برای بررسی در بالا ذکر کردم شکست خورد پس حتی اگر آن دستگاه پایین ترین قیمت را هم داشته باشد ارزش خرید را نداشته و به سادگی بلااستفاده است .

هنگامی که شما قیمت را در نظر می گیرید ، سوالی مطرح می شود که آیا این قیمت منصفانه است . اگر قیمت بسیار پایین باشد پس این مورد شک برانگیز است که نکند دستگاه دزدی بوده یا معیوب باشد . اما اگر قیمت بالا باشد چه ؟ بگذارید مثالی در این مورد (بالا بودن قیمت) بزنم . اگر قیمت نو آن دستگاه یک میلیون تومان باشد و قیمت دست دوم آن ۸۰۰ یا ۹۰۰ هزار تومان باشد این مورد ارزش ریسک کردن برای خرید را ندارد  زیرا قیمت آن تفاوت بسیار اندکی با مدل نو آن دارد . بررسی کنید که گوشی که قصد خرید آن را دارید مدل نو آن در سایت های معتبر فروش اینترنتی گوشی به چه قیمت می باشد و بعد از فهمیدن قیمت آن به شما سرنخی داده می شود که آیا برای خرید مدل دست دوم آن باید چانه بزنید یا قیمت آن آنقدر بالا می باشد که ارزش خرید را ندارد.

۶. ضمانت خرید
همیشه از فروشگاه هایی دستگاه دست دوم خود را بخرید که ضمانت خرید داشته باشد . اگر شما از فردی گوشی را بخرید و ببینید که این گوشی به هر دلیل مشکل دارد و شما از خرید آن راضی نیستید , و نتوانید آن را بازگردانید این برای شما بسیار ناخوشایند خواهد بود .

4 6 نکته ای که قبل از خرید گوشی دست دوم باید بدانید

متأسفانه اگر شما تمام این نکات را رعایت کنید باز هم نمی توان خرید شما را تضمین کرد ، اما اگر این نکات را رعایت کنید شانس شما را در اینکه برایتان مشکلی پیش نیاید بالا می برد . حتماً قبل از خرید تحقیقتان را انجام دهید که از خریدتان پشیمان نشوید .

Related Posts
 • راهنمای خرید کابل HDMI
 • هرآنچه درباره باتری قلمی باید بدانید (قسمت دوم)
 • هرآنچه درباره باتری قلمی باید بدانید (قسمت اول)
 • چگونه یک پایه مانیتور استاندارد انتخاب کنیم (راهنمای خرید پایه مانیتور)
 • نحوه انتخاب کارت حافظه microSD صحیح برای دستگاه اندرویدی
 • آموزش اتصال گوشی های هوشمند و تبلت به تلویزیون (مبدل تصویری MHL به AV)
 • راهنمای خرید لپ تاپ : ۸ نکته کلیدی
 • راهنمای خرید نوت بوک تا سقف ۲ میلیون تومان
 • آیا باید تلویزیون ۴k یا همان Ultra HD بگیرید؟
 • بهترین لوازم جانبی گیمینگ برای لپ تاپ
 • بررسی مادربرد ASUS Z170-K
 • موارد کلیدی قبل از خرید یک کارت گرافیک خوب